ارزش ویژه برند چیست

تعریف عملیاتی ارزش ویژه برند

ارزش‌ ویژه برند

ارزش برند و یا ارزش ویژه برند و یا در مفهومی دیگر قدرت برند با موضوع برندسازی پیونده خورده است و دیگر برندسازی به همین مفهوم تک‌ بعدی برند محدود نمی‌شود.

اگر شما هم دوست دارید درباره ارزش‌های برند بیشتر بدانید و از اهمیت ارزش آفرینی در برند آگاه شوید، در ادامه با ما در پرمون طرح همراه باشید:

ارزش برند چیست؟

قدم اول برای فهم معنای یک واژه یا حوزه، تعریف آن است. در اینجا می‌خواهیم ارزش و آرمان برند را بشناسیم و تعریفی کامل از آن ارائه دهیم:

ارزش‌های برند آنچیزیست که مخاطبان و مشتریان حقیقی شما، از نام تجاریتان درک می‌کنند. اگر بخواهیم ساده‌تر بیان کنیم، باید بگوییم که ارزش ویژه برند با میزان اعتماد مشتریان نسبت به آن برند سنجیده می‌شود.

در حقیقت ارزش‌ها تعیین می‌کنند که چه چیزهایی برای افراد مهم هستند و در نتیجه انتخاب‌هایشان را متناسب با همان ارزش‌ها انجام می‌دهند.

بنابراین می‌توانیم بگوییم که توجه به ارزش برند، با هدایت کردن افراد و شکل دادن به انتخاب‌ آن‌ها راهی موثر برای شناخت و گزینش نام‌های تجاریست.

 

چرا توجه به ارزش در برندینگ اهمیت دارد

حالا که با معنای ارزش‌های برند آشنا شدیم، خوب است که نگاهی به اهمیت ارزش برند و نقش آن در کسب و کار، ایده‌ها و نام‌ تجاری آن‌ها بیندازیم.

یک فرد به عنوان مشتری در برخورد با یک نام تجاری می‌تواند ارزش‌های آن را بررسی کند و در نهایت انتخاب خود را راحت‌تر انجام دهد. داشتن ارزش‌های اصلی در کار، به شما این امکان را می‌دهد که تجارب و نقاط اهمیت شرکت و مشتریانتان را به خاطر بیاورید. این یادآوری در ارزش‌ها و معیارها باعث می‌شود گزینه‌هایی را انتخاب کنید که با دیدگاه برند شما تطابق دارند.

در نهایت بگذارید راحت بگوییم؛ ارزش‌ها قلب تپنده برند شما هستند! این یعنی ارزش‌ها هستند که هویت برند شما را تعیین می‌کنند و مشتریان، نام تجاری‌ شما را با ویژگی‌هایی که در ارزش‌ها می‌بینند به یاد می‌آورند و شما را انتخاب می‌کنند.

مزایای ارزش ویژه برند

مزایای ارزش برند را بشناسیم

همانطور که اشاره کردیم، ارزش برند مزایایی دارد که می‌تواند برند و نام تجاری‌تان را به مسیر رشد هدایت کند. شناخت مزایا و نقاط مثبت ارزش‌های برند به شما کمک می‌کند انتخاب‌های خود را دقیق‌تر و با هماهنگی بیشتری با ارزش‌ها انجام دهید.

از جمله مهم‌ترین نقاط مثبت ارزش‌ها می‌توان از موارد زیر یاد کرد:

۱. گرفتن تصمیمات متناسب با رسالت برند شما

ارزش و آرمان برند به شما می‌کند، همیشه تصمیماتی بگیرید که با رسالت برند شما هماهنگ باشد. به زبان ساده‌تر زمانی که می‌خواهید تصمیمی بگیرید و یا اقدام به انجام کاری کنید، با در نظر گرفتن ارزش‌هایی که در نام تجاری‌تان وجود دارد، می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید.

داشتن ارزش اصلی در برند به شما کمک می‌کند که با آگاهی بیشتر و شناخت دقیق‌تری کارها را پیش ببرید.

۲. تثبیت نام تجاری

از دیگر‌ مزایای موجود در ارزش‌های برند باید به تثبیت نام تجاری اشاره کرد. زمانی که در کسب و کار خود، ارزش و آرمان برند را مورد توجه قرار می‌دهید، در حقیقت شما در حال تثبیت نام تجاری‌تان در ذهن افراد هستید.

مشتری‌های واقعی و یا مشتریان بالقوه شما در برخود با ارزش و آرمان‌های نام تجاری‌تان، تصویری از آن را در ذهن خود نگاه می‌دارند. این تصویر، رفته رفته برای فرد ماندگار می‌شود و برند شما را نزد دیگران تثبیت می‌کند.

۳. ارتباط عمیق‌تر با مخاطبان

تصور کنید که می‌خواهید محصولی را بخرید. زمانی که از ارزش‌های برند منتخبتان آگاهی دارید راحت‌تر این انتخاب را انجام می‌دهید یا زمانی که هیچ چیز از آن نمی‌دانید؟

پاسخ سوال روشن است. هر فرد در برخورد با یک محصول، بیشتر تمایل دارد آن چیزی را انتخاب کند که از ارزش‌هایش باخبر است. پس باید گفت داشتن ارزش در برند می‌تواند ارتباط عمیقی میان شرکت شما و مخاطب برقرار کند.

توجه به این نکات کمک می‌کند که هر چه بهتر نام تجاری‌تان را به موفقیت برسانید. اما در اینجا ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که چگونه می‌توان ارزش‌های موجود در یک برند را کشف کرد؟

پاسخ این سوال را در ادامه با هم خواهیم خواند.

تماس با آژانس تبلیغاتی پرمون طرح

چگونه ارزش‌ها را کشف کنیم

شاید از شنیدن کلمه “کشف” تعجب کنید و این سوال به ذهنتان بیاید که چرا ارزش‌ برند را “ایجاد” نمی‌کنیم؟ ارزش و آرمان برند پیش از استفاده از آن وجود دارند. پس شما باید سعی کنید که این ارزش‌ها را با روش‌های خاصی پیدا کنید:

_ در اولین قدم برای کشف ارزش‌ها یک جلسه “بارش فکری” طراحی کنید. ساده‌تر بگوییم؛ یعنی اعضای تیم‌تان را دور هم جمع کنید و از آن‌ها بخواهید چند ویژگی مهم که نشانگر برند شماست را نام ببرند. سعی کنید برای این کار به جواب این سوال‌ها برسید: “چه چیزی برای شرکت ما از همه مهم‌تر است؟ یا شرکت ما دقیقا برای چه کار و هدفی است؟”

در نهایت، تمام این ویژگی‌ها و پاسخ‌ها را جمع کنید و شاخص‌ترین و نزدیک‌ترین آن‌ها به نام تجاری‌تان را به عنوان ارزش برند انتخاب کنید.

_ قدم دوم در کشف ارزش‌ها، استفاده از تجربیات تلخ و منفی است. تلاش کنید که بدترین تجربه خود را از استفاده یک محصول به یاد بیاورید. بهتر است که این تجربه را از محصول رقیبانتان به دست آورید تا تاثیرگذاری عمیق‌تری برای شما داشته باشد.

پس از یادآوری این تجربه، با خودتان زمزمه کنید که چگونه می‌توانیم از ایجاد چنین حسی در مشتریانمان، نسبت به برند خود جلوگیری کنیم؟

حتما این کار را امتحان کنید. جواب آن شگفت‌انگیز است.

 

_ حتما لیستی از برندهای مورد علاقه‌تان تهیه کنید. سپس لیستی از ویژگی‌های مثبت و تمام عواملی که باعث می‌شوند شما آن‌ها را دوست داشته باشید، بنویسید. حالا شروع به جدا کردن ویژگی‌های ماندگارتر آن کنید و از لیست پیش رویتان به عنوان یک راهنمای خوب برای یافتن ارزش‌های برند بهره ببرید.

 

این کارها را جهت بالابردن کیفیت‌های ارزش ویژه برند و ارتقای سطح کار خود انجام دهید. توجه به نکاتی که گفته شد باعث می‌شود در زمینه برندینگ و مارکتینگ و در میان رقبای جدی، عملکرد بهتری داشته باشید.

پس تعیین ارزش‌ها در نام تجاری، شما را در مسیر درست فعالیت و رقابت قرار خواهد داد.

اگر محتوای این مقاله براتون مفید بود به مقالات زیر هم سری بزنید :

اهداف برند

هویت کلامی برند

شاخص ارزیابی عملکرد برند

 

 

۹ اسفند ۱۳۹۹