معماری برند چیست

معماری و هویت برند

معماری برند؛ فانوس هدایت در اقیانوس برندها

شاید تا به حال اصطلاح معماری برند به گوشتان نخورده باشد و یا حتی در صورت شنیدن، اصل معنای آن را پیدا نکرده باشید. اما باید بدانید که این مهم، در حقیقت یافتن یک استراتژی صحیح برای استفاده قدرتمند از آن است.

داشتن معماری برند و استراتژی برند باعث می‌شود که به ازای هر مقدار پولی که در کارتان سرمایه‌گذاری می‌کنید، بازگشت سرمایه‌تان به مقدار بیشتری پیشرفت کند. اگر می‌خواهید درباره این مبحث تخصصی، انواع و کاربرد آن بیشتر بدانید، در ادامه با ما در پرمون طرح همراه باشید:

 

معماری برند چیست؟

ممکن است برایتان اتفاق افتاده باشد که هنگام خرید یک محصول، درباره اصالت برند آن دچار تردید شوید. یا بسیاری از اوقات در تشخیص اینکه محصولات فرعی یک برند چه چیزهایی هستند و کدام محصولات را شامل می‌شوند، سردرگم شوید. زمانی که این اتفاق می‌افتد، مخاطبان هدف، تمایل خودشان را نسبت به خرید  محصولات فرعی برند از دست می‌دهند و این مساله باعث آسیب به برندهای فرعی می‌شود.

موضوع معماری و هویت برند در واقع شبیه به یک شجره‌نامه عمل می‌کند. معماری و استراتژی برند، برای بیرون آوردن مخاطب از سردرگمی، یک دید کلی از برند و سازماندهی برند به او ارائه می‌کند. در این مرحله، مخاطب می‌تواند بخش‌های مختلف یک برند را مشخص کرده و برند اصلی و برندهای فرعی آن را بشناسد. یعنی شما یک برند اصلی دارید و در عین حال روابط بین فردی برند با سایر برندها را نیز می‌بینید. پس باید گفت محصولات در حالی‌که به یکدیگر مرتبط‌ند، مستقل و منحصر به فرد هستند. به این کار که یک چشم‌انداز کلی و جامع از برندها و زیرمجموعه‌های آن‌ به مخاطب می‌دهد، معماری برند می‌گویند.

 

معماری برند چه چیزهایی را شامل می‌شود؟

هر معماری برندی دارای بخش‌های مختلفی است که یک برند ارشد و اصلی، پسوند‌های تجاری و برندهای فرعی را شامل می‌شود. برای آنکه مولفه‌های مهم در معماری در برند را بشناسید، ادامه این مطلب را بخوانید:

 

برند ارشد / Master Brand

برند برتر و اصلی یک شرکت را برند ارشد می‌نامند. مستر برند در واقع نام تجاری شرکت مادر را شامل می‌شود که همه پیشنهادات آن شرکت را به نام خودش می‌کند.

 

برند فرعی / Sub_Brand

برند فرعی همان موردی است که در بسیاری از مواقع شما را در تشخیص اینکه به کدام برند وابسته است، گیج می‌کند. این مورد در واقع یک محصول یا خدمات تجاری وابسته به برند اصلی است. به زبان ساده، برند فرعی نام و نام تجاری خاص خود را دارد اما به یک برند ارشد، وابسته و متصل است.

 

توسعه برند / Brand extention

فرایند توسعه برند شامل استفاده از نام یک برند تاسیس شده بر روی محصولات جدید است. این کار باعث افزایش فروش محصولات تازه تولید می‌شود.

 

انواع معماری برند را بشناسیم

خوب است بدانید که معماری برند انواع مختلفی دارد که هر یک از آن‌ها در جای خود مهم و بسیار جذاب هستند.

 

خانه برند / Branded House

اولین نوع از انواع معماری، خانه برند است. خانه برند معروف‌ترین نوع توسعه برند است که با عنوان برند یکپارچه نیز شناخته می‌شود‌. در این حالت، نام تجاری شرکت مادر یا مستر برند به نام توسعه‌ها پیوند خورده است.

اگر بخواهیم به زبان ساده بیان کنیم، باید بگوییم خود شرکت یک برند است که محصولات و خدمات، زیر مجموعه آن قرار می‌گیرند. یک مثال خوب و قابل درک درباره خانه برند شده، شرکت Google است. این شرکت با ارائه زیرمجموعه‌های فراوان، زمینه را برای توسعه خود فراهم می‌کند. مانند Google Drive،Gmail ، Google Map و … .

 

معماری تایید شده

معماری تایید شده در واقع فرایندی است که شامل برندهای جداگانه و مجزا می‌شود. در این معماری، برندهای جدا از هم به وسیله برند مادر تایید شده و به هم متصل می شوند. در معماری تایید شده، محصولات، دارای برند و هویت مخصوص به خود هستند اما شرکت‌های مادر موقعیت آن‌ها را تایید می‌کنند.

مثال روشن و واضح در این مورد، Marvel Universe است. فیلم‌هایی نظیر spider man, iron man و Ant man اگر‌چه هویت مستقل خود را در بازار دارند، اما به دلیل همراهی با  Marvel Universe با استقبال بیشتری روبه‌رو شدند.

 

معماری ترکیبی

معماری ترکیبی، همانطور که از نامش پیداست، ترکیبی از دو یا چند معماری برند است. در این مورد در واقع شرکت‌ها اقدام به تولید و متصل کردن دو یا چند نوع محصول مجزا از هم می‌کنند که در ذیل برند مادر قرار می‌گیرند.

مثالی که می‌توان درباره معماری ترکیبی بیان کرد، شرکت مایکروسافت است. استراتژی این شرکت در تولید ویندوز و آفیس، خانه برند است. اما در تولید ایکس‌باکس می‌بینیم که مایکروسافت جایگاهی کاملا متفاوت با دیگر محصولاتش را برای این کنسول‌ بازی‌ انتخاب کرده است.

معماری در برند و فواید آن در بازار رقابت

از آنجا که بازار رقابت میان برندها داغ است، شرکت‌ها به معماری برند روی آورده‌اند. این کار فواید قابل توجهی دارد که صاحبان برندها را در توسعه کارشان یاری می‌دهد.

از جمله مزیت‌های استفاده از معماری در ساختار برند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

_ شفافیت در بازار و جلب رضایت مخاطبان در تصمیم‌گیری برای انتخاب یک محصول.

_ هم‌افزایی برندها و ارتباط موثر میان برندهای اصلی و فرعی برای عرضه و فروش در بازار.

_ تقویت ارزش برند شرکت و ایجاد ارزش‌های تجاری برای برندهای فرعی.

_ آگاه‌سازی مخاطبان و مشتریان از برند محصولات و بیرون آوردن‌ آن‌ها از سردرگمی در میان حجم برندهای موجود در بازار.

 

مفهوم معماری برند

 

در این مطلب سعی کردیم نکات اصلی آنچه را که باید درباره معماری برند بدانیم، بیان کنیم. این روش، در واقع یک راه موثر برای برندهای مادر و شرکت‌های تجاری است که به آن‌ها اجازه می‌دهد به شکل بهینه‌تری خودشان را در اختیار مخاطبان قرار دهند. همچنین این کار تاثیر قابل توجهی بر روی رقابت در بازار و بازگشت سرمایه افراد می‌گذارد. بنابراین بهتر است برای داشتن یک برند موفق و موثر معماری برند را در طراحی استراتژی برند در نظر داشته باشیم.

شما برای ما بنویسید

آیا تا به حال با محصولاتی که معماری در ساختار برندینگ دارند، برخورد کرده‌اید؟

نظر شما درباره این کار و تاثیر آن بر روی مخاطبان هدف چیست؟

به نظر شما پیش گرفتن معماری در زمینه برند می‌تواند به رونق کسب‌ و کارها کمک کند؟

کانون تبلیغاتی پرمون طرح مشتاقانه منتظر شنیدن نکته‌ها، نظرها و تجربه‌های ارزشمند شما درباره این مبحث تخصصی است. آن را با ما و دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید.

۱۳ بهمن ۱۳۹۹