شاخص ارزیابی برند KPI چیست

شاخص‌ ارزیابی اهداف برند

شاخص‌ ارزیابی اهداف برند ، آن‌چیزی که شناخت شما را از برند کامل می‌کند. ما هیچ‌وقت نمی‌توانیم بدون ارزیابی از اهداف و عملکردهایی که در طول مدت فعالیت برند انجام شده، به شناخت درستی برسیم. این فعالیت چه ابتدای کار، چه در زمان حضور و چه هنگامی که به دلیل هر مشکل و چالشی؛ باعث توقف برند شده باشد را شامل می‌شود. شاخص‌ ارزیابی اهداف برند همانند ارزش ویژه برند همیشه جز سیاست‌های مهم کاری است. در اصل مثل یک دفترچه‌ی راهنما به ما کمک می‌کند بدانیم در کدام یک از مراحل خوب و قوی عمل‌کرده‌ایم و کدام مرحله ضعف‌هایی داشته‌ایم. خب تا به این‌جا با اهمیت این موضوع آشنا شدیم. اکنون آیا می‌توانید پاسخی برای این سوال پیدا کنید که شاخص‌های ارزیابی اهداف برند چیست؟ برای یافتن پاسخ سوال بهترین و نزدیک‌ترین راهی که می‌توانید طی کنید، خواندن این مطلب است. تا پایان همراه پرمون طرح بمانید.

شاخص ارزیابی اهداف برند (KPI) چیست؟

KPI مخفف عبارت Key Performance Indicator  به معنای شاخص کلیدی عملکرد یا شاخص ارزیابی KPI است. نوعی متغیر قابل اندازه‌گیری که نشان می‌دهد چگونه یک شرکت به اهداف مهم برند خود رسیده است و یا عملکرد آن در راستای رسیدن به این اهداف چگونه بوده است. این شاخص‌ها معیار خاص و مشخص بازاریابی هستند که برای ارزیابی میزان موفقیت، آگاهی از برند و سنجش پیشرفت آن، در رسیدن به یک هدف مشخص مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین پس از برنامه‌ریزی و اجرای استراتژی بازاریابی، مرحله‌ی نهایی، سنجش و بررسی نتیجه‌ها است. این اقدامات کمّی و اندازه‌گیری KPI ارزیابی اهداف برند می‌تواند به شما امکان اثربخشی، عملی کردن استراتژی‌ها و در آخر، میزان شناخت و آگاهی بخشی مخاطبان از برند را در طول دراز مدت بدهد.

شاخص ارزیابی عملکرد و اهداف KPI

چرا در اهداف برند به KPI  نیاز داریم؟

طبیعتا بدون اندازه‌گیری درست و دقیق نمی‌توانید بفهمید عملکرد ما تا چه اندازه موثر بوده و کجا درست پیش رفته‌ایم. کاری که می‌خواهیم انجام دهیم این است که افراد ناآگاه را آگاه کنیم و آن‌هایی که آگاهی لازم از برند را دارند تشویق به اقدام و خرید از محصولات و خدمات ارائه دهنده برند کنیم. این درواقع مهم‌ترین دلیلی است که ما را برای استفاده از شاخص ارزیابی اهداف برند تشویق خواهد کرد. ردیابی KPI‌های اشتباه، نتایج عملی و درستی را به همراه نخواهد داشت و باعث اتلاف وقت زیادی خواهد شد. به همین دلایل است که نیاز ما به بررسی شاخص های کلیدی کسب و کار ، می‌تواند یک اصل مهم در بررسی‌ و استراتژی‌های شرکت باشد اما شاخص‌ های کلیدی کسب و کار در چه مواردی تعریف می‌شود؟ اصلی‌ترین مزیت این شاخص‌ها چیست؟ در ادامه پاسخی برای این سوال جست‌وجو کرده‎ایم.

مهم‌ترین مزیت‌های آگاهی از برند و شاخص ارزیابی اهداف برند

از مزایای آگاهی از برند تجاری قوی می‌توان به چند مورد مهم اشاره کرد که نقش بسیار پررنگی هم در فروش و هم بررسی شاخص ارزیابی اهداف برند دارد. این مزایا شامل مواردی است که در ادامه به آن اشاره می‌شود:

  • افزایش درآمد در کوتاه مدت
  • کوتاه شدن دوره‌های فروش
  • افزایش مشتری

آگاهی از برند اولین قدم مهم در قیف فروش است. با توجه به این جمله، به این سوال بپردازیم که چگونه آگاهی از برند را اندازه‎گیری باید کرد و شاخص‌های ارزیابی اهداف برند که مشتریان قادر به شناختن نام تجاری و خدمات ما باشند چیست؟
در اینجا می خواهیم چند KPI بازاریابی را با شما در میان بگذاریم که به کمک آن بتوان آگاهی از نام تجاری را با موفقیت اندازه گرفت.

تماس با آژانس تبلیغاتی پرمون طرح

اهداف آگاهی از برند را تعیین کنید

همان‌طور که این کار در مورد هر استراتژی بازاریابی صادق است، در شاخص های کلیدی عملکرد هم جایگاه مخصوص خود را دارد. این‌ که مشخص کنیم هر یک از اقداماتی که برای آگاهی از برند انجام خواهیم داد؛ دقیقا برای رسیدن به کدام هدف است.

اهدافی که می‌تواند برای مثال در این مورد به کار گرفته شود و روشن‌گر موضوع باشد:

  • فراخوانی یا شناسایی برند را افزایش دهیم
  • ترافیک مستقیم وب‌سایت را افزایش دهیم
  • و…

پس از توافق در مورد اهداف آگاهی از برند، می توانیم  KPIهایی را بسازیم و در نظربگیریم تا میزان موفقیت و پیشرفتی را که به سمت رسیدن تا اهداف برند طی می‌کنیم، اندازه‌گیری کنیم

نظرسنجی‌های مربوط به شاخص ارزیابی اهداف برند

حتی اگر ردیابی آگاهی از برند دشوار باشد، مراجعه مستقیم به منبع ( مثل مشتریان بالقوه در بازار هدف ما) و پرسش از آن‌ها در مورد برند، میزان رضایت آن‌ها و … از طریق یک نظرسنجی کاملاً طراحی شده، یکی از راه‌های تعیین کارآیی کمپین‌های بازاریابی آگاهی از برند ماست.
نظرسنجی‌های خوش‌ساخت، مفید و جامع به ما کمک می‌کند تا نکات مهم و اساسی مثل شناخت و یادآوری، هویت و تصویر، اعتماد و وفاداری مشتریان به برند را بسنجیم.

جست‌وجو و بررسی اطلاعات

اگر افرادی شرکت ما را با نام یا محصولات برند آن جستجو می‌کنند، نشانه‌ی کاملاً واضحی است که آن‌ها از برند ما آگاه هستند. از طریق ابزارهای آنلاین رایگان مانند Moz و Google Analytics می‌توان تعداد جستجوهای انجام شده را با استفاده از نام تجاری خود به راحتی تعیین کرد و شاخص ارزیابی اهداف برند را زیر نظر داشت. از Google Analytics برای دیدن این که کدام کلمات کلیدی، بازدیدکنندگان را به سایت ما آورده‌اند استفاده می‌شود. سپس می توان بررسی کنیم که چه کلمات کلیدی با نام تجاری ما درج شده و توانسته افراد بیشتری را جذب برند، محصولات و خدمات ما کند.

جمع‌بندی

برای جمع‌بندی از تمام آن‌چه که گفته شد لازم است یک‌بار دیگر به اهمیت شاخص ارزیابی اهداف برند بپردازیم. این‌که بررسی و شناخت دقیق از شاخص‌های مختلف این عملکرد می‌تواند چراغ‌های پرنوری در راه تجارت و کسب‌وکار ما روشن کند. KPI بازاریابی درواقع کمک می‌کند مقصد را واضح‌تر ببینیم و بدانیم چه تمهیداتی باید اندیشید تا با کمترین هزینه، زمان و انرژی در مسیر رشد حرکت کرد. KPI به زبان اعداد ارقام به ما می‌گوید حال کسب‌وکارمان خوب است یا خیر! این‌ها همه زمانی تاثیرگذار و مثبت خواهند بود که علاوه‌بر انتخاب صحیح، به‌صورت فعالانه و مستمر اندازه‌گیری شوند. این‌بار شما برای ما بنویسید. چه شاخص‌هایی برای بازاریابی در کسب‌وکار خود استفاده کرده‌اید که در این لیست نبود؟ کدام یک از این شاخص‌ های کلیدی کسب و کار توانسته کمک بیشتری به شما و تجارت‌تان کند؟ سوالات و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

 

برای ارزیابی شاخص عملکرد ما در کانون تبلیغاتی پرمون همراه شما هستیم تا میزان نزدیکی خود به اهدافتان را بررسی کنید.

 

۱۱ اسفند ۱۳۹۹