تاثیر تصویر برند بر وفادارسازی مشتریان | وفاداری مشتری

وفاداری مشتری

اهمیت تصویر برند بر وفادارسازی مشتریان

نشانه‌ها حاکی از آن است که یک نام تجاری خوب می‌تواند باعث افزایش تجربه و رضایت مشتری برای تعهد بلند‌مدت شود. شواهد نشان می‌دهد مطالعه محدودی در مورد تأثیر تصویر برند در بازاریابی کلیدی و مؤلفه‌های سازمانی، از جمله تأثیر تصویر برند در وفاداری و تعهد مشتری وجود دارد. آیا کسی می‌تواند منکر تاثیر برند در وفادارسازی مشتریان و وفاداری مشتریان در رشد و سود بیشتر برای برند و تجارت شود؟ این سوالی است که در پایان این مطلب جوابش را متوجه خواهید شد. با ما در پرمون طرح همراه بمانید.

تعریف وفاداری مشتری

وفاداری تعاریف متعددی دارد. به‌طور کلی وفاداری حس و بازخوردی است که مشتریان به نام یک فروشگاه، برند، خدمات و فعالیت‌ها نشان می‌دهند. تصویر برند می‌تواند باعث تعهد مشتری و وفاداری بیشتر او به برند شود. تصویر خوب از برند تجاری خوب در دراز‌مدت بر کیفیت درک مشتری از برند تاثیر می‌گذارد. وفاداری مشتری در واقع دنبال‌کننده دو هدف است. هدف اول تاثیر مثبت بر رشد و افزایش درآمد‌های حاصل از خرید و سود و هدف دوم، برقراری یک رابطه میان نام تجاری و مشتریان است که نتیجه حاصل از این اتفاق حفظ مشتریان کلیدی و مهم است. اهمیت وفاداری مشتریان چیست؟ اگر هنوز به اهمیت این وفاداری آگاه نشدید، به خواندن ادامه بدهید.

 

اهمیت وفادارسازی مشتریان

حتما تاکنون پیش‌آمده از طریق دوست یا آشنایی با یک محصول آشنا شوید و طبق نظر و اعتمادی که به آن شخص دارید، قصد امتحان محصول معرفی شده را بکنید. این اتفاق اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین بخش فرآیند تاثیر برند در وفادارسازی مشتریان است.

بگذارید این چرخه را از آخر به اول یک‌بار دیگر مرور کنیم. دوست شما یک محصول را به شما معرفی می‌کند. او را می‌شناسید و می‎دانید که منفعت تجاری از این محصول، نصیب او نمی‌شود؛ پس در این‌جا با خیال آسوده از بابت این‎‌که تبلیغ تجاری درمیان نیست، وقت خود را در اختیار دوستتان می‌گذارید. او تجربه خود را از استفاده محصول با شما به اشتراک می‌گذارد. او محصول یا خدماتی را که قبلا دریافت کرده با جزییات برای شما معرفی می‌کند و رضایت خود از آن محصول را اعلام می‌کند.

آشنایی با این محصول می‌تواند به هرشکلی بوده باشد. از طریق تبلیغ‌های تلویزیونی، بیلبورد‌ها، شبکه‌های مجازی و یا حتی یک دیدار تصادفی با محصول، در طبقه فروش فروشگاه محل زندگی خودش. دوست شما محصول آن برند را دیده و بررسی کرده، تجربه کرده و محصول مورد قبول و رضایت‌اش  واقع شده است. حالا تبدیل به مشتری وفادار به آن تصویر و خصوصیات آن برند شده و شما را به سادگی برای خرید، ترغیب و تشویق می‌کند.

می‌بینید؟ وفادارسازی مشتریان به برند درست می‌تواند همین‌قدر ساده اما مهم و اساسی باشد.

این وفادارسازی برای صاحبان کسب‌ودرآمد مهمترین نقطه‌ی پیشرفت‌ آن‌هاست. زیرا که با یک طراحی و برندسازی هوشمندانه در ذهن مشتری، بیشترین سود و بازخورد مثبت را دریافت کرده‌اند. مشتریان وفادار بیشتر خرید کرده و معمولا ابزار مناسبی برای تبلیغات محسوب می شوند. جذب و نگه‌داشتن مشتریان وفادار در واقع یکی از مولفه‌های اصلی یک سازمان است. این وفادارسازی به همین‌جا ختم نمی‌شود. در واقع نمی‌توان این اطمینان را داشت که مشتریان برای همیشه وفادار به تصویر برند ما خواهند بود. راه‌هایی است که همواره برای افزایش وفاداری مشتری باید در نظر داشته باشیم.

تصویر برند بر وفاداری مشتریان

افزایش وفادارسازی در مشتریان

برای ایجاد یک رابطه قوی با مشتریان، باید به دنبال ایجاد ارزش برای آن‌ها باشید. در واقع اشتراک‌گذاری این ارزش‌ها از اثرگذارترین روش‌ها برای ماندگاری برند در ذهن مخاطب و به دنبال آن، وفادارسازی مشتری است. نکته‌ی دیگری که باید برای افزایش وفاداری مشتری انجام داد؛ ارائه خدمت صحیح و درست به مشتری است. اگر سرویس‌های انجام شده به مشتری درست و برپایه صداقت انجام شود، مشتری شما تبدیل به یک مشتری وفادار و با افزایش طول عمر خرید می‌شود.

از برقراری ارتباط، ساختن و داشتن یک راه ارتباطی با مشتری غافل نشوید. این خیلی مهم است که شما بتوانید از طریق یک راه ارتباطی با مشتری، رابطه‌ی تجاری خود را حفظ کنید. در واقع با این کار به او می‌گویید محصول و خدمات فروخته شده شما، علاوه بر این که سرویس خدمات پس از فروش دارد، پیگیری و همراهی شما را نیز به دنبال دارد. با این کار زمینه‌سازی اعتماد بیشتر و برگشت مشتری را هم فراهم می‌کنید. در برخی از شرکت های بزرگ، برنامه‌های سنجش رضایت و وفاداری مشتری به گونه‌ای توسعه یافته که رضایت‌مندی و وفاداری مشتری به‌عنوان یکی از ارکان اصلی برنامه‌های مدیریت فراگیر آنان به شمار می‌رود.

به بهانه افراد جدید از وفاداری غافل نشوید

جذب و داشتن مشتریان جدید برای هر برند تجاری نشانه‌ی یک رشد و پیشرفت غیرقابل انکار است. هرچه برند شما شناخته‌تر شود مشتریان جدیدی به مخاطبین و مشتریان شما افزوده می‌شود و این خود قدمی به سمت جلو است. نکته‌ی مهم این است که هرگز به هوای جذب مشتری‌های جدید از مشتری‌های فعلی خود غافل نشوید. حفظ مشتريان خوب براي سازمان سودمندتر است تا اينكه دائمأ به دنبال جلب مشتری جديد باشید و مشتری‌های وفادار برند خود را دلسرد کرده و از دست بدهید.

رضایت مشتری از برند و تاثیر برند در وفادارسازی مشتریان

عنوان مطلب واضح و گویای اهمیت این امر است. یکی از اصلی‌ترین نکات وفادارسازی مشتری، جلب رضایت اوست. در واقع باید گفت مشتری وفادار، مشتری است که از خدمات دریافتی خود راضی است. رضایت مشتری را می‌توان به صورت کمی هم اندازه‌گیری کرد که برابر است با درصد مشتریانی که انتظار آن‌ها از خدمات یا محصولات شرکت برآورده شده است.

 

نتیجه‌گیری

از اهمیت تاثیر تصویر برند در رشد و افزایش سوددهی گفتیم. از یک اصل مهم به نام مشتری وفادار صحبت کردیم و ارتباط میان تصویر برند که شامل ادراک مشتری از برند می‌شود را با وفادارسازی مشتریان بررسی کردیم. این‌ها نکات مهم و مثبتی بود که هر شرکت و سازمانی برای برنامه‌های مدیریتی خود از ابتدای کار درنظر گرفته است. آن‌چه که مهم است تلاش برای هرچه بهتر شدن و رو به جلو رفتن در این حوزه است. ارائه هرچه بهتر خدمات، محصولات و فعالیت‌ها و همچنین تطبیق بیشتر با خواست مشتریان و وفادارسازی بیشتر مشتریان عادی، کلید طلایی پیشرفت در این حوزه است. در این رابطه نظرات و سوال‌های خود را با ما درمیان بگذارید.

کانون تبلیعاتی پرمون طرح

 

۲ بهمن ۱۳۹۹