برندینگ با رایحه : راهی نادیدنی اما پر نفوذ

برندینگ با رایحه

برندینگ با رایحه که در واقع استفاده از محیط های معطر است باعث بهبود درک و آگاهی نسبت به کیفیت تولیدات، افزایش قصد خرید، میانگین فروش واحد، مدت زمان مراجعه و توقف مصرف کنندگان در فروشگاه و افزایش تمایل مشتری به پرداخت هزینه بیشتر برای یک محصول می گردد.

اما از دفاتر کاری و غرفه های نمایشگاهی گرفته تا محیط های فروشگاهی، قدرت حقیقی برندینگ از طریق حس بویایی (و یا معروف به برندینگ با رایحه)، در توانایی منحصر به فرد ایجاد ارتباط احساسی سریع، نیرومند و متفاوت در مشتریان است. دلیل آن است که یک رایحه منحصربه فرد می تواند خاطرات مرتبط با آن محصول یا رویداد و حتی واقعه ای مربوط به دوران کودکی یک فرد را زنده کند. این فراخوان خاطرات از طریق بویایی، تا ده هزار رایحه متفاوت و یا بیشتر را در برمی گیرد.

چنانچه قصد برندینگ برای کسب و کار خود را دارید، به سایت شرکت تبلیغاتی پرمون طرح مراجعه کنید و یا با شماره 88623092 تماس بگیرید.

نمونه برندینگ با رایحه در هتل حیات

مجموعه هتل های زنجیره ای Hyatt Place از زمان آغاز به کار در سال 2007 تاکنون، استراتژی برندینگ با رایحه را به کار گرفته است. رایحه‌ای مخصوص و منحصر به فرد، حس خوش آمدگویی همراه با آرامش و وقار را از طریق ترکیبی از عطر زغال‌اخته تازه و گل های روشن بر پایه مشک و وانیل گرم را به ارمغان می آورد. این ماجرا با یک آزمون آزمایشی کوچک که به دنبال تقویت آگاهی از برند بود، آغاز گردید. نظرسنجی های منظم داخلی و نظرات عمومی آنلاین آشکار ساخت که این رایحه باعث افزایش تجربه بازدید و همچنین قابلیت در خاطر مانندن برند برای هزاران میهمان گشته است.

امروزه این رایحه مخصوص، در بیش از سیصد هتل در آمریکا یافت می شود. این رایحه چنان تاثیر و خاصیت برندی ثابت شده ای را داراست که به عنوان استاندارد و یا معیاری برای برند تعریف می شود که شخصیت برند و تجربه شرکت را تعیین و تعریف می کند به همان صورتی که موسیقی پس زمینه، طرح و رنگ، دکوراسیون و تبلیغات این کار را می کنند. برای اطمینان از اینکه Hyatt Place با هدف مورد نظر خود در مطابقت و هماهنگی است، این شرکت به طور منظم در حال بازرسی هتل های خود است تا مطمئن شود که این رایحه مخصوص با دقت و درستی در همه جا پراکنده است.

برندینگ با رایحه

 

فوت و فن برندینگ رایحه

  • ویژگی ها و خصوصیات وجودی برند خود را عمیقا درک کرده و بفهمید.

درست مانند برندینگ صدا (برندینگ از طریق حس شنیداری) و برندینگ تصویری (برندینگ از طریق حس بینایی)، رایحه مخصوص به برند نیز میبایستی دلیل وجودی و اساس برند را منتقل و از آن محافظت کند. برای رسیدن به این منظور، شما باید تعهدات و اهداف منحصر به فرد، شخصیت و ویژگی ها، ارزش ها، نحوه بیان و احساسات کلی که تمایل دارید با تجربه برند شما پیوند بخورد را مشخص و تعریف کنید.  افکار و ایده های خود را در یک عبارت چکیده و منسجم مربوط به برند قرار دهید تا راهنمای شما برای قدم های بعدی باشد.

  • این عبارت را به رایحه تبدیل کنید.

برای رسیدن به رایحه مخصوص برند خود، از یک استراتژیست برندینگ با رایحه و متخصص عطرسازی که در تولید عطر و بوهای پیرامونی و محیطی آموزش دیده است کمک بخواهید. همانگونه که در برندینگ صدا، از یک موزیسین به طور مستقیم کمک خواسته نمی شود  بلکه با یک آژانس تبلیغاتی که نسبت به استفاده از صداها و آواها به عنوان یک روش برندینگ دانش و آگاهی دارد همکاری می شود، بازاریابان باید از مراجعه و همکاری مستقیم با متخصص عطر اجتناب کنند. در عوض آن ها باید حتما از طریق شرکت های برندینگ با رایحه عمل کنند چرا که ساخت یک رایحه مخصوص برای برند و انتشار آن در محیط، یک هنر و علم است. در این راه، شما به ترکیبی از مهارت یک استراتژیست برند برای درک و تفسیر برند از دریچه عطر و بو و همچنین خلاقیت یک متخصص عطرسازی برای رسیدن به یک ترکیب مناسب نیاز است.

در طی این فرآیند، که متفاوت با ساخت عطرها به صورت سنتی است، رایحه های مورد نظر بر اساس توانایی بیان و نمایش محرکه های احساسی انتخاب می شوند. به طور مثال، احساس نظم و پاکیزگی از طریق مرکبات سبز و یا حس پویایی و انرژی از طریق یادآورهای حس بوی تندی منتقل می شود.

  • تست های آزمایشی انجام دهید.

پیش از عمومی کردن رایحه برند خود برای مشتریان، اقدام به انجام یکسری تست های آزمایشی کنید. انجام آزمایش می تواند بسیار ساده باشد. به طور مثال این رایحه را در دفاتر کاری خود انتشار داده و واکنش کارمندان خود را زیر نظر بگیرید.

به عنوان نمونه، جهت تست رایحه مخصوص وان هتل ساوث بیچ (One Hotel South Beach) ، این رایحه ابتدا در دفاتر نیویورک که محل استقرار تیم مدیریت بود آزمایش شد. برای برندینگ با رایحه در این گروه‌ از هتل‌ها، پس از دریافت واکنش های اولیه، ابتدا در فضای کارمندان و سپس در محیط های مخصوص به میهمانان منشر شد. در روشی دیگر، شما می توانید این آزمایش را بر روی مشتریان درگروههای متمرکز(focus group)، مصاحبه های فردی (تکی)، و یا سایر محیط های آزمایشی مورد استفاده تحقیقات بازارکه پژوهشگران را در فهم واکنش مشتریان و همچنین تفسیر آنان از معنا و مفهوم آن رایحه قادر می سازد، انجام دهید.

برندینگ با رایحه

 

  • در مورد اهداف و نقاط موردنظر برای انتشار این رایحه تصمیم خود را بگیرید.

نگاهی دوباره بیندازید به عبارتی که از طریق آن قصد دارید تا ارزش ها و ویژگی‌های برند را منتقل و تجربه ای که می خواهید به طور کلی برای مشتریان خود به وجود آورید. حال به سوالات زیرپاسخ دهید:

  1. آیا می خواهید این رایحه به عنوان یک خوش آمدگویی عمل کند و بنابراین محیط انتشار آن در ورودی های اصلی متمرکزاست؟
  2. آیا تمایل دارید که این رایحه تمام فضاها را احاطه کند و یا محدود شود به محل های پر رفت و آمد؟
  3. آیا دوست دارید که این رایحه در تمام ساعات پراکنده شود و یا فقط در ساعات مشخصی؟
  4. آیا به دنبال رایحه ای هستید که بسیار ملایم و در پس زمینه حضور داشته باشد یا حضوری پررنگ و واضح و قابل تشخیص داشته باشد؟

به محض رسیدن به پاسخ این سوالات، می توانید برای برندینگ با رایحه، مکان های مورد نظر برای نصب وسیله انتشار آن و همچنین تنظیم تایمر برای انتشاردر زمان های مورد نظر و شدت کم و زیاد کردن رایحه را مشخص کنید.

نتایج حاصله از تولید و انتشار رایحه مخصوص می تواند به افزایش وفاداری به برند، اعتماد به تولیدات، حجم فروش، آگاهی نسبت به قیمت و ارزش محصول و … منجر شود.

همچنین استفاده از رایحه مخصوص حتی می تواند با عث خلق فرصت افزایش بهره وری و ایجاد منبع درآمد اضافی گردد. به طور مثال، سه هتل از گروه هتل های وان هتلز، سفارش 20 هزار عدد شمع که دارای عطر مخصوص این هتل ها می باشد را تحویل مشتریان داده اند و در حال حاضر در حال گسترش سفارشات خود که شامل شمع در دو سایز مختلف و اسپری خوش بو کننده فضا هستند.

در زمانه ای که ایستادگی و ماندگاری در بازارهای پر از رقیب مشکل و مشکل تر می شود، شما میبایستی برند خود را از نظر احساسی و قابلیت در خاطر ماندن، از دیگر برندها متمایز کنید. با در نظر گرفتن این نکته که یک رایحه مخصوص می تواند چه نقش قدرتمندی در تاثیر و نفوذ بیشتر بر مشتریانتان ایفا نماید، می توانید از منظر و زاویه جدیدی به برند خود بیندیشید.

برای آشنایی بیشتر با آژانس تبلیغاتی پرمون طرح به لیست خدمات ما مراجعه کنید، همچنین می‌توانید از طریق صفحه نمونه کارهای پرمون‌طرح با پروژه‌‌های حوزه برندینگ آشنا شوید.

 

۲۵ تیر ۱۳۹۹