آیا تمامی کسب و کارهای کوچک نیازمند تکنیک اینفلوئنسر مارکتر هستند؟

تاثیر اینفلوئنسر مارکترها بر کسب و کار کوچک

آیا کسب و کارهای کوچک نیاز به اینفلوینسر مارکتر دارند؟

ارتباط بین کسب و کارهای کوچک و اینفلوئنسر مارکتینگ یک بخش مهم از بازاریابی است. بسیاری از کسب‌وکارها از این فرصت استثنایی برای شناساندن برند خود و راه پیدا کردن در لیست انتخاب‌های مخاطبان هدف، استفاده می‌کنند. گاهی ممکن است میلیون‌ها تومان نیز در این راه هزینه کنند و در عوض یک بازگشت سرمایه‌ی خوب داشته باشند. مردم این روزها بیشتر از هر زمان دیگری، وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی و چرخیدن در آن می‌کنند. تحت تاثیر افراد شناخته‌ شده در این شبکه‌های اجتماعی هستند و از آن‌ها الگو می‌گیرند. به همین دلیل است که نقش اینفلوئنسر مارکترها در شناساندن برندها، به ویژه برند‌های کوچک انکار ناپذیر است. با تمام این گفته‌ها، آیا برای بازاریابی اینفلوئنسر هم باید استراتژی‌های بازاریابی خاصی را در نظر داشت؟ یافتن پاسخ این سوالات نیازمند به کمی وقت است که بتوانید این مطلب را تا پایان بخوانید. برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان همراه ما در پرمون طرح بمانید.

تاثیرگذاری کسب و کارهای کوچک و اینفلوئنسر مارکتینگ ها چگونه است؟

کسب‌وکارهای کوچک علاقه و اعتماد خاصی به بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی دارند. بسیار مهم است که آن‌ها برای استفاده از این فرصت، استراتژی بازاریابی خاص و قابل اعتمادی را برای خود تهیه کرده باشند. وقتی ما از استراتژی بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی حرف می‌زنیم؛ درواقع منظور آن است که این عامل‌ها (شبکه‌های اجتماعی و اینفلوئنسرها) باید به‌طور هوشمندانه و عمدی مورد استفاده قرار بگیرند تا باعث بازگشت سرمایه‌ی بیشتر و جلب مشتری شود. به بیان ساده‌تر استفاده‌ی حداکثر از هر پستی که به اشتراک گذاشته می‌شود.
ما بایستی پست‌ها و تبلیغات تجاری که میان کسب و کارهای کوچک و اینفلوئنسر مارکتینگ ردوبدل می‌شود، با درنظر گرفتن خوانندگان و مشتریان برنامه‌ریزی کنیم. انجام این‌ کار به گونه‌ای که مخاطب‌پسند باشد و احساس طبیعی بودن به بیننده منتقل کند، کار دشواری است. یکی از راه‌های ارتباط تیم‌های بازاریابی با مخاطبان‌شان این است که افراد تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی، از آن‌ها یا محصولات‌شان حمایت کنند.

چگونه تکینک یک اینفلوئنسر مارکتر می‌تواند برای تجارت کوچک ما کارساز باشد؟

اینفلوئنسر مارکتینگ به ما کمک می‌کند تا محصول خود را بفروشیم، آگاهی از برند تجاری را افزایش دهیم، و از طریق آن دنبال‌کنندگان و مشتریان خود را در فضای واقعی و بازار هدف، بیشتر کنیم. به بیان ساده‌تر رابطه‌ی کسب و کارهای کوچک و اینفلوئنسر مارکتینگ به این شکل است که اینفلوئنسر مارکتر می‌تواند در یک گروه از افراد، نسبت به برند ما علاقه خاصی ایجاد کند. همان گروه بتواند به عنوان جمعیتی که توانایی بالقوه‌ی تبدیل شدن به مشتری را دارند، مورد هدف بازاریابی شرکت ما قرار بگیرند. اینفلوئنسر می‌تواند هر کسی باشد. لازم نیست یک فرد مشهور و بزرگ باشد که در ازای یک پست، کل بودجه‌ی بازاریابی ما را درخواست کند. هنگامی که به دنبال یک فرد تاثیرگذار برای تبلیغ برند خود می‌گردیم، می‌توان افرادی که ویژگی‌های زیر را دارند، تحت نظر داشته باشیم:

  • افراد با تعداد طرفداران و دنبال‌کنندگان قابل توجه
  • روزنامه‌نگاران شناخته شده
  • وبلاگ‌نویسان و افراد فعال در شبکه‌ی اجتمای یوتیوب
  • کارشناسان صنعت
  • کارآفرینان
  • سازندگان پادکست‌های فرهنگی و اجتماعی

مهم‌ترین جنبه‌های بازاریابی تاثیرگذار چیست؟

مهم‌ترین جنبه‌های بازاریابی تاثیرگذار پیدا کردن شریک مناسب برای برند ماست که باعث ایجاد اصالت و اعتماد برای برند شود. اگر ما به عنوان یک برند، در انتخاب شخصی که قرار است به عنوان رابط کسب‌ و کارهای کوچک و اینفلوئنسر مارکتینگ شناخته ‌شود، بررسی‌های لازم و معیارهای مشخص خود را انجام نداده باشیم، اینفلوئنسر مارکتر می‌تواند با ارسال پیام اشتباهی به مخاطبان، تلاش‌های بازاریابی ما را بی‌نتیجه کند.

تکنیک اینفلوئنسر مارکترها

انواع مختلف اینفلوئنسر مارکترها چیست؟

برای این‌ که بتوان یک انتخاب درست در میان اینفلوئنسر مارکتینگ‌های مختلف داشت، لازم است که یک تفکیک اساسی درمورد آن‌ها انجام شود. این تفکیک را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

اینفلوئنسرهای کوچک

اینفلوئنسرهای کوچک به افرادی گفته می‌شود که زیر 10 هزار نفر دنبال‌کننده دارند و در مقایسه با انواع دیگر اینفلوئنسرها، قدرت تاثیرگذاری کمتری دارند.

اینفلوئنسرهای متوسط

اینفلوئنسرهای میانی از 10هزار تا 250 هزار نفر دنبال‌کننده در صفحات اجتماعی خود دارند. بازاریابی از طریق این افراد می‌تواند تاثیرگذاری افراد مشهور را نداشته باشد اما آن‌ها مخاطبانی دارند که صمیمی و وفادار هستند و به توصیه‌های آن‌ها اعتماد می‌کنند.

اینفلوئنسرهای بزرگ

دنبال‌کنندگان این افراد بیش از 250هزار نفر هستند و این افراد مشهور بیشتر حضور خود را در یوتیوب و اینستاگرام دارند. درحالی که آن‌ها بیشترین جامعه‌ی آماری را در اختیار دارند، اما همیشه میزان موفقیتی که در مقایسه با اینفلوئنسرهای متوسط دارند، بیشتر نیست.

تعیین فرد تاثیرگذار در کسب و کارهای کوچک و اینفلوئنسر مارکتینگ‌

قبل از این‌که وارد تصمیم‌گیری و اجرای‌ برنامه‌های خود در رابطه با تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ شویم، باید بدانید که یک اینفلوئنسر مارکتر چه چیزی را برای برند ما ایجاد می‌کند. چه نقطه‌ی مهمی در مورد آن فرد وجود دارد که می‌تواند به برند ما کمک کند.
تنها به خاطر علاقه‌ای که افراد به یک اینفلوئنسر مارکتینگ دارند، نمی‌تواند یک انتخاب مناسب برای برند ما باشد. برای پیدا کردن گزینه‌ی مناسب و انتخاب آن، لازم است تعیین کنیم آیا اینفلوئنسر ماکتر ارزش‌ها و رسالت برند ما را تقویت می‌کند یا خیر؟

زمینه‌ساز رسیدن به جواب این سوال، یافتن پاسخ چند سوال مهم دیگر است:

  1. آیا کسب‌وکار ما کوچک است؟
  2. ماموریت برند ما چیست؟
  3. چه ایده‌آل‌ها و ارزش‌هایی برای برند ما وجود دارد؟
  4. مشتری آیده‌آل برند ما کیست؟

اینفلوئنسر مارکتر ایده‌آل برای برند ما کیست؟

اینفلوئنسر ایده‌‌آل ما باید با پاسخ‌ به هریک از سوال‌هایی که در بالا مطرح کردیم، هم‌سو و هم جهت باشد. به این معنی که بتواند ما را برای رسیدن به این اهداف کمک کند و جلو ببرد. بنابراین باید به دقت به دنبال پاسخ هریک از این سوالات بود تا بتوان به درستی به عنوان یک برند، انتخاب مناسبی از میان کسب و کارهای کوچک و اینفلوئنسر مارکتینگ ها داشته باشیم.
بازاریابی تاثیرگذار اگر به درستی انجام شود می‌تواند تعداد زیادی مشتری احتمالی جدید را به یک برند کوچک یا حتی بزرگ، وارد کند. یک باور غلط رایج در مورد بازاریابی تاثیرگذار این است که مارک‌ها معتقدند انتخاب افراد مشهور، موفقیت آن‌ها را تضمین می‌کند. چنین نیست!
در حقیقت یافتن تاثیرگذاران کوچک که با اطلاعات و ویژگی‌ها مهم برند، ارتباط مناسب برقرار می‌کنند، می‌تواند ارزان‌تر و بسیار موثرتر از یک اقدام غلط در اینفلوئنسر مارکتینگ باشد.

سخن پایانی

در مقام جمع‌بندی گفتیم که مهم است کسب و کارهای کوچک و اینفلوئنسر مارکتینگ ها یک رابطه‌ی تجاری و سنجیده در میان خود برقرار کنند. می‌توان تاثیرات زیادی از بازاریابی تاثیرگذار بر روی کسب‌وکار خود را در طول زمان را مورد بررسی قرار دهیم. این راه به صورت یک معامله‌ی برد برد برای هردو طرف است. هم منجر به افزایش مشتری و بازگشت سرمایه می‌شود و هم برای فرد اینفلوئنسر می‌تواند به عنوان یک منبع درآمد، حساب شود.  اکنون شما برای ما بنویسید. آیا تجربه‌ای درباره‌ی این موضوع دارید؟ سوالات و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

 

کانون تبلیغاتی پرمون طرح ارائه دهنده خدمات برندینگ، دیجیتال مارکتینگ، ساخت تیزر تبلیغات تلویزیونی و … جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجموعه در تماس باشید

تماس با پرمون طرح

۳۰ مرداد ۱۴۰۰