مشتریان هدف و آشنایی با آنها

مشتریان هدف

مشتریان هدف و بررسی و شناسایی آنها در بازاریابی محتوایی به یک اصل مهم تبدیل شده که نباید از آن غافل شد. تا به حال پیش آمده که قصد انجام سخنرانی برای جمعی را داشته باشید؟ به عنوان یک سخنران، نکات مهمی وجود دارد که باید رعایت کنید و با آن‌ها آشنا باشید. برای مثال باید بدانید از چه چیزی می‌خواهید حرف بزنید. در چه مکانی قصد انجام این سخنرانی را دارید. فرصت شما برای سخنرانی چقدر است و با تمرین و تسلط بالا خود را برای این سخنرانی آماده کنید. در این میان یک پرسش مهم دیگر هم وجود دارد که شما باید جواب آن را بدانید تا یک سخنرانی درست و به‌دردبخور ارائه دهید. برای چه کسانی این سخنرانی را انجام می‌دهید؟ این افراد شامل چه گروه سنی و چه نیازهایی هستند و در یک کلام، باید مخاطبانی که شنونده‌ی شما هستند را بشناسید.  برای آشنایی بیشتر شما با مشتریان هدف و مخاطبان، این مطلب را در پرمون طرح آماده کرده‌ایم، با ما همراه بمانید.

مشتریان هدف

مشتریان هدف چه کسانی هستند؟

مخاطبان یا مشتریان هدف، گروه خاصی از افراد هستند که به احتمال زیاد به مطالب، محصولات یا خدمات شما علاقمند هستند و بخشی از نیاز‌های آن‌ها را برطرف می‌کند. وظیفه‌ شما یافتن و شناسایی این گروه از افراد است. با شناسایی مخاطبان هدف خود در واقع محصول و مطالب خود را هدفمند و سودآور‌تر می‌کنید. مخاطبین هدف اصولا با برخی خصوصیات متداول مانند جمعیت‌شناسی و رفتارها دسته‌بندی می‌شوند. هنگامی که تعریف مخاطب مورد نظر خود را توسعه می‌دهید، از بررسی و در نظر گرفتن مشخصات بسیار خاص نترسید. شما می‌توانید با دسته‌های گسترده‌ای مانند کودکان، رده سنی نوجوانان، یا پدران و مادران تنها و… شروع به دسته‌بندی مخاطبین هدف خود، چه در زمینه بازاریابی و چه در زمینه مخاطب رسانه‌های اجتماعی کنید. درواقع تحقیقات خوب در مورد مخاطبان به شما این امکان را می‌دهد تا به جزئیات بسیار دقیق‌تری برسید.

به یاد داشته باشید که شما می‌توانید محصول خود را به همه بفروشید، اما با هر نوعی از محتوای اجتماعی، نمی‌توانید همه جامعه را مورد هدف قرار دهید. اگر می‌خواهید همزمان با فرزندان، والدین، همسر و همکاران خود صحبت کنید، نمی‌توانید مستقیم با بهترین مشتریان بالقوه خود صحبت کنید.

مشتریان هدف

چگونه می‌توانید مخاطبین و مشتریان خود را شناسایی کنید؟

با چه کسانی در شبکه‌های اجتماعی باید ارتباط بیشتری برقرار کنید؟ افرادی که قبلا از شما خرید کرده‌اند را پیگیری کنید و از طریق پست‌های شبکه‌های اجتماعی خود با آن‌ها تعامل و ارتباط برقرار کنید. در این‌جا چند مورد آورده شده است که شما را در دسته‌بندی و یافتن مخاطبین هدف یاری می‌کند:

  • سن:  لازم نیست مقطع سنی خاصی را برای مخاطبین هدف خود درنظر بگیرید؛ روی یک دهه زندگی مخاطبان هدف رسانه‌های اجتماعی خود یا نسل آن‌ها متمرکز شوید.
  • مکان (و منطقه زمانی): مخاطبان شما کجا  زندگی می‌کنند؟ این به شما کمک می‌کند تا مناطق جغرافیایی را مورد هدف قرار دهید.
  • زبان: مخاطب هدف شما با چه زبانی صحبت می‌کند؟ برای برقراری ارتباط با آن‌ها ضروری است که زبان مخاطب را بدانید و با آن آشنایی داشته باشید. این برای شما راهنمای بسیار خوبی است.
  • قدرت و الگوهای هزینه کردن: مخاطبان هدف شما برای خرید محصولات شما چقدر باید هزینه کنند؟ چگونه آن‌ها با توجه به قیمت، ترغیب به خرید محصولات شما می‌شوند؟ آیا نگرانی‌های مالی خاص یا ترجیحات مورد نیازی برای پرداخت هزینه از سمت آن‌ها باید در نظر گرفت؟
  • علایق: مخاطب مورد نظر شما دوست دارد چه کاری انجام دهد؟ چه برنامه‌های تلویزیونی را تماشا می‌کنند؟ چه مشاغل دیگری با آن‌ها تعامل دارند؟
  • چالش ها: مخاطب رسانه‌های اجتماعی شما چه دغدغه‌هایی دارد؟
  • مرحله زندگی: آیا مشتریان هدف رسانه‌های اجتماعی شما دانشجویان را شامل می‌شوند؟ والدین جدید؟ والدین نوجوانان؟ بازنشستگان؟ مخاطبین هدف‌تان در چه مرحله‌ای از زندگی خود به سر می‌برند و به طبع این مراحل، چه نیازهای برای آن‌ها در اولویت قرار دارد؟

یافتن پاسخ این سوالات برای شما مهم است.

از استفاده و ارتباط با شبکه‌های اجتماعی مخاطبین هدف، غافل نشوید.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی روشی اساسی برای کشف مکالمات مخاطبین در مورد شغل، صنعت و محصولات شما است. نظارت بر کلمات کلیدی و هشتگ‌های مربوطه، آن‌چه که مردم در مورد شما و رقبای‌تان به صورت آنلاین می‌گویند، نکات و ظرافت‌های بسیاری را درباره مخاطبین هدف و محصولات‌تان برای شما آشکار می‌کنند. دست‌یابی به پاسخ این پست‌های اجتماعی، راهی عالی برای پیدا کردن مخاطب مورد نظر خود، در رسانه‌های اجتماعی است، حتی اگر هنوز دنبال‌کننده شما نباشند. با نظارت بر کلمات کلیدی و هشتگ‌ها، با هشتگ‌های مربوطه دیگری که مشتریان هدف شما از آن‌ها استفاده می‌کنند، آشنا می‌شوید. سپس می‌توانید با افزودن این هشتگ‌ها به پست‌های اجتماعی خود، آن‌ها را مورد استفاده و امتحان قراردهید تا دسترسی شما به مخاطبان هدف، گسترش پیدا کند.

ایده‌های جدید را کنکاش کنید تا شناخت مشتریان هدف شکل بگیرد

گوش کردن به مخاطبین خود را فراموش نکنید. به آن‌ها گوش دهید، از آن‌ها بازخورد بگیرید و سپس برای ارائه هرچه بهتر محصولات و خدمات به سراغ این بازخورد بروید. می‌توان با اطمینان گفت که این بازخورد‌ها کلید قفل بروز خلاقیت شما، در ارائه محصول و خدمات هستند. یافتن ایده‌های جدید، کمترین نتیجه‌ای است که با پیگیری مخاطبین و گوش‌دادن به آن‌ها نصیب شما خواهد شد. بعید نیست بین صحبت‌های شما با افراد مختلف نکته‌ای پنهان مانده باشد که هرگز به راحتی آن را پیدا نکنید، جز با اینکه از آشنایی و مراوده با کسانی که علاقمند محصولات شما هستند، بهره ببرید و حرف آن‌ها را بشنوید.

کلام آخر

پیداکردن مخاطبین و مشتریان هدف سخت‌ترین و مهم‌ترین قسمت ماجرا است، اما شناختن آن‌ها نباید آن‌قدرها هم سخت باشد. شجاعت را چاشنی کار خود کنید و میدان دید خود را از نظرسنجی اینترنتی و سایت‌ خود فراتر ببرید. در میان آن‌ها باشید و از ارتباط مستقیم با آن‌ها نهراسید. این‌ها همه بهترین راه‌حل‌های شناخت مخاطبین است که پیش پای شماست. شما چطور مشتریان و مخاطبین هدف خود را دنبال می‌کنید؟  لطفا نظرات و سوالات خود را با کاربران پرمون طرح درمیان بگذارید.

 

 

۲۲ مرداد ۱۳۹۹