شخصیت برند چیست

شخصیت برند چیست

شخصیت برند چه احساساتی را بیان می‌کند

اگر بخواهیم از شخصیت برند‌ها صحبت کنیم باید بسیاری از ویژگی‌ها و خصوصیات انسانی را به آن‌ها نسبت بدهیم، این دور از منطق هم نیست. برندها رشد می‌کنند، اوج می‌گیرند، به پیشرفت می‌رسند، می‌میرند و ازمیدان خارج می‌شوند. شخصیت برند یکی از همین جنبه‌های انسانی رفتار کردن برند‌ها است. درواقع مجموعه‌ای از خصوصیات انسانی است که به یک نام تجاری نسبت داده می‌شود. شخصیت نام و نشان تجاری شما چیزی است که مصرف کننده با آن ارتباط برقرار می‌کند. یک برند با داشتن مجموعه‌ای از ویژگی‌های خاص و منحصر‌به‌فرد ارزش برند خود را افزایش می‌دهد. درواقع ارزش کیفی بالاست که برند درکنار عملکرد‌ها و مزیت‌هایش برای خود کسب می‌کند. این مطلب به شما کمک می‌کند بیشتر با این مفهوم آشنا شوید، تا پایان با پرمون طرح همراه باشید.

درک شخصیت برند

شخصیت برند همان چیزی است که باعث می‌شود تجارت شما در نگاه مشتریان،  انسانی شود. از طریق صدا، تصاویر و حتی سیاست‌های خدمات به مشتری، ارتباط برقرار می‌شود. اگر نام تجاری شما از شخصیت مشخصی برخوردار نباشد، مردم زمان بسیار سخت‌تری خواهند داشت تا به این نتیجه برسند شما برای آن‌ها مفید و به دردخور هستید یا نه! پیام‌های برند تجاری متناقض و عمومی که هیچ استراتژی یا قصد واقعی پشت آنها وجود ندارد، شما را به جایی نمی رسانند. فقط باعث به وجودآمدن سروصدایی بیش از حد که هیچ کمکی هم نخواهد به شما کرد، می‌شود. به بیان ساده، وقتی شخصیت برند خود را تعریف می‌کنید،  به مردم دلیل می‌دهید که شما را انتخاب کنند. شخصیت تعریف شده از برند شما مجموعه‌ای از خصوصیات انسانی است که به یک نام تجاری نسبت داده می‌شود. برای یک شرکت مهم است که شخصیتی دقیقی از نام خود را تعریف کند. شخصیت یک نام و نشان تجاری باید بتواند هدف خود را برای ایجاد یک پاسخ مثبت عاطفی از طرف مخاطب به‌خوبی بیان کند و به صورت هدف‌مند به پیش برود.

هنوز هم این مفهوم برای شما کامل شفاف نشده؟ اشکالی ندارد، آشنایی با چند نمونه از شخصیت برند‌های مختلف در ادامه مطلب، انتظار شما را می‌کشد.

نمونه هایی از شخصیت‌های برند

اگر شخصیت یک برند شبیه به خود مشتریان باشد، مشتریان با آن، احساس نزدیکی و رغبت بیشتر به محصول و خدمات شما پیدا می‌کنند. پنج نوع اصلی از این مفهوم با خصوصیات مشترک انسانی وجود دارد:

  • هیجان: بی خیال، سرزنده و پر از جوانی
  • صمیمیت: مهربانی، متفکر و جهت‌گیری برند به سمت ارزش‌های خانواده
  • مستحکم: خشن، سخت، مقاوم و ورزشی
  • شایستگی: موفق، برجسته، تأثیرگذار و رهبر
  • کمال: زیبا، معتبر و حتی گاهی اوقات جلوه‌گر

برای مثال، برند Dove صداقت را به عنوان شخصیت خود انتخاب می‌کند تا مصرف‌کنندگان زن را به خود جلب کند. مارک‌های لوکس، مانند مایکل کرز(Michael Kors) و شنل (Chanel)، هدف خود را کمال و دلفریبی می‌دانند. شخصیت شاخص آن‌ها بر یک سبک زندگی طبقه بالا، پر زرق‌وبرق، مرسوم و مد روز متمرکز است. REI که محصولات کمپ و تفریحات بیرون از خانه را بفروش می‌رساند، دارای یک شخصیت تجاری مستحکم است. آن‌ها بر الهام بخشیدن به مخاطبان خود (که معمولاً افراد خارج از منزل هستند) تمرکز می‌کنند یک گوشزد مهم وجود دارد که نباید از قلم بی‌افتد. آن‌هم تفاوت شخصیت‌ با تصویر برند است، در ادامه به توضیح بیشتر آن خواهیم پرداخت.

تماس با آژانس تبلیغاتی پرمون طرح

شخصیت و تصویر برند

شخصیت برند یک شرکت نباید با تصویر برند اشتباه گرفته شود. تصاویر یک شرکت مجموعه‌ای از دارایی‌های خلاقانه است که مزایای ملموس آن برند را برقرار می‌کند. درمقابل، شخصیت یک نام، به‌طور مستقیم یک ارتباط عاطفی را در ذهن گروه مصرف‌کننده ایجاد می‌کند. برای یک شرکت مهم است که شخصیت برند خود را به طور دقیق تعریف کند. این امر، به این دلیل است که شخصیت برند باعث افزایش ارزش برند می‌شود و نگرش برند را در بازار مشخص می‌کند. همچنین عامل اصلی هرگونه فعالیت موفق در بازایابی است. برای انتخاب شخصیت برند، شرکت‌ها پنج نوع شخصیت را در نظر می گیرند و شخصیتی که به نام آن‌ها نزدیکی بیشتر با آن دارد انتخاب می‌کنند. این شخصیت‌ها در همین مقاله ذکر شده است.

شخصیت و هویت برند

ساخت و تقویت شخصیت برند به صاحب برند کمک می‌کند جایگاه متفاوتی در عرصه رقابت با دیگر حاضران کسب کند. در حال حاضر که بسیاری از برند‌ها امتیاز برخورداری از تکنولوژی را به مساوات برای خود و برند تجاری خود دارند، آن‌چه که نقطه تمایز برند‌ها از یک‌دیگر می‌شود شخصیت و هویت برند‌ها است. این هویت نشأت‌ گرفته از تصور و شخصیتی است که در ذهن مصرف‌کننده یا مخاطب نقش بسته است.

با ساخت یک شخصیت خوب، محبوب و مطلوب از نام خود، عرضه‌کننده می‌تواند سهم بازار را به دست آورد یا محصول و خدمات خود را با قیمتی بالاتر به فروش برساند که این خود به معنی سوددهی برند است. شخصیت یک برند معمولا مختص به خود هر برندی است. هیچ رقیبی نمی‌تواند شخصیت برند دیگری را کپی و از آن استفاده کند اما اگر بخواهند دست به چنین کاری بزنند، درواقع نه تنها در راستای سودرسانی به برند خود قدم برنداشته‌اند، بلکه تلاشی مضاعف برای شناخت برند اصلی و پوشش هرچه بیشتر شخصیت آن برند کرده‌اند.

مزیت‌های ساخت یک شخصیت متمایز همین‌جا تمام نمی‌شود. گروه دیگری از مزیت‌های شخصیت متمایز از برند وجود دارد که به عنوان نوع بلند‌مدت این مزیت‌ها شناخته می‌شود. شاید تبلیغات منجر به هزینه‌های کوتاه مدت برای برند شود، اما این هزینه‌ها زمانی درست خرج می‌شود که با خود سرمایه‌گذاری بلند‌مدت را همراه بیاورد. این سرمایه گذاری در واقع به افزایش ارزش و اعتبار برند باید منتهی شود.

جمع بندی

با شخصیت و احوالات انسانی که به شخصیت برند اطلاق می‌شود، آشنا شدیم. این مفهوم درواقع پل مهمی است که باعث می‌شود مشتریان به سمت شما بیایند. به این صورت که برند، از یک برند خشک و تجاری بیرون می‌آید و در قالب انسانی می‌تواند انتخاب بهتری برای مخاطبین و مشتریان را پدید آورد. ما انسان‌ها همیشه دوست داریم فکر کنیم منطقی هستیم، اما فراموش نکنید که این احساست است که مشتریان را برای انتخاب و خرید به سمت شما سوق می‌دهند. پس از احساسات انسانی غافل نباشید. از همراهی شما تا پایان این مقاله متشکریم. اگر همچنان سوال و نظری در رابطه با مفهوم شخصیت نام و نشان تجاری شما برای‌تان وجود دارد، یا تجربه‌ای دارید، با ما درمیان بگذارید. ما در پرمون طرح مشتاق دریافت نظرات شما هستیم.

آژانس تبلیغاتی پرمون طرح، ارائه دهنده خدمات دیجیتال مارکتینگ، ساخت تیزر تبلیغاتی، برندینگ و …

 

۱۰ بهمن ۱۳۹۹