رهبری کسب و کار در هنگامه بحران کرونا – بخش اول

رهبری کسب و کار در هنگامه بحران کرونا

بحران کرونا (کووید-19) هم اکنون به مرحله بحرانی جدیدی رسیده است، که در آن کسب و کار ها و سیستم‌های بهداشتی عمومی ناچارند با قاطعیت عمل کرده تا بتوانند سرعت رشد این بیماری در کانون‌های جدید این بیماری در خارج از مرزهای چین را، محدود و رهبری کنند. رهبری کسب و کارها در زمان کرونا به موضوع جدی مبدل شده است.

واضح است که هدف اصلی، کاهش و مهار این بیماری است که البته باید باشد؛ اما اثرات اقتصادی آن نیز قابل توجه است. بسیاری از شرکت‌ها بسیار محتاطانه و آرام در حال تلاش‌اند تا از این وقایع که به سرعت در حال رخ دادن هستند، درک پیدا کنند، به آن واکنش نشان دهند و از آن بیاموزند. پیچیدگی‌ها و تغییرات غیرقابل پیش‌بینی با گردش اخبار آشکار خواهند شد و ما تنها وقتی می‌توانیم تصویر کاملی از ماجرا داشته باشیم که  اتفاقات پیش آمده را مرور و بررسی کنیم.

با این حال، با توجه به مسایلی مانند درجات بسیار متفاوتی از آمادگی که در میان شرکت‌ها وجود دارد، پتانسیل بالای رخ دادن اختلال و در جهت آماده بودن در هنگام بحران‌های پیش‌رو، ارزش دارد که از دانسته‌هایی که تاکنون و حین این بحران آموخته‌ایم بهره ببریم. بر اساس تجزیه و تحلیل‌هایی که ما به صورت مداوم در حال انجام هستیم و به دلیل حمایت از مشتریان‌مان در سرتاسر جهان، 12 آموزه پیش‌‌رو جهت پاسخ و واکنش به وقایع در حال گسترش، برقراری ارتباط، استخراج و استفاده از آموخته‌ها، به صورت چکیده و خلاصه ارائه می‌شود.

آپدیت کردن اطلاعات به صورت روزانه

رویدادها با سرعت حیرت‌انگیزی در حال رخ‌ دادن هستند و وضعیت، هر روزه در حال تغییر است. فقط تا همین چند روز پیش، به نظر می‌رسید که شیوع این بیماری عمدتا به چین محدود بود و تحت کنترل درآمده است. اخیرا، تعدادی از کانون‌های به سرعت در حال رشد این بیماری، خارج از چین پدیدار گشته‌اند که نشانگر مرحله جدیدی است و به طور بالقوه، مستلزم اخذ استراتژی‌های جدید جهت کاهش بیماری خواهد بود تا مهار آن. در ابتدا تصمیم ما به‌روزرسانی اخبار هر 72 ساعت یک بار بود اما با توجه به این شرایط به آپدیت کردن اطلاعات به صورت روزانه روی آوردیم. دلیل آن نه فقط آپدیت کردن اطلاعات و داده‌ها بلکه اصلاح و بازنگری مجدد چشم‌انداز کلی هم بوده است.

مراقب چرخش اخبار / چرخه هایپ یا چرخه محبوبیت hype cycle باشید.

سازمان‌های خبری اغلب بر روی مسایل و اخبار جدید تمرکز دارند تا بر روی تصاویر و دلایل کلی و بزرگتر و درازمدت‌تر. و گاهی اوقات قادر به تمایز میان حقایق سخت (نامطبوع)، حقایق نرم (مطبوع) و حدس و گمان نیستند.

بسیار محتمل است که اخبار دیروز در شکل‌گیری تفکر سازمان شما نسبت به بحران امروز نقش داشته باشد. هنگامی که در معرض اطلاعات به سرعت در حال تغییر قرار می‌گیریم، خواه یک فناوری جدید باشد یا یک بحران در حال ظهور، در ابتدا گرایش ما به طور سیستماتیک، چشم‌پوشی از علایم و نشانه‌های ضعیف است و سپس واکنش بیش از حد نشان دادن به مسئله پیش آمده، پیش از آن است که سرانجام و در پایان نگاهی دقیق و اصولی و سنجیده به ماجرا داشته باشیم. همان‌طور که در حال جذب آخرین اخبار و اطلاعات هستید، دقت کنید که پیش از هرگونه اقدام، نسبت به منبع خبر نگاهی نقادانه داشته باشید.

 

مطلب مرتبط: بقای صنعت رستوران‌داری در دوران اپیدمی کرونا

گمان نکنید که اطلاعات، دانش و آگاهی ایجاد می‌کند.

در این دنیای به هم پیوسته، کارمندان به منابع اطلاعاتی بسیاری دسترسی مستقیم دارند. مدیران ممکن است به طور منطقی به این نتیجه برسند که با توجه به میزان زیادی از اطلاعات و تفاسیر در دنیای بیرون، دیگر نیازی است که آن‌ها کار اضافه‌تری انجام دهند. هر چند، بر اساس یافته‌های ما، ایجاد و به اشتراک‌گذاری گسترده خلاصه‌ای از حقایق و مفاهیم به روز شده بسیار ارزشمند است و باعث می‌شود زمان ما سر بحث کردن بر سر درستی واقعیت به هدر نرود -و یا حتی بدتر، فرضیه‌سازی‌های مختلف در مورد وقایع.

از متخصصان و پیش‌بینی‌ها با دقت استفاده کنید.

نقش کارشناسان اپیدمیولوژی، ویروس‌شناسی، بهداشت عمومی، لجستیک و دیگر حوزه‌ها در تفسیر و درک این اطلاعات پیچیده و بی‌ثبات واجب و ضروری است. اما این نکته هم مشخص است که متخصصان در مورد موضوعات مهم و بحرانی مانند سیاست‌های مهار مطلوب و تاثیرات اقتصادی اختلاف نظر دارند و بهتر است که با چندین منبع مختلف مشورت صورت پذیرد. هر اپیدمی، غیرقابل پیش‌بینی و منحصر به فرد است و ما همچنان در حال فراگیری اطلاعات در مورد خصایص و ویژگی‌های مهم اپیدمی فعلی هستیم. ما نیاز به بکارگیری یک روش و رویکرد تجربی و قابل تکرار داریم تا بتوانیم بفهمیم چه اتفاقی افتاده است و چه چیزی بهتر عمل میکند، البته رویکردی که تحت نظر یک متخصص هدایت می‌شود.

به طور مداوم به اصلاح و بازنگری دانش و آگاهی خود از اتفاقات در حال وقوع بپردازید.

ترکیبی از یک تصویر و درک بهتر از موقعیت و یک برنامه برای مقابله با آن، به محض آن که بر روی کاغذ پیاده شود، خود می‌تواند به منبع سکون و بی‌تحرکی تبدیل شود. یک ضرب‌المثل چینی به ما یادآوری می‌کند که ژنرال‌های بزرگ باید صبح‌ها دستورات را صادر کنند و عصر آن را تغییر دهند.

اما سازمان‌های بزرگ به ندرت انعطاف‌پذیر هستند. مدیران در اغلب مواقع در مقابل اعلام برنامه‌ها تا وقتی که کاملا نسبت به آن‌ها اطمینان پیدا نکرده‌اند مقاومت می‌کنند و پس از آن نیز نسبت به ایجاد تغییرات در برنامه‌ها عدم تمایل نشان می‌دهند چرا که می‌ترسند که قاطع و مطلع به نظر نرسیده و از طرفی نگران ایجاد سردرگرمی در سازمان هستند. یک سند پویا و زنده که بر روی آن مهر «بهترین چشم‌انداز و دیدگاه موجود تا همین لحظه» خورده است، برای یادگیری و سازگاری در این موقعیت به سرعت در حال تغییر، ضروری به نظر می‌رسد.

ادامه دارد …

رهبری کسب و کار در بحران کرونا قسمت دوم

رهبری کسب و کار در بحران کرونا قسمت سوم

 

ترجمه بالا برگرفته از مقاله Lead Your Business Through the Coronavirus Crisis منتشر شده در تاریخ 27 مارچ 2020 توسط Martin Reeves , Nikolaus Lang و Philipp Carlsson-Szlezak از مجله Harvard Business Review است.

نویسندگان: مارتین ریوز، نیکولاس لانگ و فیلیپ کارلسون زلزاک

ترجمه: تیم تولید محتوا کانون تبلیغاتی پرمون‌طرح

۳۱ خرداد ۱۳۹۹