رهبری کسب و کار در زمان بحران کرونا – بخش دوم

رهبری کسب و کار در هنگامه بحران کرونا

رهبری کسب و کار در بحران کرونا قسمت اول

 

از بوروکراسی بر حذر باشید.

همانطور که در قسمت قبل این مقاله در مورد رهبری کسب و کار در زمان کرونا اشاره شد، موضوعات بحث‌برانگیز، حساس و پراهمیت به طور معمول توسط مدیران ارشد، امور داخلی شرکت، واحد حقوقی، مدیریت ریسک و دیگر واحدهای دیگر مورد بررسی قرار می‌گیرند. هر یک پیشنهاداتی را ارائه خواهند داد که منجر به یک دیدگاه بیش از حد کلی‌انگارانه و یا محافظه‌کارانه می‌شود که روندی کند و آهسته و دست و پا گیر خواهد داشت.

ایجاد تیمی کوچک متشکل از افراد قابل اعتماد و دادن فرصت کافی به آنان جهت تصمیم‌گیری‌های تاکتیکی سریع و رهبری در زمان کرونا ضروری به نظر می‌رسد. مدیریت زیاده از حد ارتباطات، آن هم زمانی که هر روز اطلاعات جدید و قابل‌توجهی به دست می‌رسد بسیار آسیب‌زاست. از نرخ زمانی (نسبت سرعت وقوع وقایع به زمان) رویدادهای بیرونی، به عنوان راهنمایی جهت هم قدم شدن وقایع داخلی با آن‌ها بهره برده و نه بالعکس. به بیانی دیگر سرعت روندهای درون شرکت با سرعت تغییرات بیرونی هماهنگ شود.

یک سند دیجیتالی پویا و زنده، با اجتناب از کارهای بیهوده و بی‌معنی، مانند تهیه و کسب موافقت اسناد متعدد، سرعت کار را افزایش داده و همچنین باعث کاهش ریسک می‌گردد؛ چرا که می‌توان آن را به راحتی آپدیت کرد و یا حتی در صورت لزوم از آن صرف‌نظر کرد. به علاوه، تمییز و تشخیص دقیق و آشکار میان حقایق، فرضیات و حدسیات می‌تواند در شکل‌گیری تصویری دقیق‌تر و کامل‌تر و با جزییات بیشتر کمک کننده باشد.

اطمینان حاصل نمایید که واکنش شما در تعادل میان هفت مولفه زیرین باشد:

 • ارتباطات و اطلاع رسانی:

  به احتمال زیاد کارمندان در معرض اطلاعات متناقضی قرار خواهند گرفت و در مورد اینکه چه اقدامی بهتر است انجام شود احساس پریشانی و اضطراب خواهند نمود. یقین حاصل کنید که سیاست‌های مورد نظر شما به سرعت و روشنی و به گونه‌ای متعادل منتقل گردد. علاوه بر این، اطلاعات زمینه‌ای و استدلال‌های پشت ماجرای این سیاست‌های مورد نظر را به اطلاع کارمندان خود برسانید تا بدین‌گونه آن‌ها درک عمیق‌تری نسبت به قضایا پیدا کرده و قادر باشند تا در موقعیت‌های پیش‌بینی نشده از خود ابتکار عمل نشان دهند مانند تعطیلات کارمندان در یک منطقه محدود و تحت نظارت و یا چگونگی برخورد با پیمانکاران.

 • احتیاجات کارمندان:

  محدودیت‌های پیش آمده برای سفر و شکل‌گیری اجتماعات موجب خواهد شد که کارمندان به دسترسی به آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و آماده‌سازی‌های روزانه و موارد مشابه نیاز پیدا کنند. شما می‌بایستی این نیازها را پیش‌بینی و راه‌حل‌هایی برای رفع این نیازها پیدا کرده و اقدام به ایجاد یک مرکز اطلاعات نمایید تا بدینوسیله کارمندان قادر باشند تا اطلاعات مورد نیاز خود را در آن جا بیابند.

 • رفت و آمد:

  اطمینان حاصل نمایید تا خط مشی‌ها و سیاست‌های مربوطه در ارتباط با مکان‌هایی که کارمندان می‌توانند به آن جا بروند، دلایل، مجوزها و دستورات لازم و زمان بازنگری این سیاست‌ها واضح و روشن باشد.

 • دورکاری:

  در ارتباط با خطی مشی‌های خود صریح و شفاف باشید. این سیاست‌ها کجاها اعمال خواهد شد و چگونه عمل می‌کنند و چه زمانی مورد بررسی قرار خواهند گرفت. کار در خانه در برخی مناطق مانند چین نادر است و نیاز به توضیحات و شفاف‌سازی بیشتر، می‌بایستی مورد پیش‌بینی قرار گیرد.

 • تثبیت و استحکام زنجیره تامین کالا:

  تلاش کنید تا جهت ایجاد ثبات در زنجیره تامین، از موجودی و ذخایر احتیاطی، منابع جایگزین و همکاری با تامین‌کنندگان برای عبور از این تنگناها استفاده نمایید. هر جا که راه‌حل‌های سریع امکان پذیر نیست، طرح‌ها و برنامه‌ها را به طور اشتراکی و به صورت همکاری دو طرفه پیش ببرید، راه‌حل‌های موقتی را به کار بگیرید و برنامه‌ها و طرح‌ها را به اطلاع کلیه ذینفعان و سهامداران برسانید.

 • پیش‌بینی و پیگیری کسب و کار:

  بسیار محتمل است که این بحران باعث ایجاد نوسانات غیرقابل پیش‌بینی گردد. روش گزارش‌گیری سریع را به کار برید تا بتوانید درک بهتری از چگونگی و میزان تاثیرات این بحران بر بیزینس خود داشته و بدانید چه جاهایی از کسب و کار شما نیاز به مهار و تسکین درد حاصل از ضربات وارده را دارد و اینکه با چه سرعتی پروسه‌ها و فعالیت‌های کاری در حال ترمیم و بازگشت به حالت عادی هستند.

 • بخشی از یک راه حل بزرگتر بودن:

  شما به عنوان یک شهروند شرکتی، می‌بایستی از دیگر افراد در زنجیره تامین، صنعت، جامعه و دولت محلی خود حمایت به عمل آورید. این را در نظر بگیرید که تجارت شما چقدر می‌تواند در این ماجرا سهیم بوده و مشارکت داشته باشد. خواه در زمینه مراقبت‌‌های بهداشتی باشد یا مواد غذایی، ارتباطات و دیگر حوزه‌ها. بر روی نقاط برخورد میان نیازهای حاد اجتماعی و توانایی‌های بارزتان تمرکز کنید. به بیانی دیگر، مطابق با  اهداف خود زندگی کنید.

رهبری کسب و کار در زمان کرونا ادامه دارد …

 

رهبری کسب و کار در کرونا قسمت سوم

 

ترجمه بالا برگرفته از مقاله Lead Your Business Through the Coronavirus Crisis منتشر شده در تاریخ 27 مارچ 2020 توسط Martin Reeves , Nikolaus Lang و Philipp Carlsson-Szlezak از مجله Harvard Business Review است.

نویسندگان: مارتین ریوز، نیکولاس لانگ و فیلیپ کارلسون زلزاک

ترجمه: تیم تولید محتوا آژانس تبلیغاتی پرمون‌طرح

۴ تیر ۱۳۹۹