تجربه کاربری یا UX چیست؟

تجربه کاربری

تجربه کاربری یا UX یکی از پرکشش‌ترین مباحثی که در اقیانوس وسیع دنیای دیجیتال مطرح می‌شود. شاید تا به حال این اصطلاح به گوشتان نخورده باشد یا بسیار اندک درباره آن اطلاعات و آگاهی داشته باشید. اما باید بدانید که از جمله مهم‌ترین موارد در بحث مارکتینگ است که تحت عنوان «تجربه کاربری» شناخته می‌شود.

چنانچه دوست دارید بدانید UX چیست، چه اهمیتی دارد و چه تاثیری بر روی انتخاب‌هایتان می‌گذارد، در ادامه با ما در پرمون طرح همراه باشید:

تجربه کاربری

تجربه کاربری یا UX را بشناسیم

ممکن است پیش از این‌ها اصطلاح UX را شنیده باشید و یا برعکس هیچ چیز درباره آن ندانید. نگران نباشید، ما اینجا هستیم که رمز و رازهای این مفهوم را با هم دریابیم تا از آن در کسب‌وکارمان بهره بگیریم‌.

تجربه کاربری یا UX به حالتی گفته می‌شود که احساسات و حالات مختلف یک مصرف کننده را درباره محصول یا خدماتی که استفاده می‌کند، توضیح می‌دهد. UX در واقع طیف گسترده‌ای از حالات و احساسات را شامل می‌شود که از حالت بسیار خوشایند تا حالت کاملا ترسناک را در برمی‌گیرد.

بگذارید با یک مثال، این مفهوم را ساده‌تر و قابل درک‌تر بیان کنیم. فرض کنید که برای اولین بار به یک پاساژ رفته‌اید. در آنجا چشمتان به غرفه‌ای می‌افتد که در آن عینک واقعیت مجازی وجود دارد و در ازای تهیه بلیط می‌توانید آن را بر روی چشمتان بزنید و به دنیای بازی، سرگرمی و یا تماشای یک محیط وارد شوید. احساسی که بعد از استفاده از این وسیله جدید دارید چیست؟ احساس ترس، هیجان، غم، شادی، ترس و… . به تمام حالات شما به عنوان یک کاربر و تجربه شما از استفاده این محصول، UX یا تجربه کاربری می‌گویند. تاثیر UX چه خوشایند باشد و چه ناامید‌کننده، در سراسر زندگی‌مان دیده می‌شود. زمانی که برای سرچ در یک وب‌سایت دچار سردرگمی می‌شوید، در واقع درباره تجربه‌کاربری آن سایت قضاوت کرده و نظر داده‌اید. یا هنگامی که جوهر خودکار مورد استفاده‌تان پس می‌دهد، درباره کیفیت آن فکر می‌کنید.

هزاران مثال ساده دیگر نیز درباره این موضوع وجود دارد که در زندگی ما به طور دائم جاری است و نام آن را تجربه کاربری گذاشته‌اند.حالا خوب متوجه شدید که دقیقا UX چیست و به چه حالتی UX گفته می‌شود؟ پس در ادامه مطلب نیز ما را همراهی کنید.

تجربه کاربری

UX Design؛ راهی برای دستیابی به کیفیت و رضایت

حال که دریافتیم UX چیست، خوب است که اندکی هم درباره UX Design صحبت کنیم. براساس آنچه UX یا تجربه کاربری را احساسات و تجربیات فرد از استفاده محصول می‌نامیم، می‌توانیم درباره UX Design یا به اختصار UXD اینگونه بگوییم: طراحی UX فرایندی است که در آن ما به عنوان صاحب کسب‌وکار و خالق ایده تعیین می‌کنیم که تجربه استفاده مخاطب از محصول و خدمات ما چگونه باشد.

در واقع باید بدانید که طراحی UX همیشه اتفاق می‌افتد. چه به صورت عمدی باشد و چه به صورت ضمنی و ناخوداگاه. در واقع در UX Design فرد تصمیم می‌گیرد که برخورد و تعامل مخاطب با محصول چگونه باشد.

طراحی تجربه کاربر نه تنها در ظاهر و زیبایی آن صورت می‌گیرد، بلکه در قابلیت استفاده، دسترسی و کاربرد محصول و خدمات هم اتفاق می‌افتد. این درست همان چیزی است که احساس مخاطب مانند راحتی، قابل استفاده بودن، آسان بودن و… را درباره محصول و خدمات مورد استفاده‌ تعیین می‌کند.

برخی از کارشناسان این حوزه معتقدند که UX Design یک عمل همدلی محور است که سعی می‌کند مسائل و مشکلات و چالش‌های مخاطبان را برای استفاده از محصولات و خدمات برطرف کند.

طراحی تجربه کاربری، اوج محتوا، تحقیق، طراحی و استراتژی و تأثیر آن در تحویل، فروش و استفاده از یک محصول یا خدمات دیجیتال است. همچنین این فعالیت را به عنوان تلاش صاحبان کسب‌وکار برای ایجاد تجربه راحت و داشتن حس خوب مخاطب در تعامل با محصولات و خدمات می‌نامند.

ایده‌های طراحی UX را می‌توان از بازخورد مشتریان و مخاطبان دریافت کرد که تجربه آن‌ها در استفاده و تعامل محصول تا چه اندازه مثبت و دلپذیر است.

 

چرا توجه به تجربه کاربری یا UX را مهم می‌دانیم

بسیاری از افراد بعد از آن که به پاسخ سوال UX چیست می‌رسند، بلافاصله به این فکر می‌کنند که این کار چرا اهمیت دارد و یا به اصطلاح ساده‌تر به چه دردی می‌خورد؟!

همانطور که پیش از این بیان کردیم، تجربه کاربری در واقع احساس و حالتی است که در جریان استفاده از محصول برای مخاطب و مشتری اتفاق می‌افتد. توجه به این حوزه باعث می‌شود که تولیدکنندگان و صاحبان کسب‌وکارها، توجه بیشتری را به طراحی و کیفیت محصولاتشان اختصاص دهند و از این طریق کیفیت زندگی مشتریان را نیز بالا ببرند.

این کار با خوشحالی مشتریان هم‌ پیوند مستقیمی دارد. زیرا ما با پیش‌بینی نیاز او و سپس تامین آن در یک محصول و خدمات باعث می‌شویم، درست همان چیزی را که او می‌خواهد طراحی و عرضه کنیم.

در این راه همچنین می‌توان رابطه سالمی را میان کسب درآمد و معنا دادن به محصولات ایجاد کرد. همچنین توجه به UX زمینه را برای تجارت سالم و رشد پایدار فراهم می‌کند.

 

امروزه به دنیای جدیدی از روابط میان عرضه‌کنندگان کالا و خدمات با مشتریان وارد شده‌ایم که پایه آن بر روی رضایت و بالا بردن کیفیت زندگی است. پاسخ به سوال UX چیست می‌تواند ما را به این دنیای وسیع و هیجان‌انگیزی وارد کند. اگر شما هم از جمله صاحبان کسب‌وکارها هستید باید بدانید که توجه به این حوزه از مارکتینگ‌ می‌تواند برند شما را در مدت کوتاهی به یک برند محبوب، کاربردی و مشتری‌پسند تبدیل کند. پس از اهمیت ویژه UX غافل نشوید.

 

۱۵ شهریور ۱۳۹۹