برندسازی شخصی چیست؟

برندسازی شخصی

برندسازی شخصی و 5 کلید طلایی برای طراحی آن

برندسازی شخصی می‌تواند یک کار دلهره‌آور و پر از سردرگمی باشد. یکی از ساده‌ترین تله‌هایی که شما را درگیر خود می‌کند همین سوال ساده است که از کجا شروع کنم؟ چه کاری برای داشتن یک برند شخصی و منحصر‌به‌فرد باید بکنم؟ این برند دارای چه ویژگی‌ها و نکات مهمی باشد؟ و هزاران سوال دیگر که در اولین قدم برای شما به وجود خواهد آمد. تمام لطف داشتن یک برند شخصی به این است که بتواند در عین خلاقیت و قدرت، یک تعریف و شناخت درست و دقیق از شما، تجارت و هدف شما به مخاطبان خودش ارائه دهد. موفقیت این برند شخصی زمانی واقعی و عینی می‌شود که در ذهن مشتریان ثبت شود و بتواند لبخند رضایت آن‌ها را از محصول و خدماتی که به آن‌ها عرضه کرده‌اید، برای خود کسب کند. در این مرحله می‌‌شود گفت که شما صاحب یک برند شخصی و داستان مختص به برند خود هستید.

شرکت تبلیغاتی پرمون‌طرح با سابقه درخشان در زمینه برندینگ می‌تواند همراه شما در برندسازی کسب و کارتان باشد، به این منظور می‌توانید با شماره 88623092 در ارتباط باشید.

برندسازی شخصی

برندسازی شخصی چیست و چگونه اجرا می‌شود؟

برند شخصی شما، تصویر شما برای دنیای بازاریابی و در یک کلام، داستان شماست. داستانی که وقتی در اتاق نیستید در مورد شما گفته می‌شود! شاید اینکه به خود به‌عنوان یک برند تجاری نگاه کنید، کمی ناراحت کننده به نظر بیاید؛ اما حقیقت این است که همه یک برند شخصی دارند. مردم درباره شما چه می‌گویند؟ دوستان و آشنایان شما برای توصیف‌تان از چه صفت‌هایی استفاده می‌کنند؟ این صفت‌ها مثبت هستند یا انتقادهایی را به شما وارد می‌کنند؟ همه این‌ها، شامل حال شما در فضای تجاری و کسب‌وکار هم می‌شود. فراموش نکنید که فضای مجازی و کسب‌وکار آنلاین‌تان هم از این قاعده مستثنا نیست! چه چیزی در فضای مجازی درباره شما گفته می‌شود؟

پاسخ همه این سوال‌ها در برند شخصی خلاصه می‌شود. برند شخصی شما معرف‌تان در حوزه فعالیت شماست. برای داشتن یک برند شخصی، باید به‌طور فعال و منظم برند خود را مدیریت کنید و سعی در بهتر شدن آن داشته باشید. این درست همان داستانی است که وقتی در اتاق نیستید باید پشت‌سرتان بازگو کنند. حالا به سوال مهم‌تری رسیدیم، نه؟ چگونه برند شخصی خود را داشته باشیم؟ خب این پاسخی است که در ادامه به آن‌ خواهید رسید.

چگونه برند شخصی خود را طراحی کنیم؟

اگر یک جست‌وجو میان کسانی که به عنوان وبلاگ‌نویس، اینفلوئنسر یا فراتر از آن؛ مارک‌ها و تجارت‌های موفق هستند بکنید، خواهید دید که نام تجاری آن‌ها در موفقیت آن‌ها نقشی اساسی دارد. شخصیت و برند آن‌هاست که آن‌ها را قابل اعتماد، در دسترس و به‌یادماندنی کرده است. نام تجاری شخصی، بزرگ‌ترین دارایی تجاری آن‌هاست. حال برای اینکه بدانید چگونه برند شخصی خود را طراحی کنید 5 کلید طلایی را در اختیارتان می‌گذاریم. این کلید‌ها هر کدام قفل‌ سوال‌های ذهنی شما را باز می‌کنند.

برندسازی شخصی

تمرکز داشته باشید

پیام اصلی شما چیست؟ به آن بچسبید. نگذارید برند و هدف شما به گونه‌ای باشد که برای مخاطبان خود ابهام و گیجی به وجود بیاورد. داشتن تمرکز در پیام برای افرادی که مخاطب هدف شما هستند، باعث می‌شود که ایجاد محتوا در نام تجاری شخصی شما بسیار ساده‌تر شود. دیگران بتوانند با شما و هدف‌تان ارتباط بگیرند و شما را تعریف کنند. پیام و محتوای خود را متناسب با یک موضوع در یک جامعه هدفمند مطرح کنید تا به‌یاد ماندنی شوید. وقتی برند شما متمرکزتر است، یاد‌آوری اینکه چه کسی هستید آسان‌تر خواهد بود.

اصیل باشید

یک راه آسان و خوب برای داشتن یک برند شخصی وجود دارد؛ اصیل باشید! اگر قرار است یک حرف جدید بزنید؛ باید آن‌ حرف، حرف خود شما باشد. روزانه محتوایی تولید کنید که از هدف و مقصود خاص خودتان صحبت می‌کند. اگر مردم و مخاطبین در روز با هزاران محتوا و تبلیغی مواجه شوند که همه رنگ و لعابی شبیه هم دارند، برای آن‌ها خسته‌کننده است. این حتی به اعتماد آن‌ها نیز خدشه وارد می‌کند. راه خودتان را پیدا کنید و سعی کنید یک راه واقعی برای برند شخصی و تجارت خود بسازید تا جاده‌ای دو طرفه میان خود و مشتریان‌تان برقرار کنید.

داستان بگویید

داستان سُرا باشید. اگر برند شخصی شما داستانی نگوید، نیمی از مخاطبان بالقوه خود را از دست داده‌اید. داستانی را در مورد برند خود ایجاد کنید که مخاطبان شما بتوانند با آن درگیر شوند. این داستان باعث می‌شود برند شخصی شما از حالت خشک رزومه بودن بیرون بیاید و ارتباطی نزدیک‌تر و انسانی‌تر با مخاطب برقرار کند. یکی از بهترین راه ها برای گفتن آن داستان، از طریق محتوای نوشتاری یا فیلم است.

آماده شکست باشید

شکست سخت است. همه ما بطور طبیعی و غریزی تمایل داریم که هیچ شکستی را تجربه نکنیم و سعی می‌کنیم از آن بپرهیزیم. با این‌حال برای داشتن یک برند مطمئن و خوب، باید طعم شکست را بچشید! شکست‌ها باعث می‌شوند خود را برای آن‌چه در انتظار شماست و رخ‌ خواهد داد آماده کنید. برنامه‌ منظم‌تری برای برندسازی شخصی خود تدوین کنید و در آخر شما هرگز به بهترین برند تجاری خود دست پیدا نخواهید کرد اگر از منطقه امن خود خارج نشوید و آزمون و خطا نکرده باشید.

بگذارید دیگران داستان شما را بیان کنند

بهترین راهکار روابط عمومی و جذب مخاطب این است که دیگران درباره‌ی شما میان خودشان صحبت کنند. آن‌ها از شما بگویند، تعریف کنند، اگر انتقادی هست بگویند و در نهایت برندسازی شخصی شما را بهبود ببخشند. برای این کار لازم است داستان شخصی خود را از طریق محصول و خدماتی که ارائه می‌دهید بسازید. کیفیت آن محصولات و خدمات سرنخ داستان شماست. برند خود را با هر چیزی که ممکن است مخاطب را به یاد شما بیاندازد در ذهنش ماندگار کنید.

 

۱۹ شهریور ۱۳۹۹