اهمیت تحقیقات بازار در کمپین‌های تبلیغاتی

اهمیت تحقیقات بازار در کمپین‌های تبلیغاتی

اهمیت تحقیقات بازار در کمپین های تبلیغاتی چیست؟

اهمیت تحقیقات بازار در کمپین‌ های تبلیغاتی بر کسی پوشیده نیست چراکه می‌تواند دو استراتژی مهم را در کنار هم قرار ‌دهد تا از دو رویکرد متفاوت، به بهبود بازاریابی ما کمک کند. اولین موردی که در این رابطه می‌تواند پایه‌گذار یک بازاریابی خوب شود؛ درک مخاطبان خود است. درکی که به شما کمک می‌کند اطلاعات لازم را درباره‌ی پایه‌گذاری یک بازاریابی خوب دریافت کنید. مورد دومی که به عنوان اثر تحقیقات بازار در کمپین ‌های تبلیغاتی است، در نگاهی به گذشته معنا می‌یابد. این نگاه به گذشته به ما کمک می‌کند عناصری که مفید هستند را حفظ کنیم و مواردی که در راستای افزایش رشد برند به ما یاری نمی‌دهند را از دور خارج کنیم. این تاثیرگذاری به همین جا ختم نمی‌شود. بحث‌های متنوع و تکمیل‌تری وجود دارد که ما دراین مطلب برای آشنایی بیشتر شما با آن، جمع‌آوری کرده‌ایم. به عنوان مثال می‌توانید به مقاله انواع تحقیقات بازار مراجعه کنید.
شرکت تبلیغاتی پرمون‌طرح از طریق مجموعه تحقیقات بازار خانه ایده آزود ، تاکنون در پروژه‌های بسیاری برای بانک شهر، همراه اول و … همکاری داشته است.

اهمیت تحقیقات بازار

تحقیقات تبلیغاتی چیست؟

محصولات کمی هستند که به علت ماهیت اصلی آن‌ها، بتوانند بدون هیچ تبلیغی به فروش برسند. برای فروش دیگر محصولاتی که در این دسته قرار ندارند، نیاز به تبلیغات داریم. تبلیغات محصول می‌تواند هویت سازمان شما را تثبیت کند، جدیدترین محصول شما را تبلیغ کند، مشتریان جدید جلب کند و به مشتریان قدیمی یادآوری کند که برند و محصول شما چقدر عالی است! درنهایت همه این‌ها منجر به فروش بیشتر خواهد شد. برای داشتن یک کمپین تبلیغاتی موثر، نقش تحقیقات بازار در کمپین‌ های تبلیغاتی اهمیت پیدا می‌کند.

اثر تحقیق بازار بر موفقیت کمپین تبلیغاتی با یک برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده و مشخص همیشگی پیش نخواهد رفت. برای انجام هرچه مفید‌تر این کار باید یک فرآیند تحقیقات گسترده در بازار انجام شود.
یک فرم تخصصی از تحقیقات بازار، تحقیقات تبلیغاتی است. هدف از این تحقیقات کشف این است که کدام یک از تبلیغات انجام شده در مورد برند در رابطه مشتریان موجود و بالقوه، موثرتر بوده است. دریافت و جمع‌آوری این اطلاعات نیز از طریق انجام تحقیقات دقیق قبل از کار و تجزیه و تحلیل موفقیت کمپین، انجام می‌شود.

هدف بررسی اثر تحقیق بازار بر موفقیت کمپین تبلیغاتی این است که مشتریان و انگیزه‎های آن‌ها را بهتر بشناسیم و بتوانیم با استفاده از این شناخت، تبلیغات بهتری تولید کنیم تا نشان دهد چرا محصول ما برای آن‌ها مفید هستند و چه نیازهایی از آن‌ها را برآورده می‌کند. هنگامی که تجزیه و تحلیل این کمپین انجام می‌شود، نتیجه‌ی کار به ما می‌گوید موفقیت این کمپین چگونه بوده و برای بهبود مداوم کمپین‌ها، نتایج بهتری را به دنبال خواهد داشت.
تحقیقات تبلیغاتی یک فرم تخصصی از تحقیقات بازار است. هدف از آن کشف این است که کدام یک از تبلیغات موثرتر و سوددهی بالاتری دارند. این کار، هم از طریق تحقیقات دقیق قبل از شروع کمپین و هم با تجزیه و تحلیل موفقیت کمپین انجام می‌شود.

اهمیت تحقیقات بازار

نحوه استفاده از اثر تحقیقات بازار در کمپین ‌های تبلیغاتی

حال که اهمیت تحقیقات بازار دیگر پوشیده نیست باید بدانیم که متاسفانه شرکت‌ها قبل از آزمایش محتوای بازاریابی خود، تبلیغات را آغاز می‌کنند. از طرف دیگر تحقیقات مجدد در زمینه بازار برای حفظ بودجه ممکن است معقول باشد، اما تنها در صورتی اثبات می‌شود که در تبلیغات انجام شده نیز تاثیر مثبت بگذارد. با این وجود نقش تحقیقات بازار در کمپین های تبلیغاتی می‌تواند در مورد چند بخش مهم انجام شود که نتایج مفیدی از اثر تحقیقات بازار، بر تبلیغات را برای ما حاصل کند. برای تعیین بهترین راهبر‌د‌های تبلیغاتی که به نتیجه‌ی مثبتی منجر شود، صاحبان مشاغل می‌توانند از تحقیقات بازار به‌عنوان کمک استفاده کنند. محققان حرفه‌ای، بازار تکنیک‌های مختلفی را برای تحلیل موثر رفتار مصرف‌کننده انجام می‌دهند که منجر به شرح‌حال رفتاری مخاطب باشد. این شرح‌حال‌ها می‌توانند به صاحبان مشاغل کمک کند تا کمپین‌های بازاریابی خود را متناسب با عادات مصرفی مخاطب هدف خود، تنظیم کنند. مواردی در توضیح این مورد به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، به شرح زیر است:

  1. مخاطب هدف

    دانستن این‌که چه کسی می‌خواهد محصول ما را ببیند اولین قدم برای ایجاد یک استراتژی تبلیغاتی است. این‌که مصرف‌کنندگان به دریافت و خرید یک محصول و خدمت تشویق شوند، بسته به کیفیت محتوای یک پیام تبلیغاتی است. از سوی دیگر برقراری اعتماد و ایجاد ارتباط شخصی با مصرف‌کنندگان، اثر تحقیقات بازار بر کمپین‌های تبلیغاتی است. در بعضی موارد و استراتژی‌ها ممکن است مخاطب موردنظر خاص‌تر باشد، بنابراین ضروری است که یک قدم بیشتر از سطح همیشگی شناخت مخاطبان خود بردارید و داده‌های مربوط به مشتریان خود را جمع‌آوری کنید؛ تا به بهترین وجه بر روی داده‌های دریافت شده و نقش تحقیقات بازار در کمپین ‌های تبلیغاتی متمرکز شوید.

  2. استفاده‌ از رسانه‌ها

در دوران اخیر تعداد زیادی از منابع رسانه‌ای وجود دارد که می‌توانند راه‌گشای شما باشند. به‌طور معمول مشتریان هدف ما از یک راه ارتباطی رسانه‌ای خاص استفاده خواهند که درنظر داشتن آن، اطلاعات مهمی را به ما خواهد داد. به عنوان مثال؛ برخی ممکن است مرتباً یک برنامه‌ی تلویزیونی خاص را تماشا کنند و یا در یک مسافرت درون شهری برای رسیدن به محل؛ شونده‌ی یک برنامه‎ی رادیویی خاص باشند.
برای تولید بانک اطلاعاتی از عادات مصرف رسانه، محققان بازار ممکن است از روش‌هایی مانند بررسی‌های کمی، گروه‌های متمرکز و یا پرسش‌نامه استفاده کنند. نتیجه‌ی این نوع از روش‌های جمع‌آوری داده‌ها، دیدگاهی درمورد الگوهای مصرف مشتری فراهم می‌کند و همین می‌تواند بهترین استراتژی‌ها را برای رسیدن به مخاطب هدف مشخص کند.

  1. برنامه‌ریزی برای روش‌های تبلیغاتی

هنگامی‌که بودجه تبلیغاتی اختصاص داده شده و داده‌ی مربوط به مشتریان از نقش تحقیقات بازار در کمپین‌ های تبلیغاتی جمع‌آوری شد، مرحله‌ی بعدی انتخاب مناسب‌ترین و ارزان‌ترین روش تبلیغاتی است. چندین روش تبلیغاتی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. از جمله این روش‌ها تلویزیون، بیلبورد، تبلیغات آنلاین، رسانه‌های اجتماعی و … است. تحقیقات مداوم در بازار، اثر بخشی تبلیغات انتخابی را تایید می‌کند.
جمع‌بندی
پس از در نظر گرفتن تمام مفاهیم ذکر شده ، این نکته را باید در نظر داشته باشید که یک تبلیغات تبلیغاتی سودآور می تواند پیروزی محصول یا خدمات را واقعاً تضمین کند. حتی اگر ممکن است لازم به نظر نرسد ، بسیار مهم است که برای انجام تحقیقات بازار و استفاده بیشتر از تبلیغات تبلیغاتی خود وقت صرف کنید. این نتایج تنها به پیشرفت محصول یا خدمات شما در صنعت کمک خواهد کرد.

آژانس تبلیغاتی پرمون‌طرح از طریق مجموعه تحقیقات بازار خانه ایده آزود ، تاکنون در پروژه‌های بسیاری برای بانک شهر، همراه اول و … همکاری داشته است.

 

۲۶ شهریور ۱۳۹۹