اهداف برند شامل چه مواردی میشود

اهداف برند و نقش آن در موفقیت نام تجاری شما

یکی از مهم‌ترین مباحثی که در زمینه برندینگ و برندسازی مطرح می‌شود، مشخص کردن اهداف برند و پیش گرفتن آن‌ها در کار مارکتینگ است. هدف برند شبیه به یک نقشه راه برای کسب و کار شما عمل می‌کند تا آنچه را که در چشم‌انداز فعالیتتان در نظر دارید، بسیار عملی‌تر انجام دهید. هدف در برند از اصول اساسی ساخت و ایجاد برند به شمار می‌رود و هر صاحب ایده و کسب و کاری باید در جهت تدوین آن تلاش کند. اگر دوست دارید درباره اهداف برند، اهمیت و کارکردهای آن بیشتر بدانید، در ادامه با ما در پرمون طرح همراه باشید:

چشم‌انداز برند چیست؟

شاید لازم باشد پیش از آن که درباره اهمیت و کارکردهای چشم‌انداز برند صحبت کنیم، اندکی آن را تعریف کنیم.

بسیاری از افراد برای ساختن یک برند در قدم اول لیستی از اهداف مورد نظرشان تهیه می‌کنند. گاه دیده می‌شود که صاحبان کسب و کار و ایده‌ها نیز چشم‌انداز و دورنمایی از آنچه را که قصد دارند به آن برسند، تهیه می‌کنند. این کار ذهن افراد را نظم می‌بخشد و به این سوال مهم در کارشان پاسخ می‌دهد که هدف از برندسازی چیست؟

برای آن که هدف‌هایتان را در برندینگ مشخص کنید، همانند ارزش ویژه برند، خوب است که انگیزه و مقصودتان را مشخص کنید. آیا هدف شما از این کار ایجاد آگاهی است یا می‌خواهید یک ارتباط عاطفی را با مشتریان خود ایجاد کنید. آیا قصد دارید ویژگی‌های متمایز را انتقال دهید، اعتبار و اعتماد کسب کنید یا ترجیح خریدار را جلب کنید؟

داشتن هدف در برند به مسیر شما شکل داده و فعالیتتان را درست در راهی که باید قرار می‌دهد.

اهداف برند چیست

معیارهای مهم برای ساخت هدف برند

برای آن که اهداف برند خود را تعیین و فعالیتتان را حول محور آن تعریف کنید، نیاز است که معیارهای مهمی را در نظر بگیرید. این معیارها به ذهن و کار شما نظم می‌بخشند و نام تجاری شما را در گروه نام‌های بزرگ، محبوب و پر مشتری قرار می‌دهند.

 

۱. ایجاد برند آگاهی و تسلط به بازار

برند آگاهی آنقدر مهم است که بسیاری از شرکت‌های بزرگ و کوچک، برای موفقیت در زمینه برندسازی، آن را قدم اول می‌دانند. ایجاد برند آگاهی(Brand Awareness) در واقع منجر به تسلط به بازار می‌شود. بر همین اساس است که افراد و نام‌های تجاری معروف و بزرگ، با آگاه‌سازی مخاطب، بازار را در دست می‌گیرند؛ چرا که مشتریان، برندها را بر اساس میزان شناخت و معروفیت آن‌ها انتخاب می‌کنند.

ایجاد برند آگاهی باعث می‌شود که مشتریان شما، به میزان بیشتری با برند و کلیت فعالیتتان آشنا شوند و از این رو با تصویر دقیق‌تری فعالیت‌های برند شما را همراهی و دنبال کنند. با تعریف این هدف می‌توانید بر بازار تسلط پیدا کنید و کسب و کارتان را رونق ببخشید.

 

۲. ایجاد ارتباط عاطفی

در میان اهداف برند خود ایجاد یک ارتباط عاطفی را در نظر بگیرید. بسیاری از شرکت‌ها، حتی شرکت‌های نامدار و بزرگ، گاهی این هدف مهم را از قلم می‌اندازند یا توجه کمتری به آن می‌کنند. اما باید بدانید که ایجاد یک ارتباط عاطفی میان برند و مشتریان‌تان می‌تواند راهی برای پیشرفت برند و کسب و کارتان باشد.

برندهایی که رابطه عاطفی را جدی می‌گیرند و آن را در لیست اهداف خود قرار می‌دهند، در واقع تاثیر مستقیمی بر قلب مشتریان خود می‌گذارند. زیرا مشتریان همان چیزی را می‌یابند که در درون‌شان احساس می‌کنند.

محصول شما با ارائه احساس امنیت و رضایت به مشتری، جای خودش را نزد او پیدا می‌کند و مورد انتخاب قطعی مشتری‌ها قرار می‌گیرد.

 

۳. ایجاد تمایز در محصول

در استراتژی مارکتینگ خود ایجاد نقطه تمایز محصول و تفاوت آن را با سایر محصولات رقابتی در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید در تعیین اهداف برند و نام تجاری‌تان موفق عمل کنید باید به ایجاد تمایز در محصول توجه کنید.

همانطور که می‌دانید در زمین رقابت حجم زیادی از محصولات با کارایی‌های مختلف وجود دارد. شما به عنوان صاحب ایده و کسب و کار باید این نکته را در نظر بگیرید که همه افراد محصول یا خدمات شما را کامل و بدون نقص نمی‌دانند. یک راه موثر برای جلب توجه و رضایت مشتری نسبت به محصول، ایجاد تفاوت است که باید آن را در میان هدف‌های برند جای دهید.

 

۴. دست یافتن به علاقه و انگیزه مشتری

برای تعیین چشم‌انداز برند باید دست یافتن به علاقه و انگیزه مشتریان را نیز لحاظ کنید. شما و هر فرد دیگری برای آن که یک محصول یا خدمات را انتخاب کنید، قطعا ترجیح می‌دهید یک انتخاب ایمن و درست داشته باشید. آنچه در این میان می‌گنجد، همان علاقه و انگیزه مشتریان است. می‌توانید نام تجاری‌تان را با در نظر گرفتن ذائقه و سلیقه مشتری به شهرت برسانید و مشتریان را برای انتخاب آنچه که واقعا می‌خواهند، یاری کنید. در این صورت یک مشتری وفادار می‌داند که برند شما دقیقا چه چیزی را ارائه می‌کند. در نتیجه مشتری، با آگاهی به سراغ شما می‌آید و به یکی از وفاداران برندتان تبدیل می‌شود.

 

هدف داشتن در برند را جدی بگیرید

همانطور که با هم خواندیم، اهداف برند در واقع فعالیتی است که در جهت موفقیت در حوزه برندینگ انجام می‌شود. آنچه در اینجا مهم است، تعیین درست، اصولی و دقیق چشم‌اندازهای برندینگ شماست. اگر این کار را با وسواس و توجه ویژه انجام دهید، می‌توانید از طی مسیر درست در کار خود مطمئن شوید.

جدیت در تعیین هدف‌های برند راهیست که از طریق آن اعتبار تجاری شما تایید می‌شود، ارتباط مشتریان با محصولات و خدمات شما شکل می‌گیرد و دایره‌ای از مشتریان و کاربران وفادار برایتان به وجود خواهد آمد. تمام این نتایج، از توجه شما به تعیین چشم‌اندازها و تهیه دورنمای مناسب از حوزه تجاری‌تان حاصل می‌شود.

بنابراین توجه به چشم‌انداز برند در حوزه برندینگ اهمیت ویژه‌ای دارد. برای آشنایی بیشتر با مباحث برندینگ به مقالات هویت کلامی برند و شاخص ارزیابی برند هم مراجعه کنید.

 

 

۱۹ اسفند ۱۳۹۹