انواع تحقیقات بازار

انواع تحقیقات بازار چیست؟

انواع تحقیقات بازار ، می‌تواند موجب شود که نتوانید بهترین روش برای تحقیقات خود را بیاید.  اما اصلا این تحقیقات به چه معناست و به چه منظوری شکل می‌گیرد؟ فرایند جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و تفسیر اطلاعات در مورد مشتریان گذشته، حال و بالقوه بازار یک محصول یا یک خدمت، تحقیقات بازار نام دارد که برای بازدهی هرچه بیش‌تر به کسب‌و‌کار شما کمک می‌کند.

شاید فهمیدن این که مشتری‌ها چرا برای خرید به سراغ شما آمده‌اند، ساده به‌نظر برسد، اما واقعاً چه‌طور می‌فهمیم آنان تحقیقات خود را از کجا انجام می‌دهند و چه تأثیری در تصمیم‌گیری‌هایشان دارد؟ این‌جاست که اهمیت تحقیقات در بازار مشخص می‌شود. این تحقیق شامل خصوصیات خریداران، عادات خرج کردن آنان، مکان و نیازهای بازار هدف تجارت، صنعت شما و به طور کلی رقبای خاصی که با آن‌ها روبه‌رو هستید، می‌شود.

اطلاعات دقیق و کامل پایه و اساس همه‌ی کسب‌و‌کارهای موفق است، چرا که این امکان را به صاحبان مشاغل می‌دهد تا قبل از هزینه زیاد برای سرمایه‌گذاری، امکان‌سنجی یک تجارت را تعیین کنند. تحقیقات بازار به شما می‌گوید که مخاطبان و مشتریان شما از محصولات و خدماتی مانند کسب‌و‌کار شما چه چیزی می خواهند، به چه چیزهایی نیاز دارند و چه چیزی در تصمیم گیری‌های آنان برای خرید اثر می گذارد. ما در ادامه این مقاله از پرمون طرح بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

شرکت تبلیغاتی پرمون‌طرح از طریق مجموعه تحقیقات بازار خانه ایده آزود ، تاکنون در پروژه‌های بسیاری برای بانک شهر، همراه اول و … همکاری داشته است.

تحقیقات بازار

انواع تحقیقات بازار

تحقیق در بازار به دو گروه کلی تحقیقات کمی و تحقیقات کیفی تقسیم می‌‌شود.

تحقیقات کیفی چیست؟

تحقیقات کیفی پیگیری اطلاعات دست اول در بازار و مشتریان است. برای این کار می‌توانید از گروه‌های متمرکز، نظرسنجی‌های آنلاین، مصاحبه‌های تلفنی و موارد دیگر استفاده کنید تا به جزئیات جدیدی درباره چالش‌های خریداران برسید.

با استفاده از تحقیقات کیفی شما می‌توانید تصوری از نیازهای مخاطبان خود به دست آورید. این تحقیقات به دو دسته تقسیم می‌شود:

تحقیقات اکتشافی: این نوع تحقیقات بیشتر درباره مشکلات احتمالی است که برای مقابله با آن‌ها باید تیمی وجودداشته‌باشد. تحقیقات اکتشافی به عنوان اولین قدم قبل از انجام تحقیقات خاص انجام می‌شود و شامل مصاحبه و نظرسنجی‌های باز با تعداد کم می‌شود. این تحقیقات به شما کمک می‌کند تا یک مشکل خاص را تعریف کنید.

تحقیقات خاص: این نوع از تحقیقات اغلب به دنبال تحقیقات اکتشافی است. در تحقیقات خاص، می‌توانید بخش کوچک‌تری از مخاطبان را مورد توجه قرار دهید تا از جزئیات دغدغه‌های آنان باخبر شوید.

تحقیقات بازار

تحقیقات کمی چیست؟

تحقیقات کمی تمام داده‌ها و سوابق عمومی است که شما در اختیار دارید تا از آن‌ها نتیجه بگیرید. این تحقیقات شامل گزارش‌های روند کسب‌وکار شما، آمار بازار، محتوای صنعت و داده‌های فروش شما می‌شود.

تحقیقات کمی به ویژه برای تجزیه و تحلیل رقبای شما مفید است.

سه ​​نوع از منابع تحقیقات کمی

منابع عمومی: این منابع رایگان، اولین و در دسترس‌ترین اطلاعات برای انجام تحقیقات کیفی است. برای  مثال اطلاعات سرشماری کشورها جزو این گروه محسوب می‌شوند.

منابع بازرگانی: این منابع بیش‌تر در قالب گزارش‌های بازار توسط آژانس‌های تحقیقاتی تهیه می‌شود و عموما برای به دست آوردن آن‌ها باید هزینه بپردازید.

منابع داخلی: این منابع از دو گروه دیگر برای تحقیقات مفیدترند، چرا که اطلاعات منابع داخلی از سابقه کسب‌و‌کار شما می‌گوید. متوسط ​​درآمد فروش، نرخ نگهداری مشتری و سایر داده‌های تاریخی درمورد حساب‌های قدیمی و جدید، همگی می‌توانند به شما کمک کنند تا در مورد آن‌چه که خریداران شما در حال حاضر می‌خواهند نتیجه بهتری بگیرید.

مراحل انواع تحقیقات بازار

برای تحقیقات کیفی یا خودتان آموزش دیده و شروع به کار می‌کنید و یا شخصی را استخدام می‌کنید تا به شما کمک کند.

اطلاعات تحقیق‌های کمی اما از پیش برای شما گردآوری و سازماندهی شده است. نمونه‌هایی از این اطلاعات شامل گزارش‌ها و مطالعات آژانس‌های دولتی، انجمن‌های صنفی یا مشاغل دیگر در صنعت شماست.

هنگام انجام تحقیقات کیفی با استفاده از منابع خود، ابتدا تصمیم بگیرید که چگونه از گروه هدف سؤال بپرسید: با استفاده از پست، تلفنی یا مصاحبه شخصی.

پرسش‌نامه مستقیم

اگر پرسش‌نامه مستقیم را انتخاب کردید، نکات زیر به شما کمک می‌کند:

 • ـ سؤالات کوتاه بپرسید
 • ـ سعی کنید به‌نظر بیاید پرسش‌نامه صرفا برای آن مشتری طراحی شده‌است
 • ـ پرسش‌نامه بیش از دو صفحه داشته‌باشد
 • ـ پرسش‌نامه در نامه‌ای قرار داشته‌باشد که نشان دهد اصلا چرا طراحی شده و برای افراد ارسال شده‌است.
 • ـ هزینه بازگرداندن پرسش‌نامه به شرکت‌تان را از پیش بپردازید
 • ـ برای مخاطب خود انگیزه‌هایی مانند «۱۰ درصد تخفیف از خرید بعدی شما» در نظر بگیرید

با وجود رعایت تمام نکات بالا، باز هم نرخ پاسخ‌گویی به پرسش‌نامه‌ها چندان بالا نیست. نرخ بازده سه درصد معمولی و پنج درصد بسیار خوب در نظر گرفته می‌شود.

نظرسنجی تلفنی

نظرسنجی تلفنی معمولاً مقرون به صرفه است، اما هنگام انجام آن به یاد داشته‌باشید:

 • ـ یک فیلم‌نامه داشته باشید و آن را حفظ کنید (آن را نخوانید).
 • ـ نام مخاطب را در ابتدای گفت‌وگو تأیید کنید.
 • ـ از مکث اجتناب کنید زیرا علاقه پاسخ‌دهنده می‌تواند به سرعت کاهش یابد.
 • ـ در صورت نیاز به اطلاعات اضافی، سؤال کنید که آیا امکان پیگیری وجود دارد؟

علاوه بر مقرون به صرفه بودن، سرعت یکی دیگر از مزایای مصاحبه تلفنی است. نرخ پنج یا شش مصاحبه در ساعت معمولی است، اما مصاحبه‌کنندگان با تجربه ممکن است قادر به انجام تعداد بیشتری باشند.

مصاحبه تلفنی همچنین می‌تواند محدوده جغرافیایی گسترده‌ای را پوشش دهد.

مصاحبه شخصی

یکی از موثرترین انواع تحقیقات بازار ، مصاحبه شخصی است که می تواند یکی از این دو نوع باشند:

 • بررسی گروهی

مصاحبه‌های گروهی یا گروه‌های متمرکز بیشتر در مشاغل بزرگ استفاده می‌شود. مثلا با به کار گیری طوفان فکری، اطلاعاتی در مورد ایرادات محصول، چرایی خرید آن و ترجیحات مصرف‌کننده کسب می‌کنید.

 • مصاحبه عمیق

این مصاحبه‌ رودرو یا غیرمستقیم هستند. مصاحبه‌های مستقیم مبتنی بر سؤالاتی است که از قبل انتخاب شده، در حالی که مصاحبه‌های غیرمستقیم، پاسخ‌دهندگان را ترغیب می‌کند تا موضوعات خاصی را با حداقل سؤال مطرح کنند.

تحقیقات بازار

مراحل تحقیقات بازاریابی

 • شخصیت خریدار خود را تعیین کنید

قبل از اینکه فکر کنید چرا افراد تصمیم به خرید محصول از شما گرفتند، باید به نکته بیاندیشید که اصلا آن‌ها چه کسانی هستند. این آغاز تحقیقات اولیه شما در بازار است.

 • تعدادی از خریداران را برای مشارکت مشخص کنید

اکنون که می دانید چه کسانی خریدار شما هستند، باید نمونه‌ای از مشتریان مورد نظر خود را پیدا کنید تا ویژگی‌های واقعی ، چالش‌ها و عادات خرید آن‌ها را بفهمید. بهتر است افرادی باشند که اخیراً خریدی انجام داده اند.

 • شرکت‌کنندگان در تحقیقات خود را درگیر کنید

شما می‌توانید با دادن بروشور به خریداران پیش از شروع تحقیق، آنان را وادار کنید با کسب‌و‌کار شما درگیر شوند. کارهای این‌چنینی معمولا منجر به مشارکت بهتر مصاحبه‌شوندگان می‌شود.

 • سوالات پژوهشی خود را از پیش آماده کنید

بهترین راه برای بیشترین استفاده از مکالمات آماده‌سازی خود است. شما باید یک راهنمای گفت‌وگو داشته‌باشید- خواه برای یک گروه متمرکز، نظرسنجی آنلاین یا مصاحبه تلفنی – تا مطمئن شوید که تمام سؤالات لازم را می‌پرسید و از وقت خود نهایت استفاده را می‌کنید.

 • یافته‌های خود را خلاصه کنید

در یادداشت‌ها به دنبال مضامین مشترک باشید که به شما کمک می‌کند داستانی را بگویید و لیستی از موارد مهم را ایجاد کنید. برای تنظیم کردن یافته‌ها نکات زیر را از یاد نبرید که اهداف شما از انجام این مطالعه چه بود؟ و شركت‌كنندگان چه کسانی بودند؟

انجام تحقیقات بازار می‌تواند یک تجربه بسیار چشم‌گیر باشد. حتی اگر فکر می‌کنید خریداران خود را خیلی خوب می‌شناسید، احتمالا این مطلب به بهبود تعامل شما کمک می‌کند.

آژانس تبلیغاتی پرمون‌طرح از طریق مجموعه تحقیقات بازار خانه ایده آزود ، تاکنون در پروژه‌های بسیاری برای بانک شهر، همراه اول و … همکاری داشته است.

 

۲۶ شهریور ۱۳۹۹