نقش بازاریابی در شبکه های اجتماعی برای برندها

بازاریابی شبکه اجتماعی

تاثیر بازاریابی در شبکه های اجتماعی بر برندها

شاید تا چند سال پیش کسی فکرش را نمی‌کرد که اینترنت و شبکه‌های اجتماعی چنین تاثیری عمیقی بر روی زندگی شخصی و شغلی ما داشته باشد و مبحث بازاریابی شبکه های اجتماعی این چنین پراهمیت شود. بسترهایی که همه ما در آن‌ها عضو هستیم و در طول روز چندین بار به آن سر می‌زنیم و براساس علایق‌مان موضوعاتی را دنبال می‌کنیم.

درواقع شبکه‌های اجتماعی  (Social Media)به شما می‌کنند که با انواع مشتریان در ارتباط باشید و دایره کسب‌وکارتان را گسترش بدهید. در این خصوص تاثیر فالوئرهای شبکه‌ های اجتماعی بر برندها بر کسی پوشیده نیست و تمامی صفحات برای جذب فالوئر و ارتباط موثر با آن‌ها تلاش می‌کنند. پس در ادامه با تیم پرمون همراه باشید تا به رابطه بین فالوئرها و برندها نگاهی عمیق‌تر بیندازیم.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به این معناست که شما با استفاده از بسترهای متفاوت، بتوانید تولید محتوایی انجام دهید و خدمات و محصولات کسب‌وکارتان را به مشتریان ارائه بدهید. هرچه این محتوا چه به صورت متنی و چه تصویری جذاب‌تر و خلاقانه‌تر باشد، مشتریان بیشتری شما را دنبال خواهند کرد. شما برای این کار می‌توانید از شش پلتفرم مختلف استفاده کنید تا به تاثیر فالوئرهای شبکه‌ های اجتماعی بر برندها پی ببرید.

برند شما می‌تواند در فیس بوک (Facebook)، اینستاگرام (Instagram)، توییتر (Twitter)، لینکدین (Linkedin)، پینترست (Pinterest) و یوتیوب (Youtube).فعالیت کند.

هرکدام از این پلتفرم‌ها ویژگی خاص خود را دارند و باتوجه به اهداف کسب‌وکار شما و استراتژی محتوایی که چیده‌اید، به کار شما می‌آیند.

البته در این مسیر باید نظم و برنامه داشت و وقت زیادی داد تا به مرور صفحه شما بالا بیاید و فالوئر بیشتری جذب شود. هرچه تعداد فالوئر بیشتر باشد، لایک و کامنت و بازدید صفحه و پست‌های شما افزایش پیدا می‌کند و این موضوع می‌تواند مزایای فراوانی برای توسعه برند شما داشته باشد.

تماس با آژانس تبلیغاتی پرمون طرح

مزایای شبکه‌های اجتماعی برای برندسازی

همانطور که گفته شد، سرمایه‌گذاری روی انواع شبکه‌های اجتماعی و موضوع دیجیتال مارکتینگ می‌تواند مزایای مختلفی برای کارتان داشته باشد. در ادامه می‌خواهیم این مزایا را بررسی کرده و درباره آن‌ها صحبت کنیم.

1) دسترسی به مشتریان بیشتر

تقریباً نیمی از جمعیت جهان از سیستم عامل‌های رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. بستری که پر از مشتریان بالقوه جدید هستند و می‌تواند آن‌ها را پیدا کرد. شاید اگر چنین بسترهایی نبود، دایره دسترسی به مشتریان بیشتر بسیار محدود و در قالب سنتی باقی می‌ماند.

شاید فکر کنیم که مردم فقط برندهایی را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند، از قبل با آن آشنایی دارند اما براساس آمار حدود 60 درصد کاربران اینستاگرام می‌گویند که محصولات و برندهای جدیدی را از همین راه کشف می‌کنند.

2) نام تجاری خود را انسانی کنید

یک مطالعه در انگلستان نشان داده است که نیمی از افراد بزرگسال به یک برند اعتماد نمی‌کنند مگر آنکه در دنیای واقعی، آن برند به وعده‌های خود عمل کند و طرف انسانی خود را نشان مشتریان بدهد. درواقع برقراری ارتباط واقعی انسانی یکی از مهمترین مزایای رسانه های اجتماعی برای تجارت است. ما این لحظات را رابطه‌ای معنادار بین برند و مشتری می‌دانیم. پس به دنبال کنندگان خود، اعضای شرکت را نشان بدهید تا رابطه بین فالوئرها و برندها شکل بگیرد.

3) ماندگاری در ذهن‌ها

رسانه‌های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهند که هر بار که به سیستم خود وارد می‌شوید، با طرفداران و دنبال کنندگان خود ارتباط برقرار کنید. پست‌های اجتماعی خود را سرگرم کننده و آموزنده نگه دارید و فالوئرهای شما خوشحال می‌شوند که محتوای جدید شما را در صفحه خود می‌بینند چرا که با محتوایی مناسب و منظم باعث شدید که ذهن مشتریان ماندگار شوید و آن‌ها تمایل بیشتری برای خرید و استفاده از خدمات شما را دارند. پس با چنین شیوه‌‌ای می‌توان به تاثیر فالوئرهای شبکه‌ های اجتماعی بر برندها رسید.

4) افزایش ترافیک وب سایت

پست‌ها و تبلیغات رسانه‌های اجتماعی روش‌های اصلی هدایت ترافیک به وبسایت شما هستند. به اشتراک گذاشتن مطالب عالی از وبلاگ یا وب سایت خود در کانال‌ها و صفحات اینترنتی، راهی عالی برای جذب خوانندگان به محض انتشار یک پست جدید است.

برای مثال استفاده از هشتگ‌های مناسب در توییتر و اینستاگرام می‌تواند راهی عالی برای افزایش دیده شدن شما، جلب توجه افراد، معرفی و نمایش تخصص و خدمات برندتان و هدایت ترافیک به وبسایت باشد.

5) افزایش فروش

مهم نیست که چه چیزی را می‌فروشید، رسانه‌های اجتماعی می توانند در فروش آن به شما کمک کنند.

از آنجا که تعداد افرادی که از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند روبه رشد است و ابزار فروش و بازاریابی در حال تکامل است، شبکه‌های اجتماعی برای جستجوی محصول و تجارت الکترونیکی اهمیت زیادی پیدا می‌کنند. افراد محتوای شما را با شبکه‌های خود به اشتراک می‌گذارند، محتوای شما در اینترنت گسترش می‌یابد و هزاران یا حتی میلیون‌ها بازدید می‌خورد.

پس در معرض دید قرار گرفتن باعث می‌شود که با همه اشتراک گذاری‌ها، لایک‌ها و کامنت‌ها ارتباط دوطرفه‌ای با برند شما شکل بگیرد. البته پخش شدن محتوا کار آسانی نیست، اما بدون رسانه‌های اجتماعی این امر غیرممکن است و در اینجا به اهمیت تاثیر فالوئرهای شبکه های اجتماعی بر برندها پی می‌بریم.

پس برای فروش باید رابطه بین فالوئرها و برندها را تنظیم کرد و با مخاطب‌شناسی دقیق حسابی پول درآورد.

6) تعامل مشتری و مخاطب

شبکه‌های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهند که مستقیماً با مشتریان و طرفداران ارتباط برقرار کنید  و به همین ترتیب به آن‌ها این امکان را می‌دهید که مستقیم با برند شما ارتباط برقرار کنند. برخلاف رسانه‌های سنتی که فقط ارتباطات یک طرفه شکل می‌گیرد، رسانه‌های اجتماعی خیابانی دو طرفه هستند.

اگر می‌خواهید مشتری و دنبال کننده درگیر شوند، باید حسابی به صفحات خود برسید. فعال باشید و به نظرات و سوالات در پست‌هایتان به گونه‌ای متناسب با برند خود پاسخ دهید.

7)  خدمات به مشتری و پشتیبانی مشتری

مردم انتظار دارند که برندها در شبکه‌های اجتماعی در دسترس باشند و حساب‌های خود را برای خدمات به مشتریان به روز نگه می‌دارند.

براساس تحقیقات HBR ، که به طور خاص به توییت‌های توییتر نگاه می‌کند، نشان می‌دهد مشتریانی که پاسخی در توییت خود دریافت می‌کنند، مایل هستند برای خرید بعدی به این برند مراجعه کنند؛ به خصوص اگر در طی پنج دقیقه پاسخی دریافت کنند.

8) در مورد مشتریان خود بیشتر بدانید

برای آنکه تاثیر فالوئرهای شبکه‌ های اجتماعی بر برندها بیشتر برایتان مشخص باشد، به این نکته توجه کنید؛ رسانه‌های اجتماعی حجم عظیمی از داده‌های مربوط به مشتریان خود را در زمان واقعی به شما می‌دهد. شما می‌توانید از آن اطلاعات برای تصمیم گیری‌های تجاری هوشمندانه استفاده کنید.

همه شبکه‌های اجتماعی اصلی تجزیه و تحلیل ارائه می‌دهند. برای مثال می‌تواند به شما اطلاعات جمعیتی و آماری خوبی بدهد، درباره افرادی که با حساب شما تعامل دارند.

بازاریابی در شبکه های اجتماعی

شما برای ما بگویید

همانطور که گفته شد، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی دنیایی جذاب و تودرتو دارد که هرکس می‌تواند با کمی خلاقیت و پشتکار، جایگاه خود را در آن پیدا و فالوئرهای زیادی را جذب کند.

تاثیر فالوئرهای شبکه‌ های اجتماعی بر برندها بر هیچکس پوشیده نیست و برای آنکه بتوانید پیشرفت کنید و در طول زمان هویت سازمانی مناسبی را برای خود شکل دهید، باید به رابطه بین فالوئرها و برندها توجه کرد و آن‌ها را با خود همراه ساخت. فالوئرهای ما، نماینده کسب‌وکارمان هستند.

اگر شما هم تجربه استفاده از انواع شبکه‌های اجتماعی را داشته‌اید و کسب‌وکار خود را از همین راه توسعه داده‌اید و یا حتی در دفعات اول شکست خورده‌اید و دوباره شروع به کار کردید، ما در اینجا منتظر شنیدن تجربیات و نظرات‌تان هستیم.

۱۶ دی ۱۳۹۹