روش های ارزیابی کمپین های تبلیغاتی

معیارهای پراهمیت در ارزیابی کمپین های تبلیغاتی

ارزیابی کمپین های تبلیغاتی چیست و چگونه به کسب‌وکار ما کمک می‌کند؟

ارزیابی کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی، یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کارهایی است که هر شرکتی باید انجام دهد. صاحبان مشاغل همگی می‌خواهند بدانند که بازاریابی چه کاربردی دارد اما به سختی وقت برای ایجاد کمپین‌ های بازاریابی دارند، چه رسد به بررسی و ارزیابی داده‌های متعلق به این بازاریابی. اگر شرکت‌ها اگر بتوانند اثربخشی بازاریابی را بسنجند، می‌توانند به هر سوالی که ممکن است در مورد بازاریابی خود داشته باشند، پاسخ دهند و در نتیجه، بیشترین موفقیت را از آن‌ها کسب کنند. بیایید کمی این موضوع را بررسی کنیم و ببینیم چگونه یک شرکت می‌تواند اثربخشی فعالیت‌های تبلیغاتی و بازاریابی را بررسی و پیگیری کند. برای آشنایی بیشتر با ما در پرمون‌ طرح همراه بمانید.

آشنایی با مفهوم ارزیابی کمپین‌ های تبلیغاتی

کمپین ‌های بازاریابی موثر، به کارهای و تبلیغاتی منتهی خواهند شد که در نهایت باعث افزایش فروش و رشد درآمد یک کسب‌وکار خواهند بود. لیدهای ناخواسته و لید‌های کم ارزش، به اندازه‌ی آگهی‌های باارزش و برنامه‌ریزی شده مفید نیستند و نمی‌توانند به رشد و فروش بیشتر شما کمک کنند. با این حال، هیچ راه دقیقی برای اندازه‌گیری موفقیت یک کمپین تبلیغاتی وجود ندارد. به عنوان مثال نمی‌توان تعیین کرد که با هر مبلغی که برای برای یک تبلیغ خرج می‌کنید، چه میزانی فروش شما افزایش پیدا می‌کند اما روش‌هایی وجود دارد که بتوان به کمک آن‌ها، کمپین های تبلیغاتی و اثربخشی آن‌ها را اندازه گیری و ارزیابی کرد.

برای ارزیابی کمپین‌ های تبلیغاتی خود می‌توانید بر میزان فروش، مشتریان جدید، درخواست اطلاعات، سوالات تلفنی، بازدید از  نماینده‌ها و فروشگاه‎های خرده‌فروشی، ترافیک یا نرخ کلیک سایت نظارت کنید و تاثیر کمپین‌های تبلیغاتی خود بر این موارد را مطالعه کنید.

روش های ارزیابی کمپین تبلیغاتی

هنگام ارزیابی اثربخشی کمپین‌های تبلیغاتی چه معیارهایی مهم هستند؟

لیدها بخش مهمی در اندازه‌گیری سود فروش هستند. بنابراین اندازه‌گیری اثربخشی بازاریابی بر اساس لید، می‌تواند یک ارزیابی منطقی باشد. اگرب‌توانید هر لید را ردیابی کنید، می‌توانید نتایج و اطلاعات مرتبط با آن لیدها را مرتب، فیلترشده و قابل اندازه‌گیری کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا ببینید آیا کمپین بازاریابی شما، لیدهای خوبی ایجاد کرده است یا خیر؟
لید‌ها به شما نشان خواهد داد که کدام کانال‌های بازاریابی منجر به کیفیت بیشتر می‌شوند. هرچه اطلاعات بیشتری در مورد هر لید کسب کنید، گزاراشات شما بیشتر از گذشته می‌تواند راه‌گشای تبلیغات و ارزیابی میزان تاثیرگذاری آن‌ها باشد.

در این ‌جا چند مورد از سوالاتی که لازم است درباره‌ی هر لید پاسخ‌ آن‌ها را جست‌وجو کنید برای شما آمده است :

  • چه کسانی از طریق کمیپن تبلیغاتی وارد سایت و کسب‌وکار شده‌اند؟
  • آن‌ها چه چیزهایی می‌خواستند؟
  • از چه طریقی به سمت این کمپین و کسب‌وکار جذب شده‌اند؟
  • راه‌های ارتباط با آن‌ها چیست؟ تلفن؟ گفت‌گو؟ و…

معیارهایی که در ارزیابی کمپین‌های بازاریابی به ما کمک نخواهد کرد، چیست؟

در مرحله‌ی بعدی شما باید اطلاعات غیرمفید را از اطلاعات مفید تفکیک کرده و آن‌ها را حذف کنید. با این‌کار می‌توانید یک دید درست و منطقی از ارزیابی کمپین های تبلیغاتی خود داشته باشید. برخی از این معیارهایی که نباید به آن‌ها اعتماد کرد این موارد هستند:

  • به نرخ تبدیل اعتماد نکنید

به نظر می‌رسد نرخ تبدیل برای اندازه‌گیری اثربخشی بازاریابی یک معیار منطقی باشد اما وقتی نرخ تبدیل سایت را در ابزاری مثل گوگل آنالیتیکس مشاهده می‌کنید؛ فقط نتیجه‌ی یک معادله‌ی ساده‌ را دریافت خواهید کرد. معادله‌ای متشکل از «تعداد بازدیدکنندگان سایت شما» و «تعداد افرادی که یکی از اقدامات تبدیل شما را انجام داده‌اند». این همه‌ی اطلاعاتی است که از بررسی نرخ تبدیل دریافت خواهید کرد. در نهایت، نتایج به دست آمده به شما نخواهد گفت که چه تعداد از این تبدیلات منجر به فروش می‌شوند یا این که آیا لیدها واجد شرایط هستند یا خیر.

  • به معیارهای پوچ اعتماد نکنید

در صحبت از معیارهای پوچ، این سوال پیش خواهد آمد که چه معیارهایی به عنوان معیار پوچ شناخته خواهند شد؟ در این جا چند نمونه از آن‌ها آورده شده است:

  • بازدید از صفحه
  • دوست‌داران و دنبال‌کنندگان شبکه‌های اجتماعی
  • نرخ بازکردن ایمیل
  • بارگیری محتوا

این معیارها بر نتیجه‌ی کار شما تاثیر نمی‌گذارند. شما می‌توانید میلیون‌ها بازدید صفحه، هزاران بارگیری و 75 درصد نرخ بازکردن ایمیل داشته باشید اما اگر منجر به کیفیت فروش نشود، نمی‌تواند معیاری برای ارزیابی کمپین‌ های تبلیغاتی و اثربخشی آن باشد.

راه‌کارهای ارزیابی کمپین‌ های بازاریابی

در مراحل سنجش اثربخشی و ارزیابی کمپین، مطمئن باشید که اهداف تبلیغاتی روشنی دارید. ممکن است بخواهید تجارت را به طور کلی تقویت کنید اما هدف شما از بارگذاری یک کمپین تبلیغاتی باید دقیق‌تر باشد. افزایش فروش یک محصول، خدمات جدید، ایجاد آگاهی از شرکت، افزایش حجم در یک دوره زمانی خاص یا گسترش تجارت می‌تواند هدف‌هایی باشد که روش‌های ارزیابی را مطابق با آن‌ها تنظیم کنید.

یک روش ساده برای تشخیص این که آیا تبلیغات شما موثر بوده است، این است که ترافیک خرده فروشی یا افرادی که وارد فروشگاه می‌شوند را بررسی و نظارت داشته باشید.

فروش را قبل، در حین و بعد از یک کمپین تبلیغاتی مقایسه کنید. تبلیغات معمولا اثر تجمعی با تاخیری دارند. بنابراین ممکن است بلافاصله فروش تبلیغاتی محقق نشود.

در تبلیغات چاپی، کوپنی را در نظر بگیرید که مشتریان می‌توانند با خرید خود از تخفیف یا هدیه آن استفاده کنند. کوپن‌ها را کدگذاری کنید تا بتوانید تعیین کنید کدام تبلیغ یا انتشار، بهترین نتیجه را داشته است.

برای ردیابی سفارشات تلفنی از خطوط تلفنی اختصاصی استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر در تبلیغات خود شماره رایگان را ذکر کرده‌اید، پسوندهای مختلف را به تبلیغات خاص اختصاص دهید.

ترافیک قبل و بعد از تبلیغات را در وب‌سایت خود مقایسه کنید. میزبان وب، بازدیدهای سایت شما را ثبت می‌کند و باید بتواند گزارش‌های روزانه، هفتگی یا ماهانه از این بازدیدها به شما ارائه بدهد. نکته‌ای که بهتر است در نظر داشته باشید این است که اگر وب سرور خود را حفظ کردید، روی نرم‌افزاری سرمایه‌گذاری کنید که گزارش‌های ترافیکی خوب و قابل خواندن را تولید می‌کند.

جمع‌بندی

در رابطه ‌با ارزیابی کمپین‌ های تبلیغاتی صحبت کردیم و گفتیم اهمیت انجام این کار تا چه حد است. درواقع ارزیابی نتایج هر کمپین است که به شما کمک می‌کند بدانیم چه راه‌ها و تبلیغاتی را برای ارتباط با مشتریان و افزایش فروش خود در نظر داشته باشید. کدام یک از بخش‌های تبلیغات توانسته است به نفع برند و کسب‌وکار شما تمام شود؟ نقاط ضعف و قدرت ما کجاست و برای رفع هریک از آن‌ مشکلات باید چه کرد؟ به خاطر داشته باشید اگر ندانید به چیزی می‌خواهید برسید، نمی‌توانید موفقیت را بسنجید. معیارهای بازاریابی زیادی وجود دارد اما ساده‌ترین راه برای اندازه‌گیری اثربخشی، این است که بفهمید بازاریابی شما چگونه منجر به کیفیت بهتر در فروش خواهد شد. هدف نباید مقدار زیاد لید باشد بلکه هدایت لیدهای با کیفیت و باارزش است که منجر به درآمد می‌شوند. اگر شما نکته‌ یا تجربه‌ای در این مورد برای افزودن و یا نظری در جهت تکمیل این مطلب دارید، با ما درمیان بگذارید.

در صورت نیاز به خدمات آژانس تبلیغاتی ما می توانید از طریق شماره تماس درج شده در وبسایت با ما در تماس باشید. خدماتی همچون دیجیتال مارکتینگ ، ساخت تیزر تبلیغاتی و …

تماس با پرمون طرح

 

 

 

 

۱۵ تیر ۱۴۰۰