رابط کاربری و 5 اصل بهینه‌سازی آن

رابط کاربری

رابط کاربری که امروزه به یک بحث داغ تبدیل شده چیست؟ می‌دانیم که یکی از مهمترین ویژگی هر محصول قابل استفاده بودن آن است. به‌طور مثال وقتی می‌خواهید به یک مکان وارد شوید برای ورود از در و دستگیره در استفاده می‌کنید. بدون دستگیره، در باز و بسته نمی‌شود و کار را برای شما سخت یا حتی غیرممکن می‌کند. در حقیقت هر چیزی که باعث شود بتوانیم از یک محصول استفاده کنیم، به عنوان رابط کاربری شناخته می‌شود. با این توضیحات، رابط کاربری سابقه زیادی در طول تاریخ دارد. هر محصولی که بشر تولید می‌کند، قاعدتاً باید قابل استفاده و دارای رابط کاربری باشد.

واژه‌های UI و UX جزیی از ادبیات طراحی سایت به شمار می‌آیند. به خاطر شباهت‌هایی که در کاربرد و نام‌شان وجود دارد گاهی ممکن است به اشتباه به جای یکدیگر به‌کار بروند اما هر دو، دو مبحث جدا و گسترده در طراحی سایت را شامل می‌شوند. این مطلب به معرفی و چگونگی کار با UI  می‌پردازد.

برای آشنایی بیشتر با موضوع رابط کاربری با ما در این مقاله همراه باشید.

چنانچه می‌خواهید یک سایت با رعایت اصول تکنیکی و همچنین UI و UX مناسب برای کسب و کار خود داشته باشید به سایت شرکت تبلیغاتی پرمون‌طرح مرجعه کنید و یا با شماره 88623092 تماس بگیرید.

رابط کاربری

تاریخچه رابط کاربری UI

همان‌طور که گفتیم UI قدمتی دیرینه دارد، اما رابط کاربری (User Interface) یا UI به معنای امروزی، در عصر کامپیوتر به وجود آمد و رواج پیدا کرد. UI در واقع فضایی است که تعامل میان انسان و کامپیوتر را آسان‌تر و بهتر می‌کند. در کامپیوتر‌های اولیه، رابط کاربری بسیار کمی شامل چند دکمه در کنسول کاربر وجود داشت. بسیاری از کامپیوتر‌های اولیه از کارت‌های سوراخ‌دار استفاده می‌کردند. کارت پانچ یا کارت سوراخ‌شده یکی از روش‌های قدیمی برای ورود اطلاعات به کامپیوتر و سایر وسایل الکترونیکی و مکانیکی است. سال 2012، سالی بود که استفاده از این کارت‌های سوراخ‌دار منسوخ شد.

 

سیستم رابط کاربری UI چیست؟

رابط کاربری (User Interface – UI) نقطه تعامل و ارتباط کامپیوتر و انسان در یک دستگاه است. این ارتباط و تعامل می‌تواند شامل صفحه نمایش، صفحه‌کلید، ماوس، ظاهر یک دسک‌تاپ و هرچیزی که دستورات لازم برای اجرا از انسان می‌گیرد و به کامپیوتر منقل می‌کند، باشد.

در تعریف دیگر UI به معنی روشی است که کاربر از طریق آن بتواند با برنامه یا وب‌سایت ارتباط برقرار کند. وابستگی روزافزون بسیاری از مشاغل به برنامه‌های وب و برنامه‌های کاربردی تلفن‌همراه، باعث شده است تا بسیاری از شرکت‌ها در تلاش برای بهبود تجربه کلی کاربر و به وجود آوردن اولویت‌های بیشتر در رابط کاربری باشند.

طراحی رابط کاربری (UI) فرآیندی است که طراحان، برای ساخت واسطه‌ها در نرم‌افزارها و دستگاه‌های کامپیوتر‌ی با تمرکز روی ظاهر یا سبک، مورد استفاده قرار می‌دهند. هدف این فرآیند ایجاد رابط‌های ساده‌ای است که استفاده از آن‌ها برای کاربر لذت‌بخش باشد. هماهنگی و یکپارچه‌سازی طراحی و عوامل طراحی سایت یا نرم‌افزارها، از وظایف اصلی UI است.

طراح UI تصمیم می‌گیرد که چه المان‌هایی، در کدام قسمت صفحه و با چه طرحی قرار بگیرند که زیبایی خود را به مخاطب نشان داده و سلیقه مخاطب را بشناسند. نکته مهم این است که رابط کاربری، همان رابط کاربری گرافیکی نیست و میان این دو تفاوت‌های فاحشی وجود دارد و به همین‌جا خلاصه نمی‌شود.

قالب‌های مهم UI نکته مهم دیگری است که با آن آشنا خواهید شد.

رابط کاربری

قالب‌های رابط کاربری UI

گفتیم که رابط کاربری نقاط دسترسی است که کاربران به وسیله آن با طرح‌ها در ارتباط هستند. رابط‌های کاربری در سه قالب ارائه می‌شوند:

  1. واسط‌های گرافیکی کاربر (GUI): کاربران با نمایش‌های بصری در صفحه‌های کنترل دیجیتال با آن در تعامل هستند. دسک‌تاپ کامپیوتر یک رابط کاربری گرافیکی (GUI) است.
  2. رابط‌های کنترل شده صوتی (VUI): کاربران از طریق صداهای خود با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. به عنوان مثال: رابط‌های هوشمند صوتی سیری در آیفون و الکسا، دستیار آمازون.
  3. رابط‌های مبتنی بر ژست: کاربران با فضاهای طراحی سه بعدی از طریق حرکات بدنی مثلاً در بازی‌های واقعیت مجازی (VR) درگیر می‌شوند و از این رابط‌ها استفاده می‌کنند.

اما اصول مهم طراحی یک UI درست چیست؟ پاسخ این سوال در ادامه آورده شده است.

اصول اصلی طراحی UI

در اینجا پنج اصل مهم در طراحی UI آورده شده است که مدنظر قراردادن آن‌ها، به شما کمک می‌کند یک رابط کاربری مناسب و درست طراحی کنید. این اصول شامل این موارد است:

1.      تضاد   (Contrast)

تضاد یا کنتراست به تفاوت عناصر مختلف، به ویژه عناصر مجاور هم، در یک طرح اشاره دارد. این تفاوت باعث تمایز عناصر از یکدیگر و تشخیص بهتر هر عنصر می‌شود. عدم کنتراست کافی می‌تواند خواندن محتوای متن را به ویژه برای افرادی که دارای نقص بینایی هستند، بسیار دشوار کند.

2.     تعادل  (Balance)

یکی از مهم‌ترین اصول رابط کاربری برقراری تعادل در طراحی است. هریک از عناصر موجود در یک طراح شامل رنگ، تصاویر، الگوها و … دارای وزن بصری هستند. تعادل میان این عناصر و نحوه قرار گرفتن آن‌ها در یک صفحه باید برقرار شود.

3.     تاکید  (Emphasis)

تاکید با بخش‌هایی از سایت و نرم‌افزار سروکار دارد که باید برجسته به نظر برسند. این بخش‌ها دارای اطلاعات مهم و اساسی مورد نظر، برای انتقال به مخاطب هستند.

4.    حرکت  (Movement)

از جمله اصول طراحی رابط کاری، اصل حرکت است. حرکت به معنی مسیر جابه‌جایی چشم در یک طرح است. چرخه این اصل به این صورت است که مهم‌ترین عنصر باید چشم را به سمت مهم‌ترین عنصر بعدی حرکت دهد و به همین شکل ادامه پیدا کند.

5.     تناسب  (Proportion)

به زبان ساده، تناسب در رابط کاربری به معنی اندازه عناصر در ارتباط با یکدیگرند. عناصری مهم و کم اهمیت در تناسب مشخص می‌شوند. عناصر بزرگ اهمیت بیشتری دارند، به طبع عناصر کوچک نیز از اهمیت کمتری برخوردارند.

نکات مهم درباره رابط کاربری

باید بدانید که رشد سریع رابط‌های کاربری در عصر دیجیتال و کامپیوتر‌های پیشرفته امروز، باعث شده کاربران طرح‌ها را به سرعت قضاوت کنند و به قابلیت‌های مورد استفاده یک طرح و مورد پسند بودن آن اهمیت بسیار دهند. آن‌ها به طراحی شما اهمیت نمی‌دهند، بلکه آن‌چیزی که مورد اهمیت و قضاوت آن‌هاست این است که چطور به راحتی و با حداقل تلاش به کارها و اهداف خودشان با رابط کاربری طراحی شده شما، می‌رسند.

چنانچه می‌خواهید یک سایت با رعایت اصول تکنیکی و همچنین UI و UX مناسب برای کسب و کار خود داشته باشید به سایت آژانس تبلیغاتی پرمون‌طرح مرجعه کنید و یا با شماره 88623092 تماس بگیرید.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹