دکوراسیون غرفه‌های نمایشگاهی و ایده‌های منحصربفرد

دکوراسیون

امروزه موضوع دکوراسیون غرفه‌ها در نمایشگاه‌های تجاری توجه زیادی را به خود جلب کرده است و صاحبان کسب‌وکار برای جلب بازدیدکنندگان رقابت شدیدی با هم دارند. این رقابت گاهی از نظر مالی از توان افراد خارج می‌شود؛ اما خوشبختانه برای اجرای دکوراسیون، روش‌های قابل‌قبول و کاربردی متعددی تعریف شده است. در این مطلب سعی داریم اصول دکوراسیون را برای ‌غرفه‌های نمایشگاهی در دو یا سه بُعد توضیح بدهیم.

اگر می‌خواهید حضوری قدرتمند و جذاب داشته باشید، می‌بایست یک غرفه کارا و جذاب داشته باشید، بدین منظور می‌توانید به سایت کانون تبلیغاتی پرمون‌طرح مراجعه کنید و یا با شماره 88623092 تماس بگیرید.

 تیم پترسون (Tim Peterson)، متخصص دکوراسیون نمایشگاه‌های تجاری معتقد است که المان‌های گرافیکی هر غرفه نمایشگاهی باید بتوانند مخاطب مناسب و مرتبط خود را جذب کنند. به‌خصوص برندهای جوانتر و بی‌تجربه‌تر باید توجه داشته باشند که اکتفاء به نوشتن نام کمپانی روی یک پرده‌ی رنگی نمی‌تواند مخاطب را جلب کند. مردم حوصله ندارند حدس بزنند این کمپانی که غرفه‌اش را می‌بینند، چه محصولات یا خدماتی ارائه می‌کند. آنها خیلی راحت به راهشان ادامه می‌دهند و به سراغ غرفه‌‌های بعدی می‌روند. برای اینکه بتوانیم کمپانی‌مان را به شکل منحصربه‌فرد به مخاطب معرفی کنیم، باید به دکوراسیون اهمیت بدهیم.

۱. نوشته‌ی چشمگیر و خوانائی آماده کنید که توجه مخاطب را به خودش جلب کند

اهمیت خوانایی نوشته‌ها در دکوراسیون غرفه سازی

بهتر است یک عبارت ۶ کلمه‌ای را روی سَردر غرفه بنویسیم تا بیننده بتواند آن را در عرض ۳ ثانیه تفسیر کند. عبارت سردر غرفه باید در کمال صداقت نوشته شود و زیاد هم انتزاعی و پیچیده نباشد. بهتر است برندهای جوانتر، نام کمپانی را زیر عبارت معرفی برند درج کنند تا احتمال جذب شدن بازدیدکننده‌ها به غرفه بیشتر شود. درصورتی که بتوانیم با عبارات درست و اصولی هویت برندمان را معرفی کنیم، می‌توانیم اطمینان داشته باشیم افرادی که وارد غرفه‌ی ما می‌شوند، واقعا به محصولات و خدمات ما علاقه‌مند هستند.

۲. یک المان خاص انتخاب کنید که بازدیدکننده‌ها به خاطر بسپارند

دوست دارید بعد از اتمام نمایشگاه، وقتی مردم به غرفه‌ی شما و دکوراسیون آن فکر می‌کنند، یاد چه چیزی بیفتند؟ می‌توانیم در چیدمان دکوراسیون، یک المان خاص نظیر یک محصول یا ایده‌ی جدید را به صورت برجسته ارائه کنیم تا بهتر در ذهن بازدیدکننده باقی بماند.

مطلب مرتبط: ایده‌هایی برای غرفه سازی سبز

۳. مهم‌ترین المانتان را روی دیوار پشت سر نمایش بدهید

کانون اصلی توجه در دکوراسیون غرفه‌های کوچک تا متوسط، دیوار پشتی است. به کمک همین دیوار پشتی می‌توانیم المان موردنظرمان را کانون اصلی توجه قرار بدهیم تا بازدیدکننده‌ها آن را به‌خاطر بسپارند. در غرفه‌های بزرگتر، بخش‌های بیشتری برای جلب توجه مردم وجود دارد. اگر جایگاه غرفه در کنج‌های نمایشگاه تعبیه شده باشد، دو دیوار برای دکوراسیون در دست است. به هرترتیب از دیوار پشت سر نباید غافل شوید.

۴. المان‌های گرافیکی دیجیتال مزایای خاص خودشان را دارند، اما پیامشان باید واضح و مشخص باشد

المان‌های گرافیکی دیجیتالی که روی صفحات نمایش نشان داده می‌شوند، به اندازه‌ی گرافیک‌های چاپی در دکوراسیون غرفه‌ها نافذ و تاثیرگذار نیستند. مهم‌ترین مزیت آنها اینست که تصاویری مثل لوگوی مجموعه یا ویدئوهای محصولات را به اشکال مختلف نمایش می‌دهند. هرچند تنوع در پخش تصاویر و ویدئوها ابزار قدرتمندی است، اما ممکن است بیننده را گیج کند، پس بهتر است در دکوراسیون غرفه‌ها روی یک پیغام قدرتمند تمرکز کنید.

۵. کدهای QR را با گرافیک‌های چاپی تلفیق کنید

می‌توانیم کارائی گرافیک‌های چاپی را به کمک کدهای QR بالاتر ببریم. این کدها به شکل بارکد هستند و به مخاطب امکان می‌دهند آنها را با استفاده از گوشی همراه خود اسکن کند. با اسکن کردن کد، یک صفحه وب مثلا صفحه‌ی سایت یا صفحه مشخصات محصولات یا ویدئوی یوتیوب روی مرورگر گوشی همراه کاربر باز می‌شود. باید توجه داشته باشیم صفحه‌ای که بعد از اسکن کردن کد QR باز می‌شود تاثیرگذاری بسیار بالائی داشته باشد.

۶. تعداد تصاویر ثابت را محدود کنید

تعداد تصاویر ثابت (به جز لوگوی کمپانی) در دکوراسیون غرفه‌ها نباید زیاد باشند. تصاویر بیلبوردها را در نظر بگیرید که می‌توانند در عرض یک یا دو ثانیه توجه مردم را جلب کنند و تاثیرشان را بگذارند. کلکسیون تصاویر محصولات خود را می‌توانید در جای دیگری (مثلا در کاتالوگ محصولات) ارائه کنید. در برخی موارد، بهتر است کلا از هیچ تصویری استفاده نکنید تا کنجکاوی مخاطب برانگیخته شود.

۷. استفاده از تصاویر براق را محدود کنید

دکوراسیون

در حالت کلی بهتر است تعداد رنگ‌ها را در دکوراسیون به سه عدد محدود کنید. به خاطر داشته باشید هدف ما باید این باشد که با کمک دکوراسیون یک پیام ساده را در کوتاه‌ترین زمان ممکن منتقل کنیم. استفاده از رنگ‌های مختلف باعث می‌شود دکوراسیون غرفه گیج‌کننده و شلوغ به‌نظر برسد.

۸. قسمتی از فضا را هم خالی بگذارید

اصولا در دکوراسیون غرفه سازی باید ۴۰ درصد از فضا را خالی بگذاریم؛ درواقع حدود نیمی از فضای گرافیکی ما باید خالی باشد. دلیلش این است که بخش خالی پیام برند ما هم دقیقا به اندازه‌ی نوشته‌ها و تصاویر مهم است. به خاطر داشته باشید برای اینکه به یاد مردم بمانیم فقط چند لحظه فرصت داریم. نباید دکوراسیون غرفه را با المان‌های اضافی شلوغ کنیم.

۹. برای جلب توجه تمام بازدیدکنندگان نمایشگاه، از المان‌های گرافیکی مرتفع استفاده کنید

درحالت کلی برای جلب نظر بازدیدکننده‌ها سه نوع گرافیک وجود دارد: بازه‌ی دید دور، بازه‌ی دید متوسط، بازه‌ی دید نزدیک. گرافیک‌هایی را که بازه‌ی دید دوری دارند باید در بالاترین ارتفاعی که برگزارکنندگان نمایشگاه اجازه می‌دهند نصب کنیم. گرافیک‌های دارای بازه‌ی دید متوسط، حدودا ۱/۸ تا ۲/۴ متر بالاتر از سطح زمین قرار می‌گیرند، انواع دارای بازه‌ی دید نزدیک هم حدود ۱/۵ تا ۱/۸ متر بالاتر از سطح زمین تعبیه می‌شوند.

۱۰. نوشته‌ها باید خوانا باشند

فونت‌های Sans-serif مثل Helvetica معمولا آسان‌تر خوانده می‌شوند. البته ممکن است تیم طراحی گرافیکی غرفه تشخیص بدهد باید از فونت‌های دیگری استفاده کنیم، به هرصورت باید توجه داشته باشیم نهایتا از ۲ یا ۳ فونت مشخص استفاده کنیم. در مورد سایز هم، اصولا بهتر است به ازای هر ۳۰ سانتی‌متر که بیننده از غرفه دورتر می‌ایستد، ۲/۵ سانتی‌متر (۱ اینچ) به ارتفاع فونت اضافه کنیم. مثلا اگر می‌خواهیم افراد از فاصله ۳ متری نوشته‌مان را ببینند، باید ۲۵ سانتی‌متر (۱۰ اینچ) به سایز فونت اضافه کنیم.

ایده‌های غرفه سازی سه بُعدی: فضا برای جذب بازدیدکنندگان نمایشگاه، طراحی سه بعدی غرفه هم دقیقا به اندازه گرافیک آن مهم است. به نظر شما چرا مردم به اتوموبیل‌های اسپرت خیره می‌شوند؟ به خاطر رنگ‌های شادی که دارند؟ بله، رنگ هم مهم است، اما صیقلی بودن بدنه و عمودی باز شدن درها هم نقش خودشان را دارند.

نکات مهم برای تبدیل یک غرفه‌ی ساده به یک غرفه‌ی منحصربه‎‌فرد با رعایت اصول دکوراسیون:

۱. برای دکوراسیون غرفه باید هزینه کنید

درست است که هزینه همیشه جزو فاکتورهای اساسی است، اما نباید از بازگشت سرمایه‌ی غرفه‌ای که دکوراسیون گیرایی دارد و نظر افراد را به خوبی جلب می‌کند غافل شویم. بهتر است روی کمیت هم تمرکز کنیم و با کم کردن تعداد نمایشگاه‌هایی که در آنها شرکت می‌کنیم، هزینه‌ی دکوراسیون یک غرفه‌ی باکیفیت را تامین کنیم.

۲. در دکوراسیون غرفه‌، فضایی را به ارائه‌ی امکانات رایگان به بازدیدکنندگان اختصاص بدهید

درصورتی که به افراد امکان بدهیم داخل غرفه موبایل‌هایشان را شارژ کنند یا حتی از اینترنت وای‌فای رایگان استفاده کنند، توجه افراد بیشتری به کسب‌وکار ما جلب می‌شود. حتی بهتر است کنار پریز برق، یک کد QR بگذاریم تا در همان حال که موبایلشان را شارژ می‌کنند، وارد سایت ما هم بشوند. در آینده‌ی نزدیک که امکان شارژ وایرلس موبایل همه‌گیرتر شود، ارائه‌ی چنین سرویس‌هایی به مراتب راحت‌تر می‌شود. (درحال حاضر فروشگاه‌های استارباکس این سرویس‌ها را به مشتریانشان عرضه می‌کنند.)

۳. درصورت امکان در دکوراسیون غرفه از مواد طبیعی مثل چوب استفاده کنید

دکوراسیون

استفاده از چنین موادی باعث می‌شود غرفه‌ صمیمی‌تر و گرم‌تر به‌نظر برسد.

۴. در دکوراسیون باید فضایی را هم به جلسات اختصاص بدهید

بهتر است برای برگزاری جلسات، آمادگی قبلی داشته باشیم. مثلا می‌توانیم فضای کوچکی را کنار غرفه در نظر بگیریم که در حالت عادی برای شارژ موبایل بازدیدکننده‌ها به کار برود، ولی در مواقع خاص از آن برای برگزاری جلسات استفاده شود.

۵. برای تکمیل فرایند گرافیک در دکوراسیون غرفه از المان‌های فیزیکی و برای تکمیل المان‌های فیزیکی از گرافیک استفاده کنید

مثلا می‌توانیم دیوار پشتی غرفه را با قفسه بسازیم و روی آن المان‌های گرافیکی تعبیه کنیم؛ یا داخل غرفه پنکه‌هایی قرار بدهیم که به نوارهای رنگی آویزان از دیواره‌ها باد بوزند. حتی می‌توانیم با استفاده از صفحات نمایش دیجیتالی که پایه مستقل دارند، دیوارهایی تشکیل بدهیم و بازدیدکننده‌ها را داخل غرفه راهنمائی کنیم.

۶.  نورپردازی در دکوراسیون غرفه را فراموش نکنید

دکوراسیون

نورپردازی صحیح، علاوه براینکه فضا را گرم و دلنشین می‌کند، می‌تواند توجه بیننده را به بخش‌های منحصربفرد معماری یا گرافیک غرفه جلب کند. نورهای LED را می‌توانیم در مکان‌های مختلف مثلا دور المان‌های گرافیکی تعبیه کنیم تا نوشته‌ها و تصاویر نورانی شوند.

در انتها به خاطر داشته باشید که کارکنان آموزش‌دیده و باانگیزه‌ی حاضر در غرفه می‌توانند هر نوع مشکل (حتی دکوراسیون ضعیف) را رفع کنند. درصورتی که بودجه‌ی کمپانی شما واقعا محدود است، بهتر است اولویت سرمایه‌گذاری‌تان را روی منابع انسانی قرار بدهید. به خاطر داشته باشید درصورتی که منابع مناسب را در اختیار کارکنان مناسب قرار بدهید، نتایج فوق العاده‌ای می‌گیرید.

۲۳ شهریور ۱۳۹۹