درج آگهی های اینترنتی و نرخ کلیک کاربران اینترنتی روی آنها

درج آگهی های اینترنتی و نرخ کلیک کاربران اینترنتی روی آنها
درج آگهی های اینترنتی و کسب کلیک به یکی از مهم‌ترین موضوعات تبلیغات آنلاین تبدیل شده است. کاربران لهستانی بین کاربران ۱۲ کشوری که مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، بیش از همه روی تبلیغات کلیک می‌کنند. در ادامه‌ی این مطلب سعی داریم نرخ کلیک (CTR) را برای ۱۱ کشور دیگر هم بررسی کنیم. مجله‌ی Gemius در گزارش اخیر خود با عنوان «محبوب‌ترین تبلیغات دنیا در ۶ ماهه‌ی آخر سال ۲۰۱۴» محبوب‌ترین تبلیغات آنلاین را در چند کشور اروپایی تحلیل کرده است. این گزارش وضعیت درج آگهی اینترنتی را در کشورهای بلغارستان، کرواسی، جمهوری چک، استونی، لیتوانی، لاتویا، لهستان، رومانی، صربستان، اسلوواکی، اسلوونی و مجارستان، در طول ۶ ماهه‌ی آخر سال ۲۰۱۴ بررسی کرده است. در این گزارش نرخ کلیک (CTR) تبلیغات تحلیل شده است که اصولا از تقسیم تعداد کلیک‌های یک لینک تبلیغاتی خاص، بر کل تعداد بازدیدهای آن صفحه به دست می‌آید.

کاربران لهستانی بیش از بقیه روی تبلیغات کلیک می‌کنند.

این گزارش نشان می‌دهد بالاترین نرخ کلیک مربوط به کمپین‌های تبلیغاتی لهستان (حدود ۰/۶۸ درصد) است. بلغارستان و اسلوونی (۰/۴۹ درصد) هم رتبه‌ی دوم را دارند. رتبه‌ی سوم هم به لیتوانی (۰/۴۲ درصد) تعلق دارد.

در لهستان، تبلیغات چندرسانه‌ای خیلی محبوب‌تر از بنرهای استاندارد تبلیغاتی هستند.

درج آگهی

کمپین‌های تبلیغاتی انواع مختلفی از تبلیغات را نمایش می‌دهند؛ تبلیغاتی در ابعاد مختلف (مثلا ۳۰۰/۳۰۰ پیکسل یا ۴۰۰/۲۵۰ پیکسل) یا حتی با استراتژی‌های مختلف (مثلا نمایش تبلیغات در قالب یک فیلم کوتاه، یک والپیپر، تغییر دادن عکس پس‌زمینه صفحه‌ی وب، یا حتی یک تبلیغ تمام صفحه که پیش از اینکه کاربر به وب‌سایت مورد نظرش برسد نمایش داده می‌شود).

این گزارش نشان می‌دهد محبوب‌ترین نوع تبلیغات اینترنتی، بنرهای استانداردی هستند که اطلاعات موردنظر را به شکل گرافیکی نمایش می‌دهند و عموما لینکی هم به وب‌سایت تبلیغ‌کننده می‌دهند. در بسیاری از کشورهای مورد بررسی این گزارش، بیش از ۸۰ درصد از درج آگهی‌ آنلاین را بنرها تشکیل می‌دهند، ۱۰ تا ۴۲ درصد از کمپین‌ها هم شامل درج آگهی‌ چندرسانه‌ای می‌شوند. اما در لهستان، این نسبت برعکس است: تبلیغاتی که شامل المان‌های چندرسانه‌ای می‌شوند در بیش از ۸۴ درصد از کمپین‌ها به چشم می‌خورند، اما بنرهای استاندارد تنها در ۴۱ درصد از کمپین‌ها به کار می‌روند.

نرخ کلیک به ازای نوع درج آگهی تبلیغاتی

بنرهای استاندارد با اینکه بین کمپین‌های تبلیغاتی به خوبی جا باز کرده‌اند، با این حال آمار و ارقام نشان می‌دهد کاربران اینترنتی زیاد روی این نوع از تبلیغات کلیک نمی‌کنند. CTR بنرها کمتر از ۰/۵ درصد است.

در بیشتر کشورهای مورد بررسی، صربستان، بلغارستان، جمهوری چک، لیتوانی، مجارستان و اسلوواکی، نرخ کلیک نسبتا بالائی بین ۲/۶ تا ۵/۷ درصد دارند.

در لهستان بالاترین نرخ کلیک روی لینک‌ها (حدود ۴/۱ درصد) مربوط به تبلیغات تمام صفحه‌ای است که پیش از ورود کاربر به وب‌سایت نمایش داده می‌شوند.

۲۹ شهریور ۱۳۹۹