تقویم محتوا کسب و کار خود را چگونه بنویسیم؟

اگر تا به حال برای تولید محتوا شبکه‌های اجتماعی یا وب سایت کاری انجام داده باشید می‌دانید که تقویم محتوا خروجی همه‌ی تلاش‌ها شماست تا در طول کمپین با ذهنی منظم کار خود را پیش ببرید.

در این مقاله به شما می‌گویم از کجا شروع کنید و چه کارهایی انجام دهید تا بتوانید تقویم محتوا مناسب برای کمپین خود بنویسید. اگر هم فرصت آن را نداشتید، جای نگرانی نیست. ما در آژانس تبلیغاتی پرمون طرح همراه شما هستیم.

تقویم محتوا چیست؟

تقویمی است که محتواهایی که باید تولید و منتشر کنید با جزییات در آن مشخص است. اینکه چه ساعتی، چه متن یا محتوای بصری در چه درگاهی با چه هشتگ، برچسب یا کلیدواژه‌ای را منتشر کنید.

تقویم محتوا می‌تواند مختص تولید محتوای وب سایت، اینستاگرام باشد و یا یک تقویم با لاین‌های مختلف برای همه‌ی فضاهای دیجیتال شما باشد.

از کجا شروع کنیم؟

برای اینکه مسیر را گم نکنید و یک نمای کلی داشته باشید، مسیری را به شما یاد می‌‌دهیم. سوال‌هایی از شما می‌پرسم که با پاسخ دادن به آنها چراغ‌های جاده‌ای که در آن قدم بر میدارید روشن می‌شود.

۱- هدف

اول هدف کمپین را مشخص کنید، می خواهید چه بگویید؟ زمانی که کمپین تمام شد وقتی سری به وب‌سایت یا اینستاگرام خود زدید آیا پیام کمپین را خواهید دید یا خیر؟

۲-مخاطب

با چه کسی می‌خواهید صحبت کنید؟ وقتی بدانید چه می‌خواهید بگویید حالا باید مشخص کنید که با چه کسی می‌خواهید حرف بزنید، سطح مخاطب شما، سنش، تحصیلاتش همگی روی محتوای شما تاثیر گذار هستند.

۳- رقبا

رقبای شما چه می‌گویند؟ چگونه حرف می زنند؟ چه خلاقیت‌هایی دارند؟ با چه دسته بندی‌هایی حرف می‌زنند؟
جدولی درست کنید و عملکرد رقبای ایرانی و خارجی خود را با تحلیل در آن بنویسید، هدف آنها چیست؟ مخاطب آنها کیست؟ آیا ایده‌های آنها برای شما کارآمد است؟ شما به دسته‌بندی محتوایی شبیه آنها نیازمندید یا باید کمی خلاقیت بیشتری داشته باشید؟

اگر هنوز نوشتن کمپین دیجیتال برایتان سخت است پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله‌ی «ٰٰکمپین دیجیتال مارکتینگ را از کجا شروع کنیم؟» را بخوانید.

۴-کلیدواژه و هشتگ

با توجه به اهدافی که دارید، حرف‌هایی که می‌خواهید بزنید باید کلیدواژه‌های اصلی کمپین و هشتگ‌های عمومی و اساسی خود را مشخص کنید. هشتگ‌ها برای دسته بندی‌های مختلف باید متفاوت باشند و منطبق با محتوای هر دسته بندی باشند.

نوشتن تقویم محتوا برای کسب و کار

چگونه دسته بندی محتوایتان را بنویسید؟

مهم‌ترین قسمت تقویم محتوا دسته بندی محتوایی شما است، تمام دسته بندی‌ها باید منطبق با اهداف کمپین، شعار و حرفی است که می‌خواهید به مخاطب بزنید. در این بخش مهم‌ترین و کارآمدترین دسته بندی‌های محتوایی را به شما معرفی می‌کنم. دسته بندی‌های وب سایت و شبکه‌های اجتماعی از جهات زیادی شبیه هم هستند و از برخی نظرها متفاوت‌اند با این وجود ترجیح دادیم آنها را به صورت جدا برایتان معرفی کنیم.

دسته بندی تقویم محتوا شبکه‌های اجتماعی:

فرهنگ سازمانی Company Culture :

این دسته محتوایی نمایش دهنده‌ی فرهنگی است که در شرکت وجود دارد این فرهنگ از طریق اتفاقات مختلف (دورهمی‌‌ها، جشن‌‌ها، رویدادهاو…) به مخاطبان نشان داده می‌شود. این دسته محتوایی باید اهدافی داشته باشند، مثلا می‌خواهیم به مخاطب نشان دهیم نیروهای ما حرفه‌ای و شاد هستند که بدانند افراد حرفه‌ای با دغدغه‌های کم کار آنها را انجام می‌دهند. با توجه به این هدف عکس یا محتواهای تصویری خاصی انتخاب کنید و در فضای مجازی منتشر می‌شود.

تیم تولید محتوا پرمون طرح

محتوای آموزشی:

بسته به فیلد کاری خود می‌توانید محتواهای آموزشی را به صورت متنی، تصویری یا ویدئویی در پیج‌تان منتشر کنید. باز هم قبل از هر اقدامی اهداف خود را مرور کنید، به چه کسی می‌خواهید چه آموزشی بدهید؟ بعد از این آموزش رایگان چه چیزی عاید شما می شود؟ آیا فکری که می‌خواستید در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد؟ آیا او ترغیب می‌شود شما را دنبال کند یا از خدمات پولی شما استفاده کند؟

نمونه کار Portfolio :

انتشار نمونه‌کارها، پشت صحنه‌ی تولید نمونه‌کارهایتان، مراحل انجام کار هم محتواهای جذابی هستند و هم کار و خروجی فعالیت کاری شما را به مخاطبان نشان می‌دهد و باعث شناخت درستی از شما در ذهن آنها می‌شود.

سرگرم کننده Fun & Inspirational :

این دسته از محتوا را به همه‌ی کسب و کارها پیشنهاد نمی‌کنیم، ماهیت کار شما باید با محتواهای خنده‌دار یا سرگرم کننده هماهنگ باشد. این دسته از محتواها برای پیوستگی ارتباط مخاطبان با صفحه‌ی شما خصوصا در اینستاگرام توصیه می‌شود. همچنین این محتواها خود دلیلی می‌شوند که افراد شما را دنبال کنند.

تبلیغاتی Marketing & Advertising :

محتواهایی با شعار تبلیغاتی طبق ایده و کانسپتی تعریف شده است که در کمپین شما جهت معرفی بهتر کسب و کار شما به مخاطبان منتشر می‌شود. این محتواها نیاز به فکر و برنامه ریزی بیشتری دارند، چرا که مستقیما باعث ایجاد ذهنیت در مورد برند شما در ذهن مخاطب می‌شود. بعد از تولید این دسته محتوا حتما با مدیران ارشد و استراتژیست‌تان مشورت کنید، تا حرفی خلاف سیاست کلی برند و هویت برند نگفته باشید. این محتواها را برای تبلیغات بیشتر می‌توانید در پیج‌های تبلیغاتی نیز منتشر کنید.

مناسبتی Calendar Post :

محتواهای جذابی که چه برای تبریک یا یادآوری روزی خاص در تقویم انتخاب می‌شود. اگر سازمانی دولتی هستید مناسبت‌های خاصی را باید تبریک یا تسلیت بگویید. اما در غیر این صورت دست شما در خلاقیت و انتخاب مناسبت‌ها باز است، مناسبت‌های مرتبط با برند خود را انتخاب کنید و یا به طوری خلاقانه مناسبتی را به کسب و کار خود ربط دهید و با هشتگ‌های مناسب منتشر کنید.

محتوای جمع آوری شده curation:

محتواهای جذابی که توسط دیگران تولید شده‌اند اما شما آنها را به گونه‌ای خاص کنار هم می‌گذارید، ترجمه می‌کنید، زیر نویس به ویدئو اضافه می‌کنید و کارهایی دیگری از این قبیل را جز محتوای curation هستند که در راستای اهداف مختلف می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

دسته بندی تقویم محتوا وب سایت:

اخبار سازمانی:

انتشار خبرهای مهم سازمانی، سالگرد تاسیس، شرکت در همایش‌ها و رویدادها و خبرهایی از این قبیل با تاریخ، زمان و بیان اتفاقات یکی از دسته بندی‌های مهمی است که در قسمت بلاگ وب سایت می‌توانید منتشر کنید.

مقالات آموزشی:

مقالات با دسته‌بندی‌های مختلف که به شما کمک می‌کند توسط مخاطبان‌تان دیده شوید. کلیدواژه‌های مناسبی انتخاب کنید که هم توانایی رقابت در آنها را داشته باشید و هم توسط مخاطبان به میزان قابل قبولی سرچ شود.

کیس استادی:

توضیح کلی پروژه‌های انجام شده از مرحله اول تا آخر با ویدئو و عکس‌هایی از مراحل مختلف با عناوین اختصاصی می‌تواند یکی از دسته بندی‌های جذاب بلاگ شما باشد.

تماس با پرمون طرح

فواید تقویم محتوا:

زمانی که کمپین‌تان را نوشتید حالا با داشتن تقویم محتوا در زمان خود صرفه جویی می‌کنید. کارهایتان مرتب است و به راحتی با دادن تقویم محتوا به دیگر افراد شرکت می‌توانید از آنها بخواهید انتشار و تولید محتوا را در نبود شما پیگیری کنند.

اکنون ذهن شما مرتب است، می توانید در مور جزییات و خلاقیت بیشتر فکر کنید، دید درستی به آینده دارید و فرصت‌های مناسب و ترندهای روز را از دست نمی‌دهید و می توانید به موقع واکنش مناسبی انجام دهید.

 

چگونه و کجا تقویم محتوا بنویسیم؟

در اکسل یا گوگل شیت می‌توانید تقویم محتوا را بنویسید، فیلترهای مختلفی برای آن بگذارید. با ستون‌های اطلاعاتی مثل :تاریخ، موضوع، کپشن، هشتگ، کلیدواژه، نوع محتوای تصویری، ساعت انتشار و…

در طول کمپین همه‌ی اطلاعات لازم را در تقویم خود وارد کنید تا در انتهای کمپین با نگاهی به تقویم محتوایی خود بتوانید تحلیل کنید چقدر از کارهایی که پیش بینی کردید را توانستید انجام دهید تا بتوانید یک گزارش عملکرد درست از کمپین‌تان تهیه کنید.

۱۱ اسفند ۱۳۹۸