تفاوت UI و UX و هر آنچه که باید بدانید

تفاوت UI و UX

تفاوت UI و UX در ادبیات کامپیوتر‌ی چیست؟

در ابتدایی‌ترین تعریفی که بتوانیم درباره این دو شرح دهیم، باید گفت UI به رابط‌ کاربری و UX به تجربه کاربری شناخته می‌شود. رابط کاربری، مجموعه‌ای از صفحه‌ نمایش‌ها، صفحات و عناصر بصری مثل دکمه‌ها و نمادها است که شخص را قادر می‌کند با محصولات یا خدمات ارتباط برقرار کند. از طرف دیگر تجربه کاربری، تجربه داخلی‌ای است که شخص، به دلیل تعامل با هر جنبه‌ای از محصولات و خدمات یک شرکت دارد. معمولا افراد به خاطر شباهت‌هایی که درمیان این دو اصطلاح وجود دارد به اشتباه می‌افتند و از تفاوت‌های اصلی آن‌ها غافل می‌شوند‌. در مطلب امروز، ما کمی عمیق‌تر به توضیح و تشریح تفاوت UI  و UX می‌پردازیم تا درک بهتری از آن‌ها پیدا کنیم.

اگر می‌خواهید یک سایت حرفه‌ای برای کسب و کارتان داشته باشید به سایت شرکت تبلیغاتی پرمون‌طرح مراجعه کنید و یا با شماره 88623092 تماس بگیرید.

تفاوت UI و UX

طراحی UI و UX چیست؟

UX Design مخفف عبارت User Experience Design و به معنی تجربه کاربر است. در حقیقت طراحان «تجربه کاربر» یا همانUX Designers ، تمام تلاش خود را می‌کنند تا بهترین سناریو برای آشنایی یک کاربر با محصول و خدمات را ایجاد کنند. UX یک دید کلی حاکم بر پروژه است و در تمامی مراحل تولید محصول، نقش دارد. از طراحی تا پیاده‌سازی طرح و محصول شامل روند طراحی تجربه کاربر است. این دید کلی حاکم بر پروژه، هیچ روند خاص و مرحله به مرحله‌ای ندارد. پس UX Designer  باید با توجه به شناخت و علمی که در این زمینه دارد، متناسب با هر پروژه، یک روند کاملا جدید و خلاقانه متناسب با دید اکثریت کاربران ارائه دهد.

UI Design  مخفف عبارت User Interface Design و به معنای«رابط‌ کاربری» است.

UI Designer کیست؟ در حقیقت طراح UI ادامه دهنده راه UX است که وظیفه چیدمان و پیکربندی ظاهر طراحی‌های UX را به عهده دارد. تا اینجا با تعریف کلی این‌دو آشنا شدیم؛ حالا وقت آشنایی با تفاوت‌های آن‌ها رسیده است.

تفاوت UI و UX چیست؟

حتی اگر UI  در ظاهر بخش مهمی از طراحی را به عهده داشته باشد، مهم است که کل مفهوم تجربه کاربری را از رابط کاربری (UI) جدا کنید.اجازه بدهید این توضیح را با مشکلی که می‌خواهیم حل کنیم آغاز کنیم. اگر استفاده از کامپیوتر را به عنوان یک سفر بدانیم،  UX  بر روی هر چیزی که در سفر کاربرد دارد، چه در حالت مثبت و منفی و چه در تصاویر و عناصری که بر روی صفحه نمایش وجود دارند متمرکز شده است. فراتر از آن این است که حتا اگر شما با صفحه نمایش خاموش هم روبه‌رو باشید UX باز هم تاثیر خود را دارد. طراحی UI بر نحوه ظاهر و عملکرد سطوح محصول متمرکز شده است. در واقع رابط کاربری برخلاف تجربه کاربر، تنها بخشی از این سفر را به‌عهده دارد. برای فهم بیشتر ماجرا از یک مثال دیگر استفاده کنیم. وقتی که به صرف یک شام وارد رستوران می‌شوید UI همان میز، صندلی، بشقاب، شیشه و وسایل آشپزخانه است اما UX به مواد غذایی، سرویس‌دهی رستوران، روشنایی و موسیقی اطلاق می‌شود.

اگر محصولی را به عنوان بدن انسان تصور کنید، استخوان‌ها کدی را نشان می‌دهند که به آن ساختار می‌بخشد. اندام‌ها نمایانگر طراحی UX هستند: به معنی اندازه‌گیری و بهینه‌سازی بدن برای پشتیبانی از عملکردهای زندگی است. طراحی UI نمایان‌گر لوازم آرایشی بدن است؛ ظاهر چهره، حواس و واکنش‌های بدن یک انسان. اما اگر هنوز سردرگم هستید نگران نباشید! بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

همان‌طور که راول ورشنی گفته است؛ تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI) برخی از اشتباه‌ترین و غلط‌اندازترین اصطلاحات در حوزه کامپیوتر‌ی هستند. نمی‌توان آن‌ها را از هم جدا کرد، نمی‌توان آن‌ها را بدون یکدیگر به‌کار برد و نمی‌توان به صورت تکی و مجزا از آن‌ها استفاده کرد. تجربه عالی محصول، با UX و به دنبال آن UI آغاز می شود. وجود هر دو برای موفقیت محصول ضروری هستند.

اصلی‌ترین تفاوت UI  وUX

تفاوت اصلی میان این دو باید که در نظر داشته باشید این است: در طراحی UX همه چیز در مورد احساس کلی تجربه است، در حالی که طراحی UI همه چیز مربوط به چگونگی ظاهر و عملکرد رابط‌های محصول است.

با طراحی اسکلت یک محصول، طراح UI در تلاش است تا آن را زنده کند. طراح UI تمام جنبه‌های بصری مسیر حرکت کاربر را در نظر می‌گیرد، از جمله تمام صفحه‌های شخصی و صفحه‌های لمسی که ممکن است کاربر با آن روبه‌رو شود. فکر کنید که در زمانی که یک دکمه را ضربه می‌زنید، یا از طریق یک کلیک به گالری یا پوشه و صفحه‌ای جدید وارد می‌شوید؛ در حالی که طراح UX سفر را ترسیم می‌کند، طراح UI بر تمام جزئیاتی که امکان سفر را فراهم می‌کند، متمرکز می‌شود. این بدان معنا نیست که طراحی UI اصل و بخش اصلی همه چیز است. در اصل، طراحان UI تأثیر زیادی در دسترسی یا فراگیر بودن یک محصول دارند. آن‌ها سؤالاتی از قبیل «چگونه می‌توان از ترکیب‌های مختلف رنگ برای ایجاد کنتراست و تقویت خوانایی استفاده کرد؟» یا «چه رنگ‌ها و نشانه‌هایی برای تمایز و توجه بیشتر کاربر کمک کننده است؟» را پاسخ می‌دهند. برسیم به جمع‌بندی و خلاصه‌ای از نکات مهم این بحث که در ادامه آورده شده است.

خلاصه‌ای از آن‌چه گفته شد:

  • طراحی UX، همه چیز در شناسایی و حل مشکلات کاربران است. طراحیUI، همه چیز در مورد ایجاد رابط‌های تعاملی بصری، زیبایی‌شناختی و لذت‌بخش کردن فرآیند است.
  • طراحی UX معمولا اولین بخش در فرایند توسعه محصول است و پس از آن UI  قرار می‌گیرد. طراح UX استخوان‌های لخت سفر کاربر را ترسیم می‌کند. طراح UI آن را با عناصر بصری و تعاملی پر می‌کند.
  • UX  می‌تواند برای هر نوع محصول، خدمات یا تجربه اعمال شود. UI  مخصوص محصولات و تجربیات دیجیتال است.

به پایان این مطلب رسیدیم. در این مرحله شما باید با تعریف و کار اصلی دو بخش اصلی یک سیستم، با نام‌های UI  و UX آشنا شده و تفاوت‌های میان این دو را شناخته باشید. برای ما بنویسید آیا تابه‌حال تجربه کار با رابط کاربری و تجربه کاربری را داشته‌اید؟ به نظر شما چه پیشرفت‌ها و نکاتی در این دو بخش مهم اتفاق افتاده است و چه کمکی به صنعت دیجیتال مارکتنیگ بوده؟ نظرات و سوال‌های خود را با ما درباره رابط کاربری و تجربه کاربری درمیان بگذارید.

 

۲۲ شهریور ۱۳۹۹