آژانس تبلیغاتی پرمون طرح، تازنده و سرزنده
تهران، ونک
021-88623092

بازگشت سرمایه در حوزه‌ی مارکتینگ رسانه‌های اجتماعی

بازگشت سرمایه در حوزه‌ی مارکتینگ رسانه‌های اجتماعی
بازگشت سرمایه یکی از ابزارهای مهمی است که سنجش رسانه‌های اجتماعی را با وجود گسترش وسیع کاربران و رقبای بازار برای برخی از کسب‌وکارها به یک چالش مهم تبدیل کرده است. برای سنجش بازگشت سرمایه‌ به منابعی نیاز داریم که بدون سرمایه‌گذاری روی آنها نمی‌توانیم انتظار بازگشت سرمایه داشته باشیم. ازآنجاکه رسانه‌های اجتماعی از ابزارهای قدرتمند مارکتینگ هستند، آگاهی از اثربخشی فعالیت‌های مرتبط با کسب‌وکارمان در شبکه‌های اجتماعی‌ بسیار مهم است. در این مقاله ابزارهای مختلف سنجش بازگشت سرمایه را معرفی خواهیم کرد.

اگر برای سنجش بازگشت سرمایه (ROI) خود به منابع زیادی دسترسی ندارید، باید توجه خود را روی ابزار رسانه‌های اجتماعی متمرکز کنید تا دامنه‌ی مخاطبین و برند خود را گسترش دهید. ابزاری که بیشترین نتیجه را در زمینه‌ی بازگشت سرمایه در رسانه‌های اجتماعی و سایر کانال‌ها دارد، ابزاری است که «نقشه‌برداری رشد» یا Growth Mapping نام دارد. «نقشه‌برداری رشد» شکل جامع‌تری از هک رشد (خلق رشد) یا Growth Hacking است. نقشه‌برداری رشد مختص زمانی است که شما آمادگی فراتر رفتن از تکنیک هک رشد را داشته باشید و استراتژی‌های رشد پایدار و مبتنی بر داده‌ها را اتخاذ کرده باشید. این ابزار در عمل این امکان را در اختیار ما قرار می‌دهد تا تمام جوانب مختلف عملکرد آنلاین خودتان و مشتریان‌تان را در نظر بگیرید تا بتوانید نقاط ضعف‌ مارکتینگ خود را شناسایی کنید و بدانید در کدام حیطه‎ی مارکتینگ سرمایه‌گذاری لازم است.

اگر بازگشت سرمایه‌ی مارکتینگ شما در رسانه‌های اجتماعی نسبت به بهینه‌سازی سایت (SEO)، استراتژی محتوا و آنچه که در اختیار دارید، ضعیف‌تر باشد، به کمک این ابزار می‌توانید زمان خود را اولویت‌بندی کنید و منابع خود را در کانال‌های دیگری سرمایه‌گذاری کنید.

اگر از منظر جدی به بازگشت سرمایه از رسانه‌های اجتماعی نگاه می‌کنید، باید تبلیغات پولی را در برنامه‌های مارکتینگ خود بگنجانید. به این ترتیب، فراهم نمودن امکان بازگشت فوق‎العاده‌ی سرمایه در صورتی امکان‌پذیر می‌شود که تبلیغات خود را تا حد ممکن موثر و کارآمد ارائه کنید. ابزارهای زیادی وجود دارند که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند:

بازگشت سرمایهسایت‌های Qwaya و AdEspresso به طور خاص دو ابزار خوب و مناسب تبلیغات فیسبوک هستند. استفاده از Qwaya برای شما ماهیانه حدود ۱۵۰ دلار هزینه دارد، پس گزینه‌ی بهتری برای بازاریابان باتجربه محسوب می‌شود. زمانی‌که این برنامه را نصب کردید، مشخصات آزمون تقسیم (Split-testing) خودکار سایت خود را چک کنید. با این کار می‌توانید به افراد خلاق و مخاطبین خود دسترسی پیدا کنید.

استفاده از امکان مکان‌یابی تبلیغات در فیسبوک سایت AdEspresso رایگان است، پس گزینه‌ی بهتری برای بازاریابان و شرکت‌هایی است که در عرصه‌ی رسانه‌های اجتماعی پولی تازه‌وارد هستند. این گزینه تمام امکانات آزمون تقسیم Qwaya را در اختیار شما قرار نمی‌دهد، اما می‌تواند شرکت شما را از شرکت‌های دیگری که در حوزه‌ی کاری شما فعال هستند، متمایز کند. اگر تبلیغات پولی رسانه‌های اجتماعی به کار شما نمی‌آید، با تمرکز روی دو چیز بهترین بازگشت سرمایه را تجربه کنید:  راه‌اندازی مسابقات و تبلیغات برای محتوای تولیدشده توسط کاربران.

بازگشت سرمایه

برای استفاده از محتوایی که توسط کاربران تولید می‌شود، لازم نیست حتماً از ابزار خاصی استفاده کنید. کافیست از کاربران بخواهید درباره‌ی موضوع هشتگ شما محتوا تولید کنند و از هر آنچه که از این طریق دریافت می‌کنید در سایر کانال‌های تبلیغات و مارکتینگ خود نیز استفاده کنید.

ابزار بسیار زیادی نیز وجود دارند که می‌توانند شما را در اجرای برنامه‌هایتان کمک کنند. اهداف هر کس برای راه‌اندازی مسابقه می‌تواند متفاوت از دیگران باشد. لطفاً فهرست ارائه‌شده توسط شرکت Practical eCommerce را مرور کنید تا بهترین ابزار لازم برای هدف خود را پیدا کنید.

سایت KingSumo هم برای جذب منابع باارزش و مشتریان جدید شایان ذکر است. این سایت توسط Noah Kagan، کارآفرینان امریکایی تأسیس شد. سایت KingSumo برخلاف دیگر سایت‌های مشهور معامله، منحصرا با کالاهای توزیع‌شده‌ی دیجیتالی سروکار دارد. این کالاها عبارتند از: اپلیکیشن‌ها، کتاب‌های الکترونیکی، دوره‌های آموزشی و غیره. ازآنجاکه ماهیت کالاها دیجیتالی است و برای حمل‌ونقل و بازتولید آنها هیچ هزینه‌ای صرف نمی‎شود، حاشیه‌ی سود آن می‌تواند بسیار بیشتر از وب‌سایت‌های سنتی معامله باشد. مصرف‌کنندگان نیز از این سود بهره می‌برند، چون کالاهای بیشتری به آنها پیشنهاد می‌شود. معمولا کالاهای پیشنهادشده در سایت ۵۰ تا ۷۵ درصد نسبت به قیمت خرده‌فروشی تخفیف دارند.

بازگشت سرمایهاگر هدف، یک رویکرد هماهنگ‌شده‌تر باشد، ابزار سایتی مثل سایت ReadyPulse  مثال‌زدنی است. با بهره‌گیری از ابزار این سایت می‌توان بازگشت سرمایه‌ را به حداکثر رساند. در غیر این صورت، ابزار و نرم‌افزارهای ارائه‌شده توسط سایت Buffer خصوصاً BulkBuffer، ابزار خوبی برای برنامه‌ریزی کلی تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی هستند. امکان وارد کردن اطلاعات خارجی در نرم‌افزار اکسل، فهرست‌بندی به‌روزرسانی‌ها در چندین پروفایل اجتماعی را برای شما آسان خواهد کرد و مطمئن خواهید شد که یک جریان محتوای ثابت و مستمری را به تمام پروفایل‌ها و گروه‌های اجتماعی که عضو آنها هستید، ارسال می‌کنید.

نکته‌ی آخر این است که پیشنهاد استفاده از ابزار نمی‌تواند برای مارکتینگ تمام کسب‌وکارها مناسب باشد. احتمال دارد گزینه‌‌ی درست برای یک شرکت، گزینه‎ی اشتباهی برای شرکت دیگری باشد. پس اصل موضوع تشخیص این است که کدام‌یک از این ابزارها بیشتر از همه به پیشبرد کمپین‌های مارکتینگ منحصر به فرد شما کمک خواهد کرد.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *