بازاریابی محتوا و جایگاه آن در کسب و کار امروز

بازاریابی محتوا به جرات یکی از جدیدترین و به‌روزترین مفاهیمی که این روزها در میان افراد و کسب‌‌وکارها مطرح شده است. البته خوب است بدانید که بازاریابی محتوا، با آن که یک مفهوم جدید است، اما استفاده از آن قدمتی دیرینه دارد.
آنچه که می‌توان در پاسخ به سوال بازاریابی محتوا چیست بیان کرد، این است که این نوع بازاریابی یکی از زیر مجموعه‌های اساسی دیجیتال مارکتینگ به شمار می‌رود. با گذشت زمان، پیشرفت تکنولوژی و رونق فناوری اطلاعات، بازاریابی محتوا نیز به مرحله جدیدی ورود پیدا کرد و به عنوان یک ابزار قوی شناخته شد. تا جایی که امروزه به عنوان یکی از مفاهیم اصلی و کلیدی در میان متخصصان دیجیتال و افراد فعال در این حوزه مطرح می‌شود.

چنانچه قصد انجام بازاریابی محتوا در کسب و کار خود را دارید به سایت شرکت تبلیغاتی پرمون‌طرح مراجعه کنید و یا با شماره 88623092 تماس بگیرید.

بازاریابی محتوا

تعریف بازاریابی محتوا

 بازاریابی محتوا در واقع فعالیتی است که می‌کوشد با ارائه مفاهیم کاربردی در زمینه‌های مختلف مثل آموزش، سرگرمی و آگاهی‌بخشی و… به مخاطبان کمک کند. در بازاریابی محتوا، هیچگاه مخاطب و مشتری را مجبور به استفاده از خدمات و یا خرید یک کالا نمی‌کنیم، بلکه با ارائه مفاهیم و کمک رساندن، آن‌ها را در انتخاب درست آنچه که می‌خواهند، یاری می‌دهیم.
با این تفاسیر در تعریف این نوع بازاریابی می‌توان گفت: «مقصود بازاریابی محتوا، تولید محتوای با ارزش با هدف تغییر رفتار مشتری و به منظور جذب و یا تقویت انتخاب‌های او است. این نوع بازاریابی یک فعالیت دایمی و مستمر به شمار می‌رود، که می‌تواند به کسب‌وکارتان رونق فراوانی ببخشد.»

وبلاگ‌ها؛ پایه‌های بازاریابی محتوا

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید به سوال بازاریابی محتوا چیست جواب دهید، خوب است بدانید که باید پایه‌های آن را در چند دهه قبل و لابه‌لای وبلاگ‌ها جست‌وجو کنید. وبلاگ‌ها، خیلی پیش‌تر از به وجود آمدن بازاریابی محتوا، وجود داشتند. اما امروزه این وبلاگ‌نویسی‌ها از حد دلنوشته‌ها فراتر رفته و به حوزه‌ای جدید وارد شده است که کسب‌‌و‌کارها را شامل می‌شود.

دانستن این نکته ضروری است که انتشار یک محتوای مفید از طریق وبلاگ، می‌تواند شما را به عنوان یک متخصص و کارشناس در حوزه تولید محتوا در چشم مخاطب نشان دهد. بنابراین مخاطب رغبت بیشتری برای پیگیری و خواندن مطالب وبلاگ شما نشان می‌دهد و با گذشت زمان از یک مخاطب و خواننده صرف، به یک خریدار جدی برای محصول و یا خدمات شما تبدیل می‌شود.

در اختیار گذاشتن محتوای مفید، کارآمد و خصوصا رایگان، حس اعتمادسازی را در مخاطب تقویت کرده و او را به خریداری وفادار برای کسب‌وکارتان تبدیل می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که بازاریابی محتوا برای کسب‌وکارها، جایگاه ویژه و قابل اهمیتی دارد و می‌تواند به رونق آن کمک کند.

بازاریابی محتوا

چرا بازاریابی محتوایی مهم است؟

پاسخ به این سوال بسیار واضح و روشن است. می‌توان گفت که اگر می‌خواهید در کسب‌وکارتان بازگشت سرمایه داشته باشید و به اصطلاح در ازای هر مقداری که هزینه می‌کنید بخشی از پولتان را برگردانید، باید از بازاریابی محتوا استفاده کنید.

تولید محتوای خوب، مفید و ارزشمند به شما کمک می‌کند که در میان جست‌وجوهای گوگل رتبه بالایی را به دست آورید. این نوع بازاریابی می‌تواند ارزش سایت شما را بالا ببرد و در واقع سئوی وب‌سایت‌تان را افزایش دهد.

نکته دیگری که درباره موضوع بازاریابی محتوا وجود دارد، این است که موتورهای جست‌و‌جوی اینترنتی، رتبه‌بندی سایت شما را از روی واژگان کلیدی مشخص می‌کنند. به بیان ساده‌تر هر چه تولید محتوای شما بیشتر و حاوی واژگان کلیدی بیشتری باشد، در رتبه‌بندی‌های اینترنتی جایگاه بالاتری دارد.

بنابراین با یک تولید محتوای خوب، مفید و ارزشمند، می‌توانید اعتبار سایت خود را نزد مخاطب، مشتری و موتورهای جست‌وجوگر اینترنت بالا ببرید. این کار علاوه ‌بر اعتباربخشی باعث می‌شود سرمایه‌تان همیشه در گردش باشد و به اصطلاح سود کنید.

چطور یک محتوای باکیفیت تولید کنیم

دانستن اینکه بازاریابی محتوای چیست به تنهایی کافی نیست. برای فهمیدن این نکته باید تولید محتوا را به خوبی بشناسیم و سپس آن را در گستره بازاریابی محتوا بررسی کنیم.

برای آن که یک بازاریابی محتوای کامل، بدون نقص و با سود دهی بالا داشته باشیم، باید محتوایی بی‌نقص هم تولید کنیم. پس در ادامه همراه ما باشید تا اصول تولید محتوای خوب را  مرور کنیم:

۱. محتوایی با ارزش واقعی بنویسید

اگر محتوای شما برای بخشی از بازار و مخاطب هدفی که تولید می‌کنید، دارای ارزش واقعی باشد، مخاطبان بیشتری را به خودش جلب می‌کند. منظور از ارزش واقعی، تولید محتوایی است که در زمینه سرگرمی، آموزش‌های کاربردی و… اطلاعات کاملی را به خواننده بدهد.

فراموش نکنید که هر چه ارزش واقعی مطالب شما و سودمندی و فایده آن برای مخاطبان بیشتر باشد، آن‌ها نیز مشتاقانه‌تر به سمت شما جلب می‌شوند و از محتوای تولیدی‌تان استفاده می‌کنند.

۲. به روز باشید

در بازاریابی محتوا به روز بودن و تولید محتوای جدید حرف اول را می‌زند. بنابراین مهم است که شما مطالب و اطلاعات جدیدی را در اختیار مخاطبان قرار دهید. این کار باعث می‌شود که خواننده در برخورد با محتوایی که شما تولید کرده‌اید، پویاتر شده و اقدام به واکنش کند. این پویایی و واکنش مخاطب، می‌تواند کسب‌وکار شما را رونق بخشد و در بلندمدت گسترش دهد. نباید فراموش کنید که انتشار محتواهای قدیمی و فرسوده، باعث ریزش مخاطبان شما می‌شود و بازاریابی محتوایتان را با چالش جدی رو‌به‌رو می‌کند.

بازاریابی محتوا

۳. مطالب را با ذکر منبع بنویسید

خوب است بدانید در بازاریابی محتوا، ذکر منبع می‌تواند ارزش محتوایی شما را بالا ببرد. در نتیجه در موتورهای جست‌و‌جوی اینترنتی نیز اعتبار پیدا می‌کنید و در رنکینگ و رتبه‌بندی‌های سایت و فضای وب، در جایگاه بالاتری قرار می‌گیرید. با آوردن منبع برای مطالب خود باعث می‌شوید که محتوای‌تان بیشتر دست‌به‌دست شود و طیف وسیعی از مخاطبان آن را بخوانند. این کار رفته رفته اعتماد و اطمینان خوانندگان و مخاطبان را به سایت و محتوای شما نیز بیشتر می‌کند.

۴. کنجکاوی و احساسات مخاطبان را برانگیزید

برای گسترش کسب‌وکار و موفقیت در بازاریابی محتوا نیاز دارید که کنجکاوی و احساسات مخاطب را برانگیزید. یادتان باشد محتوای تولید شده باید درصد زیادی  جذابیت ایجاد سوال را داشته باشد تا مخاطبان به سمت آن جذب شوند. ایجاد کنجکاوی و برانگیختن احساسات موجب می‌شود که هر مخاطب مطلب را میان سایر گروه‌ها نشر دهد و به این صورت شبکه‌ای از مخاطبان به وجود می‌آید که خواننده حقیقی محتوای شما هستند.

حال که فهمیدیم بازاریابی محتوا چیست و با  ارزش و اهمیت این مفهوم آشنا شدیم، وقت آن است که اصول اساسی برای بهتر شدن این فعالیت را به کار ببندیم.

بازاریابی محتوا به همان اندازه که مفهومی ساده است، ساختار حساس و پیچیده‌ای دارد. با به کار بستن درست این نوع بازاریابی می‌توانید به موفقیت‌های بزرگ دست پیدا کنید پس به وبسایت آژانس تبلیغاتی پرمون‌طرح مراجعه کنید و یا با شماره 88623092 تماس بگیرید.

 

۱۲ شهریور ۱۳۹۹