اهمیت تجربه کاربری یا UX و بایدها و نبایدهای آن

اهمیت تجربه کاربری

اهمیت تجربه کاربری و باید و نبایدهای UX که هر طراحی باید بداند

اهمیت تجربه کاربری امروزه بر کسی پوشیده نیست. در میان تمام حوزه‌های جدید و کاربردی در زمینه مارکتینگ، برندینگ و بازاریابی دیجیتال، UX مفهوم کاربردی و بسیار مهمی است که در این حوزه نقش مهمی ایفا می‌کند. اگر نمی‌دانید UX چیست و اطلاعات کمی درباره UX و UX Design دارید، باید اینگونه بگوییم: «این حوزه، مجموع فعالیت‌هایی را شامل می‌شود که در جهت ایجاد حس مثبت در مشتریان و تجربه استفاده آن‌ها از محصول کار می‌کند.» همچنین برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله تفاوت UI و UX مراجعه کنید.

اما این کار نیز مانند دیگر فعالیت‌ها، بایدها و نبایدها و قوانین و ضوابطی دارد که کیفیت انجام آن را مشخص می‌کند.

اگر شما از جمله طراحانی هستید که دوست دارید تجربه کاربری خوبی را در اختیار مخاطبانتان قرار دهید، نیاز است که باید و نبایدهای UX را به خوبی بشناسید و اگر می‌خواهید یک سایت قوی با در نظر گرفتن اهمیت تجربه کاربری و UI داشته باشید، می‌توانید به وبسایت شرکت تبلیغاتی پرمون‌طرح مراجعه کنید و یا با شماره 88623092 تماس بگیرید.

اهمیت تجربه کاربری

 

چرا بایدها و نبایدها در حوزه UX اهمیت دارد؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید که UX تاثیر فراوانی بر روی تمامی محصولات و خدمات دارند؛ خواه دیجیتالی باشند و خواه نباشند. پس باید گفت که UX دایره وسیعی از رفتارها، احساسات و بازخوردهای مشتریان را شامل می‌شود که طراحان آن را رقم می‌زنند.

هر طراح در حوزه فعالیت خود، از طراحی وب‌سایت گرفته تا تولید و عرضه یک محصول و خدمات، تجربه کاربری مخاطبان را رقم می‌زند. احساساتی که در نتیجه استفاده یک محصول یا خدمات در مخاطب بروز می‌کند، برگرفته از تمام ویژگی‌هایی است که در آن محصول و خدمات وجود دارد. احساس راحتی، سردرگمی، ترس و… از تجربه تعامل مخاطبان با محصولات به وجود می‌آید.

باید و نبایدهای UX از آن جهت اهمیت دارند که می‌توانند تاثیر مستقیمی را بر روی کیفیت کار و طراحی شما بگذارند. بنابراین مهم است که آن‌ها را بشناسید و در حوزه فعالیتتان به کار بگیرید. اهمیت به قوانین حاکم در UX و UX Design می‌تواند کسب و کار شما را به مسیر موفقیت برساند و برند شما را به یک برند محبوب برای مخاطب تبدیل کند.

در ادامه این‌مطلب با ما در پرمون طرح همراه باشید تا بایدها و نبایدهای حوزه UX را بشناسید.

آنچه برای یک تجربه کاربری ( UX) مناسب باید انجام دهیم

۱. شناخت کابران

اولین نکته مهم و ضروری در باید و نبایدهای UX، شناخت درست از کابران است. اگر یک طراح مخاطبان خود را به خوبی بشناسد، می‌تواند برای محصول و خدماتی که قصد دارد آن را ارائه کند، یک طراحی خوب، بی‌نقص و مناسب انجام دهد.

شناخت کاربر شامل شناسایی نیازها، سلیقه، انگیزه، رفتار و انواع تعاملات او با شرکت، محصول یا خدمات می‌شود.

۲. اولویت‌بندی

فراموش نکنید که برای انجام طراحی UX لازم است اولویت‌بندی‌هایی را رعایت کنید. توجه به اولویت‌ها و برنامه‌ریزی برای ارائه آن‌ها می‌تواند کارتان را برای طراحی راحت‌تر کند و دقیقا همان چیزی را ایجاد کند، که برای کاربر لازم است.

۳. ایجاد طرح هدفمند

در باید و نبایدهای UX یک معیار مهم به چشم می‌خورد و آن ایجاد یک طرح هدفمند است. برای این کار شما می‌توانید ابتدا ذائقه مخاطبتان را بسنجید و دقیقا براساس نیاز او طرحتان را ارائه کنید. گاهی اوقات پیش می‌آید که طراحان، طرح خود را بهترین و تنها راه موثر برای تعامل مناسب با کاربر می‌دانند و دیگر به ایده‌های موجود و متفاوت با ایده خودشان فکر نمی‌کنند. در حالی‌ که اگر یک طرح هدفمند را پیش بگیرند که مشتریان تمایل بیشتری برای آن دارند، می‌توانند در کار خود موفق‌تر عمل کنند.

۴. طراحی ساده

شاید برایتان پیش آمده باشد که یک وب‌سایت را باز کنید و بعد از چند دقیقه از طراحی پیچیده و سخت آن خسته شوید و سایت را ببندید. توجه به طراحی ساده و آسان یک کار مهم در زمینه UX است.

مخاطب باید در برخورد با محصول، خدمات و برند شما احساس راحتی کند و حس ناخوشایند سردرگمی در او ایجاد نشود. اگر طراحی شما ساده باشد، می‌توانید از محبوبیت کالا و خدماتتان نزد کاربر مطمئن شوید.

تجربه کاربری

آنچه که در UX باید از آن دوری کنیم

بخشی از بایدهای UX را که لازم است هر طراحی آن را بداند، خواندیم.

اما حوزه UX یا همان تجربه کاربری، نبایدهایی هم دارد که لازم است از انجام آن دوری کنیم:

۱. دوری از پر کردن صفحه نمایش با موضوعات بی‌ربط

یکی از مهم‌ترین موضوعات در بحث باید و نبایدهای UX که عدم انجام آن ضروری است، دوری از پر کردن صفحات نمایش با موضوعات بی‌ربط است. کاربرانی که وارد وب‌سایت شما می‌شوند، ترجیح می‌دهند اصل موضوعی را که به دنبال آن می‌گردند پیدا کنند. پر کردن صفحه با موضوعات بی‌ربط می‌تواند احساس ناخوشایندی را در مخاطب ایجاد کند.

۲. درخواست‌های بدون پس زمینه ممنوع

قطعا برایتان پیش آمده که بعد از نصب یک برنامه، برای راه‌اندازی آن به سوالات مکرری مواجه شوید که از شما درخواست مجوز‌های گوناگون می‌کند. برای مثال روی صفحه جمله‌ای نمایان می‌شود که از شما می‌پرسد آیا اجازه روشن کردن موقعیت مکانی را می‌دهید، یا آیا اجازه دستیابی به فایل‌های شخصی را صادر می‌کنید. این سوالات بدون دادن هیچ پیش‌زمینه‌ای به مخاطب او را در موقعیتی نامعلوم قرار می‌دهد. معمولا کاربران بدون دانستن علت سوالات، آن‌ها را رد می‌کنند. پس چه بهتر که برای جلوگیری از این احساس ناخوشایند، ابتدا توضیحاتی را درباره برنامه، محصول یا خدمات خود به مشتریان ارائه کنید.

۳. استفاده از سخنان نامعلوم (jargon) ممنوع

مخاطبان تمایل دارند در برخورد با یک محصول، خدمات، سایت و وبلاگ، مطالب را بسیار ساده و واضح بخوانند. استفاده از سخنان نامعلوم، اصطلاحات خاص یک صنف یا یک لهجه خاص که به آن جارگون گفته می‌شود، برای مخاطب دلپذیر نیست. دوری نکردن از جارگون کاربر را دچار سردرگمی می‌کند و در نتیجه احساس ناخوشایندی را نسبت به آن محصول پیدا می‌کند.

آنچه خواندیم مهم‌ترین نکاتی بود که درباره باید و نبایدهای UX وجود دارد. هدف طراحان در اجرای UX ایجاد تعامل بهینه با مخاطب و بالابردن سطح کیفی این تعامل است. بنابراین خوب است که آن‌ها را به کار ببندیم و از محبوبیت و موفقیت برند خود مطمئن شویم.

اگر می‌خواهید یک سایت قوی با در نظر گرفتن اهمیت تجربه کاربری و UI داشته باشید، می‌توانید به وبسایت آژانس تبلیغاتی پرمون‌طرح مراجعه کنید و یا با شماره 88623092 تماس بگیرید.

 

۲۶ شهریور ۱۳۹۹