آژانس تبلیغاتی پرمون طرح "تازنده و سرزنده"

ممیزی برند چیست؟ به نظر شما چه چیزهایی می‌تواند موفقیت برند شما را تا بیشترین حد ممکن تضمین کند؟ در عصر حاضر برند را می‌‌توان به‌عنوان یک عامل مهم برای ایجاد تمایز از دیگر شرکت‌های تجاری و رقبا دانست. برند شما بزرگ‌ترین دارایی کسب‌وکار شما است. دارایی که باید آن را پرورش داد و روند پیشرفت و حرکت آن را کنترل و نظارت کرد. این پرورش و کنترل سلامت باید از چه طریقی انجام شود؟ پاسخی که می‌توانیم به این سؤال بدهیم عملکردی به نام ممیزی (Brand Audit) یا حسابرسی برند است. تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا درباره ممیزی برند با شما صحبت کنیم:

ممیزی برند (Brand Audit) چیست؟

ممیزی برند یا برند آدیت یک بررسی است که موقعیت برند شما در بازار، نقاط قوت، ضعف و نحوه تقویت آن را ارزیابی می‌کند. به کمک این عملکرد می‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید، فرصت‌هایی را برای پیشرفت ایجاد کنید و راه‌های جدیدی را برای کمک به کسب‌وکار در جهت حفظ ارتباط و حرکت روبه‌جلو بسازید. همچنین به شما کمک می‌کند تا بفهمید چگونه می‌توانید تصویر خود را در ذهن مخاطبان و مشتریان بهبود دهید تا بین رقبای خود برجسته‌تر و موفق‌تر باشید. ممیزی برند یک مطالعه و بررسی دقیق موقعیت فعلی برند در بازار، ذهن مشتری و صنعت است. درواقع همه اقداماتی که تا امروز انجام داده‌اید را باید در مقایسه با رقبای خود بررسی کنید و ببینید کدام اثربخش بوده و کدام شما را از رقبا عقب انداخته است. این بررسی اقدامی مهم برای برند است و اصلاحاتی که باید در برند خود انجام دهید را به شما نشان می‌دهد.

 چرا یک برند ارزیابی می‌شود؟

هدف اصلی ممیزی برند فهمیدن جایگاه فعلی برند در بازار است. این کار یکی از بخش‌های مهم مدیریت کلی برند است و یک استراتژی ارزشمند برای بلندمدت محسوب می‌شود. ممیزی برند مانند این است که یک‌قدم به عقب بردارید و تمام آنچه تا امروز انجام داده‌اید را از دیدگاه شخص سومی نگاه کنید.

 اهمیت ممیزی برند

چه زمانی ممیزی برند انجام می‌شود؟

این کار زمانی انجام می‌شود که برند در زمینه جایگاه فروش، سود و تصویر ذهنی مشتریان یا درک بازار از برند با مشکلاتی روبرو است. در چنین شرایطی لازم است اقدامات اصلاحی برای رفع نقص‌ها انجام شود. همچنین زمانی نوبت به ممیزی برند می‌رسد که شرکت بخواهد با ارائه محصولات و خدمات جدید یا به‌خاطر تغییر سلیقه و ترجیحات مشتریان، برند خود را تغییر دهد.

مطلب مرتبط
درباره برندینگ و اهمیت آن بخوانید

اهمیت ممیزی برند

برندهای قوی پول بیشتری به دست می‌آورند. هرچه برند شما قوی‌تر باشد، کسب‌وکار شما هم قوی‌تر است. یک برند قدرتمند می‌تواند برای مخاطب الهام‌بخش، موفق و جذاب باشد. حتی برند‌های قوی برای کنترل و حفظ این مسیر نیاز به بررسی عملکردها، واقعیت‌های برند و در یک‌کلام، کنترل درست بودن همه این فعالیت‌‌ها دارند.

ممیزی برند باعث ایجاد عملکرد بهتر برند در بازار و در مقایسه با رقبای اصلی می‌شود. همچنین می‌تواند تاثیر بسیار مهمی روی مشخص‌کردن نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و توسعه و هماهنگی استراتژی‌های کسب‌وکار داشته باشد.
با ممیزی برند می‌توان موقعیت برند در بازار را هم از نظر مشتری و هم از نظر جایگاه خود برند تعیین کرد. ممیزی برند به برند و شرکت کمک می‌کند تا روی مشتریان فعلی و همچنین مشتریان آینده تمرکز کنند و برنامه‌ریزی بهتری برای برآورده‌ کردن خواسته‌ها و انتظارات آنها را در نظر بگیرند.

این کار به مشخص کردن مجهولات مهمی کمک می‌کند. اینکه مشتری به نام تجاری وفادار است یا نه. چه عواملی است که به‌عنوان عامل کشش عمل می‌کند و مشتریان جدید را به سمت برند سوق می‌دهد. چه اقداماتی برای تدوین استراتژی یا برنامه باید انجام شود.

عارضه یابی برند به ترویج‌کنندگان برند کمک می‌کند تا ویژگی‌ها و تفاوت‌های احتمالی برند را تشخیص دهند. کاری که باعث می‌شود این برند متمایز شده و هویت متمایزی را در بازار ایجاد کند و محصولات و خدمات ارائه شده آن، نسبت به دیگر رقبا برتری داشته باشند.

انواع ممیزی برند

مطلب مرتبط
استراتژی برندینگ چیست؟

انواع ممیزی برند

درباره عارضه یابی برند صحبت کردیم اما آیا انواع و مدل‌های مختلفی برای این کار وجود دارد؟ درواقع ممیزی برند باید شامل سه حوزه باشد:

  • ممیزی داخلی برند

ارزش‌های سازمانی، رسالت و فرهنگ شرکت شما

  • ممیزی بیرونی برند

لوگوی کسب‌وکار شما، تبلیغات چاپی و آنلاین و مطالب بازاریابی، روابط‌عمومی، وب‌سایت، حضور در رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و بازاریابی محتوا

  •  ممیزی رقابتی برند

فرایند فروش، پشتیبانی مشتری و سیاست‌های خدمات به مشتری

ممیزی برند توسط چه کسانی انجام می‌شود؟

شاید به این سؤال فکر کنید که ممیزی برند توسط چه کسی باید انجام شود؟ حسابدار مالی سازمان؟ مطمئناً خیر، قرار نیست فقط از حساب و کتاب‌های مالی برند صحبت کنیم که حسابدار و مدیر مالی سازمان بتوانند به این مسئولیت رسیدگی کنند. مدیرعامل؟ احتمالاً کاری نیست که مدیرعامل بتواند از پس انجام آن بربیاید! پس چه کسانی باید ممیزی برند را انجام دهند؟

مشاور برندینگ و مدیر بازاریابی بهترین گزینه‌‌هایی هستند که می‌توانند عارضه یابی برند را مدیریت کنند به شرطی که مهارت و تجربه کافی در این مورد داشته باشند. مشاور برندسازی از بیرون به سازمان نگاه می‌کند، دارای تخصص کافی در حوزه برند است و به روابط داخلی برند و شرکت ارتباطی ندارد که مجبور باشد روی مشکلات درون‌سازمانی چشم‌پوشی کند.

همین حالا تماس بگیرید

مشاوره و خدمات ممیزی برند

00 0100 03

ارائه خدمات ممیزی برند توسط پرمون طرح

خدمات ممیزی برندی از مجموعه خدمات برندینگ پرمون است. اگر دنبال یک مجموعه معتبر و قابل اعتماد برای انجام برندینگ، استراتژی برندینگ و ممیزی برند می‌گردید، به سایت آژانس تبلیغاتی پرمون طرح مراجعه کنید و یا با شماره ۸۸۶۲۳۰۹۲ تماس بگیرید. پرمون را می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام، لینکدین، آپارات، فیس‌بوک و توییتر هم پیدا کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *