آژانس تبلیغاتی پرمون طرح "تازنده و سرزنده"

برندینگ چیست؟ این سؤالی است که در پایان این مطلب قرار است به یک جواب کامل و جامع درباره آن برسید، اما پیش از اینکه ما جوابی برای این سؤال داشته باشیم، شما چه جوابی دارید؟ در فرهنگ لغت کلمه برند را به معنی «ارائه یک طرح یا نماد خاص به یک شرکت مشخص برای تبلیغ خدمات و محصولات آن» نوشته است.
از طرفی، معمولاً تعاریفی که درباره برندسازی منتشر شده فقط به مؤلفه زیبایی‌شناختی آن اشاره کرده‌اند. بسیاری از متخصصان و غیرمتخصصان، برند را به معنی هویت بصری می‌دانند. درواقع آنها معتقدند هر چیزی که در حوزه هویت بصری قرار دارد (مثل لوگو، طرح، بسته‌بندی و…) برند محسوب می‌شود اما این تعریف تنها بخشی از برند و برندسازی است!

برند مهم است؛ زیرا علاوه بر اینکه اثری به‌یادماندنی در ذهن مصرف‌کنندگان می‌گذارد، به صاحبان برند‌ها هم این فرصت را می‌دهد که بدانند مشتری چه انتظاری از شرکت و محصولات تولیدی دارد. این راهی است که می‌تواند شما را از رقبا متمایز کند و آنچه که ارائه می‌دهید را همچنان جزء علایق و اولویت‌های انتخاب مخاطبان و مشتریان نگه دارد. برند باید نمایانگر شما به‌عنوان یک کسب‌وکار باشد و محصولات و نیازهایی که برطرف می‌کنید را به مشتری بشناسد. اما چه چیزی باعث می‌شود بتوانید این برند را به شکلی درست و در راستای اهداف تجاری خود بسازید؟ اینجاست که برندینگ و خدمات برندینگ وارد می‌شود! در این مطلب از پرمون قرار است درباره برندسازی و تمام آنچه که شما را به یک برند موفق و سودده تبدیل می‌کند، صحبت کنیم: 

برندینگ

برندینگ یا برندسازی (Branding) چیست؟

برندسازی فرایند دائمی شناسایی، ایجاد و مدیریت دارایی‌ها و اقداماتی است که برند را در ذهن مخاطبان و مشتریان ماندگار می‌کند. نکته مهمی که درباره برندینگ وجود دارد این است که اکثر افراد برندسازی را بر اساس تعریفی که در ابتدا برای برند گفتیم (در شروع بحث به معنای برند در لغت‌نامه اشاره کردیم)، به یک عنصر کاهش می‌دهند. درواقع آنها هر چیزی که به عنصر بصری برند مربوط می‌شود را به معنای برند‌سازی می‌دانند. اما واقعیت این است که عنصر بصری یک برند فقط بخشی از برندسازی است. در برند‌سازی هدف شما این است که مشتریان وفادار و سایر مخاطبان را با ارائه محصولی که همواره برند وعده می‌دهد هماهنگ، جذب و حفظ کنید.

برندسازی چیزی است که کسب‌وکار شما برای از بین بردن آشفتگی و جلب توجه مشتری به آن نیاز دارد. می‌تواند خریداران را با اولین تجربه خرید، تبدیل به مشتری مادام‌العمر کند و مخاطبان را به افرادی تبدیل می‌کند که به‌صورت خودخواسته، برند شما را به افراد دیگر معرفی و تبلیغ می‌کنند.
برندسازی درواقع همان کلیدِ قفل‌گشایی است که یک برند می‌خواهد تا موفق و برجسته شود و در رقابت با دیگر برندها از همه آنها پیشی بگیرد. برند شما، مجموعه‌ای از تصورات مردم در مورد شرکت شما است اما برندسازی مجموعه اقداماتی است که شما برای پرورش آن تصویر انجام می‌دهید.

انواع برندینگ یا برندسازی

برندسازی‌های مختلفی توسط متخصصین این حوزه ارائه شده و هرکدام دسته‌بندی‌ها و انواع مختلفی را بیان کرده‌‌اند. برجسته‌ترین و کارآمدترین انواع برندینگ را می‌توان طبق این اصول و گروه‌بندی‌ها معرفی کرد:

 • برندسازی محصول (Product Branding): برندسازی محصول رایج‌ترین نوع برندسازی است. هر جا که می‌روید برندسازی محصول را می‌بینید. برندسازی محصول باعث می‌شود از طریق کلمات، رنگ‌ها، تصاویر و … یک محصول از محصول دیگری متمایز شود.
 • برندسازی جغرافیایی (Geographic Branding): برندسازی جغرافیایی به دنبال جذب افراد برای بازدید یا سرمایه‌گذاری در یک شرکت یا منطقه است. شرکت‌ها می‌توانند برندسازی جغرافیایی را برای جذاب‌تر کردن خود و جذب مشتریان بیشتر استفاده کنند.
 • برندسازی فرهنگی (Cultural Branding): برندسازی فرهنگی به دنبال ایجاد هویت و شهرت مشترک مثبت برای افرادی است که در یک مکان خاص یا از یک ملیت خاص زندگی می‌کنند. ارتباط نزدیکی با برندسازی جغرافیایی دارد. این دو نوع برندسازی با هم همکاری می‌کنند. جغرافیای یک مکان بر فرهنگ مردم آن تاثیر می‌گذارد و فعالیت‌های انسانی بر مکان تاثیر‌ می‌گذارد.
 • برندسازی شخصی (Personal Branding): برندسازی شخصی روشی است که هر فرد برای برندسازی، ایجاد اعتبار و شهرت شخصی خود استفاده می‌کند.
 • برندسازی شرکتی (Corporate Branding): شهرت برند نقش مهمی در موفقیت یک کسب‌وکار دارد. هر کاری که یک شرکت انجام می‌دهد (محصولاتی که می‌فروشد، مخاطبان هدف، نحوه برخورد با تامین‌کنندگان، کارکنان و حتی نام آن) بر شهرت تاثیر می‌گذارد.
 • برندسازی خدمات (Service Branding): در هر زمینه‌ای از کسب‌وکار که هستید، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های شما اطمینان از ارائه خدمات عالی در هر زمان است. خدمات همه چیزی است که پل ارتباطی بین شما و مشتری یا کاربر را می‌سازد. خدمات شما با تجربه‌ای که به مشتری ارائه می‌دهید تعریف می‌شود،‌ خواه آنها با شما ارتباط تلفنی داشته باشند خواهد حضوری با شما ملاقات داشته باشند.

هدف برندینگ

هدف برندینگ بیان داستان برند برای ارتباط با مخاطب و ماندگار شدن در ذهن اوست. داستانی که درباره خدمات، محصولات و سازمان شما به مخاطب اطلاعات کلی و دقیق را می‌دهد. در اصل مهم‌ترین هدف این است که بتواند تفاوت‌های اساسی بین شما و رقبایتان ایجاد کند و برند شما را در ذهن مخاطب ماندگارتر سازد. شما با برند خود مشتری را جذب کرده و با برندسازی مشتری را وفادار به برند می‌کنید. این تمام هدفی است که از یک برندسازی درست، کارآمد و حرفه‌ای باید انتظار داشت.

همین حالا تماس بگیرید

مشاوره برندینگ نام گذاری برند

00 0100 03
همین حالا تماس بگیرید

مشاوره برندینگ نام گذاری برند

00 0100 03

ضرورت و اهمیت برندینگ در کسب‌وکار

برندسازی چیزی است که به کسب‌وکار شما شهرت و در نهایت، آینده‌ای روشن و موفق می‌دهد. ضرورت و اهمیت برندسازی تا جایی است که کسب‌وکارها و سازمان‌ها باید از همان ابتدا یک برند قوی بسازند. همچنین لازم است به طور مداوم در تمام سال‌هایی که رشد و پیشرفت می‌کنند، این برندسازی را حفظ کنند. برندسازی عالی به مشتریان نشان می‌دهد که چه چیزی کسب‌وکار شما را می‌سازد. وقتی برندسازی به‌خوبی اجرا شود، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. برند در اصل داستان شما را در یک‌لحظه بازگو می‌کند و همه اطلاعات مهمی که مخاطب باید از شما داشته باشد را به او می‌دهد. برندسازی کارآمد به شما و کسب‌وکارتان هدف و جهت می‌دهد. برند شما هر چه که باشد، باید اهداف و معنایی پشت آن وجود داشته باشد. برندسازی درست، چیزی بیشتر از لوگو، فونت و رنگ است. برندسازی ارزش‌های شما را به مخاطبانی که با این ارزش‌ها هم‌سو و همفکر هستند، به‌صورت واضح و دقیق نشان می‌دهد.

علاوه بر همه اینها، برندسازی باعث رشد می‌شود، باعث ایجاد روحیه مثبت در کارکنان می‌شود و از همه مهم‌تر، مخاطب را متحد و وفادار به برند می‌کند. چیزی که درنهایت برای یک کسب‌وکار موفق باید اتفاق بیفتد، همین اتحاد و وفاداری مخاطب به برند است و برندسازی این کار را به درست‌ترین و اصولی‌ترین روش‌ها انجام می‌دهد.

مراحل ساخت برند

مزیت برندینگ چیست؟

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های برندینگ کمک برای به رسمیت شناختن برند است. اگر می‌خواهید یک برند موفق بسازید باید شناخته شده باشید. برندسازی مناسب (شامل طراحی لوگو، وب‌سایت و سایر دارایی‌های تجاری) باعث می‌شود تا سبک متمایزی را ایجاد کنید. این کار باعث افزایش شناخت برند شما در بازار خواهد شد.

برای موفقیت کسب‌وکارتان باید یک تجربه ثابت برای مشتری ارائه دهید. هرچند که آنها از طریق روش‌‌‌های مختلف با نام تجاری شما ارتباط برقرار کنند، بازهم مهم است که تجربه ثابتی از برند شما برای آنها باقی بماند. برای مثال این تجربه ثابت می‌تواند کیفیت خوب محصولات شما باشد یا احساس مثبتی که در آنها ایجاد می‌کنید. برندسازی به شما امکان می‌دهد تا نحوه درک و تجربه مردم از برند تجاری خود را کنترل کنید.

باعث ایجاد ارتباط با مخاطبان شما می‌شود و مخاطبان را به مشتریان وفادار تبدیل می‌کند. موفق‌ترین مشاغل آن‌هایی هستند که ارتباط عاطفی با مخاطبان خود دارند. این ارتباط حسی چیزی است که مخاطب را به یک مشتری و مشتری را به یک علاقه‌مند برند تبدیل می‌کند.

برندسازی چیست

برندسازی شامل چه فعالیت‌هایی است؟

برندسازی شامل چه فعالیت‌هایی است و یا عناصر برندسازی چیست؟ فرایند برندسازی مجموعه‌ای از فعالیت‌‌های است که به‌خوبی مشخص و تعریف شده‌اند. این فرایند برای توسعه یک سیستم ارزشی و چارچوب ارتباطی یک کسب‌وکار طراحی می‌شود. درنهایت، برندسازی باعث ایجاد یک هویت منسجم برای برند خواهد شد.

یک فرایند کامل برندینگ باید شامل مراحل تحقیق، استراتژی و طراحی باشد که معمولاً با فاز پیاده‌سازی و اجرا ادامه پیدا می‌کند. در ادامه مراحل توسعه هویت برند و برندینگ را با جزئیات بیشتری مرور می‌کنیم:

 • تحقیقات

مرحله تحقیقاتی برندینگ شامل جمع‌آوری اطلاعات و تجزیه‌وتحلیل یافته‌‌‌ها برای شناخت کسب‌وکار، صنعت، رقبا، مخاطبان هدف و تمام جوانب کنونی برند از نظر برندینگ و هویت برند است. معمولاً در این

 • استراتژی

استراتژی برندینگ مبتنی بر یافته‌های تحقیقات برند است. در حالی که فاز تحقیقات بازار درباره‌ی کشف است، این فاز بر روی ارزش‌ها، چشم‌انداز و آینده‌ی کسب‌و‌کارتان متمرکز است. فاز استراتژی لحن کلام شما در ارتباطات را تعریف می‌کند و یک وجه اشتراک درباره‌ی ارزش‌های برند و جهت‌گیری‌های کلی کسب‌و‌کارتان به اعضای تیم می‌دهد.

 • طراحی

بدون طراحی، شما قادر به انتقال استراتژی نخواهید بود. مرحله طراحی چیزی است که ارزش‌های برند را به راه‌حل‌های عملی مانند یک هویت بصری به یادماندنی و با معنا تبدیل می‌کند. به‌عنوان بخشی از فرایند برندسازی، نقش اصلی طراحی، ساختارمند کردن هویت بصری است اما از این هم فراتر می رود. اما درواقع از این مرحله هم فراتر می‌رود. تفکر طراحی می‌تواند در بسیاری از زمینه‌‌‌های کسب‌وکار شما برای بهبود خدمات، محصولات و گردش کار اعمال شود.

 • پیاده‌سازی

مرحله اجرا زمانی است که برند جدید شما باید رونمایی شود. برای این کار باید برنامه‌ریزی دقیق داشت. یعنی اینکه با یک برنامه درست و دقیق به این فکر کنید که چگونه و چه زمانی جنبه‌های خاصی از برند شما در کانال‌های مختلف راه‌اندازی می‌شود.

پیاده‌سازی می‌توان اشکال مختلفی داشته باشد؛ از چند کارت ویزیت تا یک وب‌سایت یا انتشار فیلم‌هایی از محصول جزء این مرحله هستند. این مرحله می‌تواند خیلی سریع اتفاق بیفتد، اما بسته به شرایط کسب‌وکار شما ممکن است چندین ماه هم طول بکشد.

 خدمات برندینگ پرمون

ما در آژانس تبلیغاتی پرمون کنار شما هستیم و همراه هم مسیری یکپارچه را در تمامیِ بسترهای ارتباطی خلق می‌کنیم تا تجربه‌ای که از شما در ذهن مخاطب ماندگار می‌شود؛ به وفاداریِ او منجر شود.

در این فرایند همراهتان هستیم برای:

 • ممیزی برند
 • تدوین هویت استراتژیک برند
 • تدوین و طراحی هویت بصری برند
 • تدوین و طراحی هویت کلامی برند

همچنین می‌توانید از خدمات دیگری مثل ایده‌پردازی، استراتژی ارتباطات، ساخت تیزر تبلیغاتی و … هم برای تکمیل بخش‌های مختلف برندسازی کسب‌وکار خود استفاده کنید.

چگونه از خدمات برندینگ پرمون استفاده کنیم

اگر تا اینجای مطلب همراه ما بودید، به‌خوبی درک درستی از برندسازی و اهمیت آن در کسب‌وکار پیدا کرده‌اید. برندینگ درست، حرفه‌ای، به‌جا و بر اساس واقعیت‌های برند، به‌راحتی می‌تواند شما را یک‌سروگردن از رقبا بالاتر ببرد. پرمون طرح همراه شما است تا گام‌به‌گام برای ساخت یک برند حرفه‌ای جلو بروید. برای ارتباط با پرمون طرح و استفاده از خدمات پرمون می‌توانید به آدرس تهران، ونک، ملاصدرا، شیراز شمالی، دانشور شرقی، پلاک ۲۶، طبقه ۱۳ واحد B۱۳ مراجعه کنید. همچنین برای ارتباطی آسان‌تر با شماره‌های ۰۹۱۲۱۳۳۲۸۹۲ | ۰۲۱۸۸۶۲۳۰۹۲-۴ ارتباط بگیرید. پرمون را می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام، لینکدین، آپارات، فیس‌بوک و توییتر هم پیدا کنید.

همین حالا تماس بگیرید

مشاوره برندینگ نام گذاری برند

00 0100 03
همین حالا تماس بگیرید

مشاوره برندینگ نام گذاری برند

00 0100 03
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *