اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چگونه به کسب‌وکارها کمک می‌کند؟

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ به یکی از ترندهای روز دنیای بازاریابی تبدیل شده است. در واقع پیچ‌وخم بازاریابی می‌تواند حتی سرسخت‌ترین کارآفرین‌ها را هم با چالش‌های جدی و دشواری روبرو کند. برندسازی، صحبت‌کردن به زبان مخاطبان خود، انتخاب بستر‌های مناسب برای محصول شما و تشخیص اینکه کدام استراتژی می‌تواند راه‌گشای هرچه بیشتر شما باشد، به عنوان یک دغدغه مهم برای صاحبان کسب‌وکار به حساب می‌آید. یکی از همین راه‌های مورد اهمیت که در سده‌ی اخیر بازار پررونقی را برای خود دست‌وپا کرده؛ اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی تاثیرگذار است. اگر مخاطب شبکه‌ های اجتماعی مثل اینستاگرام و یوتیوب باشید، حتما تا به‌حال نام اینفلوئنسر به گوش‌تان خورده است. اینفلوئنسر (Influencer) در لغت به معنی تاثیرگذار و به عنوان کسی که تاثیری بر یک‌گروه یا صنعت می‌گذارد، شناخته شده است. اما ماجرا به همین‌ معنای ساده ختم نمی‌شود. مطلبی که پیش روی شماست یک راهنمای مفید و جامع در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ است، برای کسب اطلاعات بیشتر از ابتدا تا انتها همراه ما بمانید.

چنانچه قصد راه‌اندازی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ را دارید به وبسایت شرکت تبلیغاتی پرمون‌طرح مرجعه کنید و یا با شماره 88623092 تماس بگیرید.

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing) ، روشی است که مشاغل آن را برای تبلیغ محصولات و خدمات خود، با همکاری کاربران یا وبلاگ‌نویسان محبوب رسانه‌های اجتماعی به‌کار می‎برند. به این معنی است که از شهرت، نفوذ و کاریزمای یک شخص شناخته‌شده، برای انتقال پیام یا پیشنهاد تجاری خود به مخاطبین هدف‌تان، استفاده کنید. اینفلوئنسرها معمولاً دنبال‌کنندگان زیادی دارند که می‌توانند مورد اعتماد برند‌‌های مختلف قرار گیرند. برند‌ها به وسیله‌ی آن‌ها رشد چشم‌گیری نصیب فروش محصولات و خدمات خود می‌کنند. فردی که به عنوان تاثیرگذار (Influencer) انتخاب می‌کنیم باید محبوب و کاریزماتیک باشد، زیرا هدف از این استراتژی، استفاده از ظرفیت آن شخص برای تاثیرگذاری بر مردم و افراد دیگر است.

اینفلوئنسر مارکتینگ نوعی بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی است که با ذکر محصولات و تایید آن‌ها توسط اینفلوئنسرها اتفاق می‌افتد. آیا این روش یک راه تازه کشف شده و جدید است؟ سابقه و قدمتی برای اینفلوئنسر مارکتینگ می‌توان پیدا کرد؟ این جوابی است که در ادامه به آن خواهید رسید.

مروری بر تاریخچه اینفلوئنسر مارکتینگ

تاریخچه اینفلوئنسر مارکتینگ به اواخر دهه 1800 برمی‌گردد. زمانی که شرکت‌ها شروع به استخدام افراد مشهور، برای تبلیغ کالاهای خود ‌کردند. در سال 1930 برند کوکاکولا این ایده را با روشی بی‌سابقه ترکیب کرد. در آن زمان بازاریابان شرکت‌ها فهمیده بودند که مردم بیشتر با شخصیت‌هایی می‌توانند احساس نزدیکی و اعتماد کنند که با آن‌ها در ارتباط‌اند. این تعریف، درست به مفهوم اساسی بازاریابی تاثیرگذار اشاره دارد. از آن زمان به بعد، ستاره‌های اینفلوئنسر مارکتینگ به چهره‌های مشهور سینما و تلویزیون تبدیل شدند و تا دهه‌ها ثابت ماندند. اما این ثبات همیشگی نبود، عواملی که خواهید خواند موجب تغییر در روند حوزه اینفلوئنسر مارکتینگ شد.

اینفلوئنسر مارکتینگ

ورود اینترنت رشد اینفلوئنسر مارکتینگ را تقویت کرد

با ورود اینترنت، سه دلیل باعث رشد و تقویت بیشتر اینفلوئنسر مارکتینگ شد. دلیل اول؛ تا زمانی که مخاطب و دنبال‌کنندگان کافی وجود داشته باشد، تاثیرگذاری این رسانه هم‌چنان پا برجاست. دلیل دوم ظهور محتوای تولید شده توسط کاربر در اینترنت است. به زبان ساده‌تر با حضور اینترنت، مارک‌ها به تبلیغ محصولات خود توسط طرفداران‌شان اقدام کردند؛ هرگونه عکس و فیلمی که به رشد و فروش بیشتر آن‌ها یاری می‌کرد. دلیل سوم، رونق در اینفلوئنسر مارکتینگ است.  این واقعیت وجود دارد که امروزه هر شخص معمولی می‌تواند یک شخص مشهور آنلاین باشد. در نتیجه هر کس تا زمانی که دنبال‌کنندگان کافی داشته باشد می‌تواند تأثیرگذار شود. این وضعیت در شبکه های اجتماعی به ویژه YouTube و  Instagram  بسیار زیاد است. در دهه پیش، عرصه بازاریابی تأثیرگذار فقط به افراد مشهور و چند وبلاگ‌نویس محدود می‌شد.

مزایای اینفلوئنسرمارکتینگ برای فروش چندبرابر

برای توضیح موفقیت اینفلوئنسر مارکتینگ بگذارید شما را با ذکر یک دلیل روان‌شناختی قانع کنیم. از لحاظ روانشناسی ثابت شده است که به‌طور معمول، افراد تحت تاثیر کسانی قرار می‌گیرند که آن‌ها را تحسین می‌کنند یا دوست‌شان دارند. ترکیب این نکته روان‌شناختی و خصوصیت شبکه‌های اجتماعی تاییدی بر موفقیت یک تبلیغ در اینفلوئنسر مارکتینگ است. قابل قبول است اگر تحت تاثیر علاقه‌ای که به یک فرد شناخته شده دارید قرار بگیرید و مایل باشید شما هم از گفته‌ها و خرید‌های او پیروی کنید.

ما تا کنون با این مفهوم و تاریخ و تاثیر آن بر تبلیغات و فروش آشنا شدیم. حالا وقت آن رسیده بدانیم چگونه از این رسانه برای منافع کسب‌وکار خود استفاده کنیم. در اینجا چند راه مختصر اما مفید آورده شده‌است.

  1. تعیین هدفتان اولین کاری است که باید انجام دهید.
  2. بازدید‌کنندگان وب سایت خود را افزایش دهید.
  3. دنبال‌کنندگان حساب‌های اجتماعی برندتان را چندبرابر کنید.
  4. به فکر برقراری تعامل با تعدادی از اینفلوئنسرهای شناخته شده در شهر یا حیطه کاری خود بی‌افتید.
  5. بازدید از فروشگاه آنلاین خود را افزایش دهید.
  6. استفاده از محصولات یا خدمات خود را ارتقا دهید.
  7. بازدید از مشاغل خود را تبلیغ کنید.
  8. و در آخر؛ هویت برند خود را تبلیغ کنید.

اینفلوئنسر مارکتینگ

برای یافتن و برقراری ارتباط، شما لازم نیست حتما به معروف‌ترین اینفلوئنسر حیطه‌کاری و فروش خود مراجعه کنید. به دنبال یافتن فرد و گزینه مقرون به صرفه‌تری باشید. با توجه به بزرگی و وسعت شغلی که دارید، می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی مختلف و استفاده از فیلترهای جستجو، به کاربران با نفوذ شهر خود برسید.
به عنوان مثال:  می‌توانید در اینستاگرام به کمک هشتگ‌های مربوط به پیشنهاد تجاری خود و یک جست‌وجوی فیلتر شده بر اساس مکان، فرد تاثیرگذار یا اینفلوئنسر مد نظر خود را پیدا کنید.

 

معجزه تصویر

همان‌طور که متخصصان بازاریابی توصیه می‌کنند، تعیین تصویری که می‌خواهید در اختیار اینفلوئنسر منتخب خود بگذارید، بسیار مهم است و می‌تواند به برقراری ارتباط و اعتماد بیشتر نسبت به برند شما و رشد چشمگیر متقاضی و خریدار منجر شود.

۳ شهریور ۱۳۹۹