آژانس تبلیغاتی پرمون طرح "تازنده و سرزنده"

تدوین استراتژی ارتباطات بازاریابی

یکی از چالش‌های رایج و اساسی برای افرادی که به تازگی وارد دنیای برندینگ و بازاریابی دیجیتال شده‌اند، یادگیری در مورد ابزارها، روش‌های ارتباطات بازاریابی و انتقال پیام موثر به مشتریان و مخاطبان هدف است.

حقیقت این است که هر پیام موثر از سوی برند شما می‌تواند تا سال‌ها در ذهن مشتریان ثبت شود و شما را به یک نام ماندگار تبدیل کند. تاثیرگذاری یک پیام بیش از هرچیز به استراتژی ارتباطات بازاریابی وابسته است.

تدوین استراتژ ی ارتباطات بازار یابی

تدوین استراتژی ارتباطات بازاریابی مسیری روشن، دقیق و علمی برای رسیدن به اهداف مارکتینگ برند به شما ارائه خواهد داد. تنها کافی است مسیر آن را به درستی بدانید و قدم‌های استانداردی را متناسب با کسب‌وکار خود تعریف کنید. در ادامه این مطلب به شما خواهیم گفت که استراتژی ارتباطات بازاریابی دقیقا چیست و چگونه می‌تواند به برند شما کمک کند؟

استراتژی ارتباطات بازاریابی چیست؟

تا زمانی که مردم از مزایا و ویژگی‌های محصولات و خدمات شما به درستی مطلع نشوند، نمی‌توانید در برندینگ و فروش موفق عمل کنید. بنابراین تنها مسیر ایجاد محبوبیت برای برند، برقراری ارتباط موثر، دقیق و هدفمند با مشتریان و مخاطبان هدف است. امروزه تکنیک‌های ارتباطی مختلفی وجود دارد که به بازاریابی محصول، بهبود دسترسی به خدمات و بهینه‌سازی عملکرد تجاری شما کمک می‌کند.

استراتژی ارتباطات بازاریابی، مجموعه‌ای از اقدامات و فرآیندها است که به شما کمک می‌کند پیام مناسب را در زمان مناسب برای مخاطبان مناسب ارسال کنید. هدف این استراتژی می‌تواند دستیابی به حجم بالایی از فروش یا برندینگ باشد.

تدوین این استراتژی به مجموعه مهارت‌های متعدد و هماهنگی بین بخش‌های مختلف سازمان نیاز دارد. دپارتمان‌هایی مانند بازاریابی، تبلیغات، فروش و ایده‌پردازی همگی موظف هستند تا بخشی از این سند را تکمیل و آن را به یک نقشه راه کاربردی و عملیاتی تبدیل کنند. این سند استراتژی، فرصت مناسبی را برای ایجاد خلاقیت و آزمایش ارائه می دهد.

هدف اصلی استراتژی بازاریابی

تمرکز شما به عنوان یک رهبر تجاری، این است که فروش شرکت را افزایش دهید و سود بالاتری ایجاد کنید. تدوین استراتژی بازاریابی در این دستیابی به این هدف نقش اساسی را ایفا می‌کند. ارتباطات بازاریابی با کمک ترفندهای استاندارد و کاربردی، توجه مصرف‌کننده را به خود جلب یا مشتریان بالقوه را ترغیب می‌کند تا با شرکت شما ارتباط برقرار کنند.

استراتژی ارتباطات بازاریابی کلیدی برای تعیین چشم‌انداز، ارائه آن به شیوه‌ای پرشور به مخاطبان و جذب آن‌ها به سمت برند شما است. کافی است با کمک برنامه‌ریزی، تحقیق و آزمایش، یک استراتژی ارتباطات بازاریابی مطمئن و قابل اعتماد طراحی و در مسیر برندینگ و فروش پیاده‌سازی کنید.

بعد از تدوین استراتژی ارتباطات بازاریابی به خوبی متوجه خواهید شد که همیشه یک ایده، استراتژی، ابزار یا ترکیبی از چند تاکتیک جدید برای افزایش محبوبیت برند شما وجود خواهد داشت. کافی است با کمی هوشمندی و سرعت عمل، این استراتژی دقیق و عملیاتی را به یک جادوی جذب مشتریان وفادار تبدیل کنید!

اصول استراتژی ارتباطات بازاریابی

برای اینکه یک نقشه به مقصد دلخواه دست پیدا کند، به قواعد خاص خود نیاز دارد. توجه به اصول استراتژی در تدوین مراحل گام به گام، می‌تواند به ساده‌تر کردن مسیر طراحی استراتژی بازاریابی کمک کند. به علاوه آگاهی از این اصول و جنبه‌های مختلف آن، بایدها و نبایدهای استراتژی را برای برند ما مشخص می‌کند.

هر پیام بازاریابی سه رکن مشخص و اصلی دارد. این سه رکن مانند مانند ضلع‌های مثلث کامل کننده مسیر شما هستند:

هدف پیام؛ قدم گذاشتن روی نقطه شروع

اولین نقطه اتصال شما به مخاطبان، پیام است. شما با کمک پیام منتشر شده از سوی برند خود با مشتریان و مخاطبان مکالمه می‌کنید و پیام شما می‌تواند بخش بزرگی از هویت و شخصیت برند شما را به دیگران معرفی کند.

به زبان ساده‌تر در اصل اول باید به یک سوال به ظاهر ساده پاسخ بدهید:«چه چیزی بگوییم؟»

استفاده از پیام‌های احساسی، پیشنهاد فروش منحصربه‌فرد و ارائه تصویر برند از رایج‌ترین استراتژی‌های انتقال پیام هستند. فراموش نکنید که یک استراتژی پیام‌رسانی فوق‌العاده، می‌تواند به موقعیت برند شما برای نزدیک شدن به پیروزی‌های بزرگ کمک کند.

چیدمان ساختار پیام؛ بازاریابی با شایستگی‌ها!

اصل دوم در تدوین استراتژی تبلیغاتی، ایجاد یک ساختار مناسب با برند برای انتقال پیام اصلی است. درواقع علاوه‌بر تعیین هدف پیام، باید ساختاری خاص را برای آن درنظر بگیرید.

اصل دوم در تدوین استراتژی ارتباطات بازاریابی با پاسخ به این سوال کامل می‌شود: «چگونه بگوییم؟»

به طور کلی پیام‌های موثر برای برقراری ارتباط با مشتریان ویژگی‌های زیر را دارند:

 • زبان ساده دارند
 • قابل تطبیق با رسانه‌های مختلف هستند
 • منحصربه‌فرد، قابل باور، مهم و قابل استفاده هستند

منبع پیام؛ حرکت به سوی بی‌نهایت

ضلع سوم مثلث در استراتژی ارتباطات بازاریابی، تنها یک عبارت ساده نیست! استراتژی منبع پیام یک صندوقچه ارزشمند از اطلاعاتی مانند ابزارهای تبلیغاتی، افراد تاثیرگذار در تبلیغات، کانال‌های ارتباطی و هر موضوع مرتبط دیگر با فرآیند انتقال پیام به مشتریان است. در این مرحله پیام مناسب برای ارتباطات تبلیغاتی خلق شده و تنها باید از یک مسیر مطمئن به دست مخاطبان مناسب برسد.

بنابراین در اصل سوم با یک پرسش اساسی روبه‌رو هستیم: «چه فرد یا کانال ارتباطی راوی پیام ما است؟»

انتخاب مسیر درست انتقال پیام یکی از مهم‌ترین مراحل در تدوین استراتژی بازاریابی ارتباطات است و عدم توجه به آن می‌تواند در نتیجه نهایی نیز تاثیرگذار باشد.

 چگونگی تدوین استراتژ ی ارتباطات بازاریابی

مراحل تدوین استراتژی ارتباطات بازاریابی

با پیدایش مفهوم استراتژی بازاریابی ارتباطات، فرآیند ارتباطی شرکت‌ها و مشتریان، به یک ارتباط دو طرفه تبدیل شده و همین ارتباط پیوسته توانسته برندها و مشتریان را بیش از همیشه به هم نزدیک‌تر کند.

به همین دلیل است که باید برای ایجاد یک ارتباط موثر و موفقیت در این مسیر، استراتژی دقیق و کاربردی داشته باشید.

مراحل گام به گام طراحی استراتژی ارتباطات بازاریابی را در ادامه با هم می‌خوانیم:

جمع‌آوری اطلاعات قبل از تدوین استراتژی

استراتژی ارتباطی برند شما برای جذب و آگاه‌سازی مخاطبان، باید سندی دقیق و همه‌جانبه باشد. بنابراین گام اول، روشن کردن مراحل و قدم‌هایی کاربردی برای مقابله با چالش‌های پیش رو است.

تعیین اهداف SMART، برآورد مدت زمان موردنیاز برای اجرا، اهداف مالی و برنامه‌ریزی در هر مرحله بازاریابی ارتباطات و ایجاد یک چشم‌انداز کلی می‌تواند به شما در اجرای دقیق‌تر استراتژی کمک کند.

پیشنهاد ما این است که در این گام، مراحل را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کنید تا بتوانید به راحتی پیشرفت خود را به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه اندازه‌گیری کنید.

علاوه بر این، زمانی که در حال تدوین استراتژی ارتباطات بازاریابی هستید، جدول زمانی کار و بودجه را در نظر بگیرید و اطمینان حاصل کنید که وظایف را به افراد مناسبی در تیم واگذار می‌کنید.

تعیین چالش‌های فعلی و احتمالی

شناسایی مشکلاتی که مانع از اجرای استراتژی شرکت شما با مخاطب می‌شود، اولین و مهم‌ترین مرحله توسعه یک استراتژی ارتباطات بازاریابی موثر است.

برای درک چالش‌ها همراه با تیم سوالات و ابهاماتی را مطرح و آن‌ها را یادداشت کنید. هر چه سوالات بیشتری مطرح کنید، بیشتر در مسیر بهبود استراتژی کلی قدم برداشته‌اید.

چیدمان افراد کلیدی برای تدوین استراتژی

انتخاب افراد متخصص برای تدوین استراتژی بازاریابی از جمله اقدامات اصلی برای شروع سفر بازاریابی است. در این گام باید افرادی را انتخاب کنید که می‌توانند به شما در حل چالش‌های مرحله قبل کمک کنند. افرادی که مارکتینگ را می‌شناسند و راه‌حل‌های خلاقانه برای جلب توجه مشتریان به برند دارند.

ممکن است در این مسیر ناچار به وارد کردن افراد و تیم‌هایی متخصص و باتجربه از بیرون سازمان خود باشید. به طور کلی، در این مرحله، بهترین تیم را مطابق با استراتژی انتخاب کنید و مطمئن شوید که آن‌ها مستقیما بر بهبود استراتژی ارتباطات بازاریابی تاثیرگذار هستند.

درک مخاطب هدف

برای اینکه پیام برند شما در مسیر اجرای استراتژی ارتباطی به هدف نزدیک باشد، باید درک صحیحی از ماهیت پیام و پیوندهای اراتباطی آن با مخاطبان داشته باشید.

برای اینکه استراتژی دقیقی را در این گام پیاده‌سازی کنید نیز می‌توانید سوالاتی را مطرح کنید. این سوالات می‌توانند دامنه‌ای از اطلاعات را در اختیار شما قرار دهند. برای مثال:

آیا همه مشتریان را مورد خطاب قرار می‌دهید؟

اگر مشتریان هدف شما در استراتژی ارتباطات بازاریابی محدود هستند، آیا امکان تقسیم‌بندی مراحل استراتژی بر اساس شخصیت خریدار یا مراحل سفر مشتری وجود دارد؟

سوالات مطرح شده در این بخش بیش از هرچیز به سند استراتژی و اهداف شما از تدوین و اجرای آن بستگی دارد. با این حال مهم‌ترین نکته این است که:

برای درک کامل مخاطبان خود وقت بگذارید. هنگامی که بدانید مخاطبان شما چه کسانی هستند، می‌توانید در همه مراحل اجرای استراتژی از دریچه بینش مخاطبان برند خود را تماشا کنید.

معجزه طوفان فکری با کمک اطلاعات پراکنده

بعد از جمع‌آوری اطلاعات در قدم‌های پیشین، زمان آن رسیده که یک استراتژی ارتباطات بازاریابی ایده‌آل را خلق کنید. فراموش نکنید که ارزش واقعی داده‌ها و اطلاعات، تنها بعد از به اشتراک‌گذاری مشخص می‌شود.

ماموریت اصلی شما در تدوین استراتژی ارتباطات بازاریابی، به ثمر رساندن ایده‌های ساده، اصیل و خلاقانه برای برقراری ارتباط با مشتریان و ایجاد محبوبیت برای برند است.

طوفان فکری مسیری برای دسته‌بندی ایده‌ها است. در این مرحله تیم شما موظف هستند تا ایده‌های خود را در مسیر کامل کردن جزییات استراتژی مطرح کنند. برای اینکه در این مرحله به نتایج قابل اتکا و طبقه‌بندی شده درست پیدا کنید، می‌توانید از طراحی مایندمپ یا نقشه ذهنی کمک بگیرید.

نقشه ذهنی یک مسیر طراحی ایده است که به صورت دیاگرام طراحی می‌شود. برای ترسیم این نقشه ابتدا باید ایده کلی استراتژی بازاریابی را یادداشت کنید. سپس اطلاعات، ایده‌ها، ترندها و موضوعات مرتبط با آن را به صورت کلماتی مختصر بنویسید. در نهایت موضوعات مرتبط  را به هم وصل کنید و از مجموعه ایده‌های به دست آمده یک نتیجه کاربردی بگیرید.

این روزها طراحی مایندمپ با کمک ابزارهای متفاوت و رایگان به فرآیندی ساده تبدیل شده است. بااین حال می‌توانید تنها از یک کاغد و خودکار کمک بگیرید.

استفاده از نقشه ذهنی قبل از تدوین استراتژی، به شما در تصمیم‌گیری، سازماندهی ایده‌ها و اطلاعات و در نهایت حل مسئله کمک می‌کند.

انتخاب کانال‌های بازاریابی

کانال های بازاریابی ابزارها و پلتفرم‌های مختلفی هستند که برای برقراری ارتباط با مخاطبان هدف خود از آن‌ها استفاده می‌کنید. رسانه‌هایی کارآمد که انتظار دارید مخاطبانتان با آن درگیر شوند. انتخاب کانال مناسب بیش از هرچیز به برند، محصول و خدمات شما وابسته است. در حقیقت درک ارزش هر کانال ارتباطی و پیوند آن با برند یکی از اصلی‌ترین جرقه‌های موفقیت شما است. در ادامه با تعدادی از موثرترین کانال‌های ارتباطی در سال ۲۰۲۱ آشنا شوید:

بازاریابی دهان به دهان

آمارها در سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهند که از هر ده مصرف‌کننده، ۹ نفر هنگام تصمیم‌گیری برای خردی نظرات مرتبط با محصولات را به دقت بررسی می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت که مشتریان بالقوه برای انتخاب نهایی کی محصول یا خدمت به تجربه مشتریان قبلی بیش از بازاریابان اعتماد می‌کنند. این کانال بازاریابی می‌تواند مسیری بدون دردسر را برای ماندگاری در ذهن مخاطب برای شما فراهم کند.

برای دستیابی به این کانال بازاریابی یک مسیر روشن پیش روی شما است: جلب اعتماد و رضایت مشتریان!

هرچه تجربه کاربری و سابقه فروش درخشان‌تری بسازید، این کانال بازاریابی برای شما کارآمدتر خواهد بود. همچنین می‌توانید در پلتفرم‌های مرتبط با برند خود از خریداران قبلی بخواهید تا نظرات خود را با دیگران در میان بگذارند.

ارتباطات ایمیلی

یکی از کانال‌های بازاریابی ارزشمند اما کم هزینه که می‌توانید برای پیاده‌سازی استراتژی ارتباطات بازاریابی از آن استفاده کنید، ایمیل است. پیش‌بینی‌ها در حوزه بازاریابی نشان می‌دهند که تا سال ۲۰۲۴، ۴ میلیارد کاربر به صورت روزانه حساب ایمیل خواهند داشت. این عدد رشد ۵۰۰ میلیون نفری را نسبت به سال ۲۰۱۸ به خوبی نشان می‌دهد.

انتشار خبرنامه، ارسال پیام‌های شخصی‌سازی شده، تبلیغ مرتبط با زمان راه‌اندازی محصول و هر پیام خلاقانه مربوط به برند می‌تواند محتوای ایمیل را تشکیل دهد.

شبکه‌های اجتماعی

این روزها رسانه‌های اجتماعی فراتر از انتشار محتوا درباره زندگی روزمره، سرگرمی و ارتباط با دوستان هستند. افزایش قدرت شبکه‌های اجتماعی و تاثیرگذاری شگفت‌انگیز آنان بر مخاطب باعث شده تا این فضاها به عنوان یکی از بهترین کانال‌های بازاریابی مورداستقبال قرار گیرند.

شما نیز می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی برای تعامل با مشتریان و تقویت روابط خود با مخاطبان استفاده کنید. چراکه کاربران از شبکه‌های اجتماعی برای دستییابی سریع به نیازهای خود استفاده می‌کنند و احتمال مطابقت این نیازها با اهداف بازاریابی شما بسیار زیاد است.

بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO)

موتورهای جستجو یکی از کانال‌های بازاریابی هستند که بیشترین میزان نرخ تبدیل مشتری را دارند. مردم به طور فعال برای پاسخ به سوالات و دریافت راه‌حل‌های مشکلات خود در گوگل جستجو می‌کنند. برند شما می‌تواند یک پاسخنامه کامل برای رفع ابهامات مخاطب و تبدیل آن‌ها به مشتری باشد.

بنابراین برای بهینه‌سازی همه کانال‌های کسب‌وکار خود سرمایه‌گذاری کنید و این کانال بازاریابی موثر را رد دستیابی به اهداف استراتژی ارتباطات مارکتینگ از دست ندهید.

بهینه‌سازی سایت، کانال‌های ویدیویی و حتی نقشه گوگل می‌تواند باعث دسترسی سریع مخاطبان به برند شما باشد.

اینفلوئنسر مارکتینگ

مشتریان به صورت بالقوه از محتواهایی که سرنخ مستقیم فروش یا معرفی برند دارند دوری می‌کنند. به همین دلیل در سال‌های گذشته شیوه انتقال پیام به مخاطب و انتخاب کانال‌های بازاریابی نیز دستخوش تغییراتی شد. یکی از این تغییرات، ورود پیروزمندانه اینفلوئنسرها به لیست کانال‌های بازاریابی موثر بود.

این روزها بیش از ۹۰ درصد کسب‌وکارها برای ماندگاری در ذهن مخاطبان، از اینفلوئنسرها کمک می‌گیرند. حقیقت این است که مردم اغلب به اینفلوئنسرها اعتماد دارند، زیرا آن‌ها را فردی شبیه خودشان می‌بینند. به همین دلیل پذیرای برند شما از زبان این افراد تاثیرگذار هستند. کافی است افرادی را انتخاب کنید که مخاطبانی هم‌سو با اهداف استراتژی ارتباطات بازاریابی شما دارند.

تبلیغات محیطی

یکی از موثرترین روش‌های اجرای استراتژی ارتباطات بازاریابی، نمایش برند به صورت گسترده در دید مخاطبان است. تبلیغات محیطی گروهی از کانال‌های بازاریابی هستند که این مسیر را برای شما ساده‌تر خواهند کرد.

تبلیغات محیطی شامل بیلبوردها و بنرهای خیابانی هستند که در نقطه دید مخاطبان قرار می‌گیرند. این مخاطبان می‌توانند بخش گسترده‌ای از مشتریان هدف شما در استراتژی ارتباطات بازاریابی باشند.

تبلیغات تلویزیونی و رادیویی

تیزرهای تلویزیونی یکی از پرمخاطب‌ترین انواع تبلیغات هستند. تبلیغاتی که خواسته یا ناخواسته توسط طیف گسترده‌ای از مخاطبان دیده می‌شوند و به همین دلیل است که نزد کسب‌وکارها محبوبیت دارند. این روش از تبلیغات، در شمار روش‌های گران قیمت بازاریابی به شماره می‌آید.

تبلیغات رادیویی و رسانه‌های مکتوب مانند مجلات نیز در شمار روش‌های پرمخاطب در بازاریابی هستند که احتمال موفقیت در آن‌ها بسیار زیاد است.

کاتالوگ، بروشور و کیوسک

هرچه در مسیر بازاریابی خلاقیت و نوآوری بیشتری داشته باشید، موفق‌تر خواهید بود. چاپ کاتالوگ، بروشور، کارت و تراکت نیز از جمله کانال‌های بازاریابی هستند که با کمی خلاقیت، سرعت شما را برای جذب مخاطبان چند برابر خواهند کرد.

دیجیتال مارکتینگ

محال است دنیای بازاریابی را بشناسید و در آن فعالیت کنید، اما از دیجیتال مارکینگ چیزی ندانید. دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال از جمله روش‌های موثر در بازاریابی در چند سال گذشته است. این کانال بازاریابی شامل فروش محصولات و معرفی خدمات به مشتریان از طریق کانال‌های دیجیتال است.

اجرای کمپین‌های تبلیغاتی، تبلیغات کلیکی، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و به طور کلی هر مسیر بازاریابی که با دنیای آنلاین سروکار دارد، در شمار دیجیتال مارکتینگ طبقه‌بندی می‌شود.

دیجیتال مارکتینگ یکی از مهم‌ترین کانال‌های بازاریابی برای گسترش دامنه مشتریان وفادار است.

مراحل تدوین استراتژی ارتباطات بازاریابی

انتخاب پیام موثر و کاربردی

اکنون که می‌دانید کانال مناسب برای ارتباطات بازاریابی کجاست، تصمیم بگیرید که چه محتوا و پیامی در چه پلتفرمی منتشر شود. در این مرحله باید بی‌وقفه خلاق باشید و مسیرهای نو را برای انتقال پیام انتخاب کنید.

فراموش نکنید که پیام ماندگار، پیامی کاربردی، مختصر، سازگار و مرتبط است. پیام‌های موثر در بازاریابی انواع متفاوتی دارند که با تعدادی از آن‌ها در ادامه آشنا خواهید شد:

پیام عاطفی

پیام عاطفی نمونه‌ای قدرتمند از انواع پیام در استراتژی ارتباطات بازاریابی است. در این شیوه، مخاطبان با محصولات، خدمات یا برند شما ارتباطی عاطفی برقرار می‌کنند و از این مسیر به مشتری وفادار شما تبدیل می‌شوند. این دسته از پیام‌ها معمولا تاثیری طولانی مدت و ماندگار دارند و می‌توانند سکوی پرتاب شما به سمت موفقیت باشند.

پیام یادآور

هر کسب‌وکاری از ابتدای مسیر بازاریابی مجموعه‌ای از مشتریانی قدیمی و وفادار به برند خود ار دارد. وجود تنوع در هر شاخه از کسب‌وکار و رقابت بالا ممکن است تصویر برند شما را از خاطر مشتریان دور کند.

پیام‌های یادآور دسته‌ای از پیام‌های تبلیغاتی هستند که مضمون آن‌ها یادآوری برند به مشتریان قدیمی است. این پیام‌ها می‌توانند در موقعیت‌هایی مانند مناسبت‌های خاص بهرتین مضمون بازاریابی به شمار آیند.

پیام متقاعد کننده

تصور کنید که از شخصی از شما درخواست می‌کند تا فقط در چند کلمه، تعریفی از تمایزهای خود و کسب‌وکارتان ارائه کنید. پیام‌های متقاعد کننده در شمار اینگونه پیام‌ها قرار می‌گیرند.

در اینگونه پیام‌ها باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به روشی خلاقانه از تمایزهای خود سخن بگویید و مخاطب را برای خرید یا دریافت خدمات قانع کنید.

پیام آگاهی دهنده

هدف پیام آگاهی دهنده، انتشار اعلامیه‌هایی از سوی برند به مخاطبان است که بازخوردی متناسب نیز دارد. اعلام محصول یا خدمات جدید، اعلام ایونت‌ها و مراسم‌ها و حتی اعلام تخفیفات می‌تواند با مضمون پیام آگاهی دهنده به مخاطبان ارسال شوند.

پیشنهاد فروش منحصر به فرد

مهم‌ترین عاملی که برند شما را متمایز می‌کند چیست؟ پاسخ منطقی، منصفانه و همه جانبه به این پرسش، می‌تواند محتوایی تاثیرگذار در پیام شما باشد. با طرح یک ویژگی منحصربه‌فرد، استراتژی بازاریابی را به بهترین نحو اجرا کنید.

فراموش نکنید که برای ایجاد یک استراتژی موفق، ابتدا باید نقاط عطف برند خود را شناخته و مشخص کنید که چه چیزی شما را از رقبایتان متمایز می‌کند.

استفاده از تصویر برند

تصویر برند مهم‌ترین نقش را در نحوه درک مشتریان بالقوه از برند شما ایفا می‌کند. بنابراین پیام شما می‌تواند مبتنی برهویت برند، رنگ لوگو، تصاویر و المان‌های اختصاصی و شعار خاص شما باشد. یکی از رازهای موفقیت پیام در استراتژی ارتباطات بازاریابی این است که شخصیتی خاص از کسب‌وکار خود در ذهن مخاطبان باقی بگذارید.

تعیین اهداف کمی و قابل‌اندازه‌گیری

از آنجایی که تدوین استراتژی ارتباطات بازاریابی تماما در تعامل با مخاطبان برنامه‌ریزی می‌شود، باید اهدافی را تعیین کنید که میزان موفقیت آن‌ها قابل اندازه‌گیری باشد.

این معیارها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • میزان بازدید وب سایت
 • میزان فروش محصول
 • تعداد معین
 • دیده‌شدن، لایک یا بازدید
 • نرخ تبدیل مشتریان
 • میزان رضایت از خرید
 • درآمد حاصل از کمپین‌های بازاریابی
 • تعداد مشتریان جدید
 • میانگین تماس روزانه

این معیارها براساس استراتژی ارتباطات بازاریابی شما تعیین می‌شوند و استفاده از آن‌ها به شما کمک می‌کند تا در صورت اشتباه، مسیر خود را اصلاح کنید.

روش انتخاب استراتژی ارتباطات بازاریابی

تنها مسیر موفقیت در برقراری ارتباط موثر با مخاطبان، آگاهی از چگونگی تدوین استراتژی ارتباطات بازاریابی است. انتخاب روش مناسب نیز از مهم‌ترین مراحل در این مسیر است. در ادامه ترفندهایی را برای انتخاب استراتژی بازاریابی موثر را بخوانید:

تفاوت بین بازار هدف و مخاطبان هدف را مشخص کنید

بازار هدف شما گروهی وسیع از افراد هستند که محصول یا خدمات شما برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. در حالی که مخاطبان هدف، گروهی در دل بازار هدف شما هستند. این گروه اغلب پتانسیل قابل توجهی برای پاسخ مثبت به پیام برند شما دارند. برای انتخاب استراتژی مناسب بهتر است تفاوت این دو مفهوم را درک و در هدف‌گذاری به آن توجه کنید.

بر مبنای داده‌ها استراتژی بچینید

اطلاعات به دست آمده، کلید اصلی موفقیت استراتژی شما هستند. انتخاب استراتژی ارتباطی بر مبنای داده می‌تواند سطوح بالاتری از تعامل را تضمین کند.

استراتژی ارتباطی را شخصی‌سازی کنید

سال 2021، زمان تغییر تمرکز بازاریابی بر مفهوم برند به سفر مشتری است. حقیقت این است که یک استراتژی کارآمد در این روزها بیش از جمعیت‌شناسی بر روانشناسی تمرکز دارد. شخصی‌سازی پیام برای مشتریان می‌تواند برگ برنده شما در استراتژی ارتباطات بازاریابی باشد.

تجربه مشتری همه چیز است!

برای انتخاب روش مناسب استراتژی ارتباطات بازاریابی، قبل از هرچیز مشتری را در نظر بگیرید. از تجربه مشتری به سادگی نگذرید و هر سرنخ به دست آمده از رفتارها و بازخوردهای آنان را به یک ایده برای استراتژی تبدیل کنید.

چشم‌انداز بلندمدت داشته باشید

استراتژی ارتباطات بازاریابی بیش از آنکه یک دوی سرعت باشد، یک مسابقه ماراتن است! شما به عنوان یک برند موثر باید چشم‌اندازی بلندمدت برای تدوین استراتژی ارتباطات بازاریابی داشته باشید. علاوه‌بر این باید به اندازه کافی در دستیابی به اهداف نزدیک چابک باشید.

بنابراین بهترین استراتژی ارتباطی، برنامه‌ریزی برای ارتباط بلند مدت و موثر با مشتریان و درنظرگرفتن جنبه‌های مختلف در ارتباطات پیش رو با آن‌ها است.

منحصربه‌فرد باشید

برای موفقیت در مسیر انتخاب استراتژی ارتباطات بازاریابی، پیش از هرچیز از خود بپرسید «چرا مشتریان باید به سراغ شما بیایند؟»

پاسخ به این سوال در هر مرحله از بازبینی استراتژی، مسیری تازه را در مقابل شما ایجاد خواهد کرد.

ترکیب مدل‌های بازاریابی می‌تواند یک استراتژی ارتباطی منحصربه‌فرد را در مارکتینگ ایجاد کند. با این حال، بر استفاده از یک شیوه بازاریابی اصرار نکنید. فراموش نکنید که باید از روش‌های اجرای استراتژی به‌عنوان یک نقشه راه استفاده کنید تا قطعات مهم پازل را از دست ندهید و از مسیر خارج نشوید. اگر از مسیر خلاقیت و تناسب مدل با برند منحرف شوید، در نهایت زمان و پول خود را هدر خواهید داد.

خدمات پرمون در راستای تدوین استراتژی ارتباطات بازاریابی

همه ما می دانیم که تغییر در مسیر رشد برند یک شبه اتفاق نمی‌افتد. بااین حال با تدوین استراتژی بازاریابی ارتباطات، می‌توانید مطمئن باشید که در حال حرکت رو به جلو هستید و برای سازمان خود پایه و اساس لازم برای رشد را می‌دهید.

انتقال پیام مناسب و درخور هویت و شخصیت برند، نیازمند بهره‌گیری از ابزارهای دقیق و متناسب با هدف شماست. ایجاد یک پیام موثر و استفاده صحیح از ابزارهای در دسترس تنها با کمک متخصصان این حوزه ممکن است. ما در تیم پرمون به شما کمک می‌کنیم تا در کنار برقراری ارتباطی موثر با مخاطبان، چشم‌انداز موفقیت برند خود را به روشنی ببینید.

در این مسیر برای انجام موارد زیر همراهتان هستیم:

 • تدوین استراتژی ارتباطی
 • تولید پیام ارتباطی
 • طراحی کمپین 360 درجه
 • ارزیابی کمپین

ما در تیم پرمون باور داریم که طراحی استراتژی بازاریابی، فقط بخشی از مسیر نیست، بلکه یک نقشه کامل برای صعود به سکوی برترین‌ها است.

ما شما را برای سفر موفقیت آماده می‌کنیم با دنبال کردن این نقشه راه کاربردی، هرگز از مسیر محبوبیت برند خود خارج نخواهید شد!

برای شروع همکاری کافی است با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *