هویت بصری برند | اجزای هویت بصری در برند

اجزای اصلی هویت بصری برند ؛ موثر در رشد برند

 

قطعا می‌دانید که هویت بصری برند، یکی از نقش‌های اصلی و حیاتی را در کسب‌وکارها و فعالیت مارکتینگ ایفا می‌کنند. این نقش، آنقدر پررنگ و حساس است که بسیاری از مدیران، بخش عمده‌ای از انرژی و فعالیت تیم خود را بر روی رشد و خوشنامی برند‌شان متمرکز می‌کنند. در این میان، آنچه که اهمیت فراوانی دارد، هویت بصری یک برند و کسب‌وکار است. به زبان ساده، آن چیزی که تحت عنوان هویت بصری، برای هر کسب‌وکاری مطرح می‌شود، می‌تواند در جذب مخاطب و افزایش فروش و هویت‌یابی آن، نقش پررنگی را ایفا کند.

اگر می‌خواهید درباره اقلام اصلی هویت بصری برند و نقش هر یک از آن‌ها در فعالیت‌های مارکتینگ بدانید، در ادامه با پرمون طرح همراه باشید:

 

هویت بصری برند

بهتر است پیش از پرداختن به اقلام اصلی هویت بصری ، تعریف کوتاهی را از این نوع هویت، با هم مرور کنیم. هویت بصری برند، مجموعه فعالیت‌ها و عناصری را شامل می‌شود، که یک شرکت برای نمایان کردن تصویر مناسب خود، به مخاطبان ارائه می‌کند. به زبان ساده‌تر، هویت بصری، همان چیزی است که مخاطبان در برخورد اول با برند شما می‌بینند و برند شما را با عناصری که درباره آن هویداست، می‌شناسند.

هویت بصری برند چیست

اهمیت هویت بصری در برندینگ

هویت بصری برند اصل مهمی است که می‌تواند فرایند برندینگ و بیزنس شما را قوت ببخشد. یک برند، به هویت بصری ساختاریافته نیاز دارد تا بتواند استراتژی‌های مارکتینگ خود را هر چه بهتر طراحی کند. اهمیت هویت بصری را می‌توان در ۵ مورد خلاصه کرد:

۱. هویت بصری برند انتقال‌دهنده پیام برند است. با ارائه اقلام اصلی هویت بصری در فعالیت مارکتینگ پیام اصلی و هدف نهایی برند خود را به دیگران منتقل می‌کنید.

۲. زمانی‌که یک اقلام هویت بصری را به درستی فراهم کردید، در حقیقت حس اعتماد و وفاداری را در مشتریان ایجاد کرده‌اید. وفاداری مخاطبان یک برند، به آن برند، نیمی از مسیر موفقیت در فعالیت را هموار می‌کند.

۳. زمانی که هویت بصری مشخصی را برای فعالیت خود ایجاد می‌کنید، در حقیقت نام تجاری‌تان را از دیگر نام‌ها و رقیبان متمایز می‌کنید.

۴. داشتن این نوع هویت، باعث تثبیت جایگاه برند شما در میان افراد خواهد شد.

۵. در نهایت، تمامی این فعالیت‌ها و ایجاد اقلام بصری در هویت، منجر به یادآوری آسان‌تر برند در ذهن مشتری می‌شود و این اتفاق به افزایش فروش شما منجر خواهد شد.

تماس با آژانس تبلیغاتی پرمون طرح

عناصر هویت بصری برند را بشناسیم

باید بگوییم که این نوع هویت، عناصر و اقلامی دارد که با شناختن آن‌ها، می‌توانید هویت بصری غنی‌تری را ایجاد و هر چه موثرتر عمل کنید.

۱. لوگو یا آرم

اصلی‌ترین عنصر در ایجاد هویت بصری، لوگو یا آرم است. لوگو، یک تصویر و ساختار بصری است که برای معرفی برند به مخاطبان طراحی می‌شود. آرم برند، به طور خاص متعلق به همان برند است و هیچگاه برای نام‌های تجاری دیگر استفاده نمی‌شود.

به دلیل نقش حساسی که لوگو، در معرفی برند ایفا می‌کند، آن را با توجه به موارد مهمی از جمله پرسونای مخاطب، برند رقیب، هدف برند و … طراحی می‌کنند.

باید بدانید که طراحی لوگو، یک کار تخصصی است که اگر می‌خواهید به شکل موثری انجام شود، باید آن را به دست افراد متخصص بسپارید.

۲. نام برند

نام برند از دیگر اقلام اصلی هویت بصری شناخته می‌شود که یک محصول یا کالا را با آن معرفی می‌کنند. نام‌ها، همان چیزهایی هستند که هر چه سریعتر به خاطر سپرده می‌شوند و به این صورت ماندگاری بیشتری در ذهن مخاطب دارند. به همین خاطر، در سال‌های اخیر، برای نام‌گذاری یک برند، تیم‌های تخصصی شکل گرفته‌اند.

فراموش نکنید که هر چه نام برند کوتاه‌تر و ساده‌تر باشد، ارزش بیشتری در ساخت هویت بصری برند دارد.

زمانی که نام تجاری را با فونت‌های غیر مرسوم، به شکل جدید (و البته خوانا)، طراحی می‌کنید، در حقیقت یک لوگوتایپ ایجاد می‌شود.

پس باید گفت لوگوتایپ، همان نام برند است، اما با طراحی ویژه!

فراموش نکنید که لوگو و لوگوتایپ یک برند، همراه با هم، اعتبار زیادی را نزد مشتریان ایجاد می‌کنند.

۳. رنگ برند

اگر دقت کرده باشید، تقریبا هر برندی با یک یا چند رنگ مشخص در میان مشتریان شناخته می‌شود. رنگ‌ها، بیانگر شخصیت برند هستند و احساسات مخاطبان را برمی‌انگیزند. کارکرد مغز نیز به گونه‌ای است که در برخورد با یک برند، ابتدا شکل و تصویر و سپس رنگ آن را به خاطر می‌سپارد. اگر بتوانید در کسب‌و‌کار و ایجاد برند خود، از رنگ‌ها بهره ببرید و یک یا چند رنگ را به عنوان رنگ شاخص انتخاب کنید، این مسیر را با موفقیت طی کرده‌اید.

۴. امضای برند

شاید به میزان کمتری، مفهومی را به عنوان «امضای برند» شنیده باشید. باید بگوییم که به هم‌نشینی و هماهنگی لوگو، لوگوتایپ و شعار نام تجاری، امضای برند می‌گویند.

در واقعا هماهنگی بیشتر میان این عناصر، باعث می‌شود امضای برند هر چه قوی‌تر ظاهر شود.

۵. پترن برند

از دیگر اقلام هویت بصری باید به پترن و یا همان بافت برند اشاره کنیم. این عنصر شامل هماهنگی و تم مشخص در ست‌های اداری، پوشش کارکنان، بسته‌بندی محصولات، سبک طراحی‌ها و مواردی از این دست می‌شود. اهمیت این عنصر زمانی مشخص می‌شود که‌ مشتریان، با دیدن لباس‌های فرم‌ یا سبک‌ طراحی و بسته‌بندی محصول، به شکل ناخودآگاه، به یاد برند ‌مورد نظر می‌افتند. این کار به‌ نوعی تبلیغات غیرمستقیم را نیز در برمی‌گیرد.

۶. شخصیت برند یا ماسکوت

یک عنصر جالب و حتی خاطره‌انگیز در ساخت هویت بصری، شخصیت برند است. شخصیت برند که آن را با عنوان ماسکوت نیز می‌شناسند، یک شخصیت معین مانند انسان، حیوان یا موجودات افسانه‌ای است. این شخصیت‌ها‌ می‌توانند در گروه اقلام‌ هویت بصری جای بگیرند. یک مثال ساده در این‌باره، محصولات چی‌توز است که با شخصیت یک میمون مشهور شده‌اند!

 

سخن آخر

زمانی‌که یک کسب‌وکار را راه‌اندازی می‌کنید و فرایند خلق یک بیزنس را کلید می‌زنید، نیاز به ساخت هویتی دارید که برند شما را حول محور آن حرکت دهد. توجه به عناصر اصلی هویت بصری، می‌تواند شما را در شکل‌دهی به یک هویت جمعی و مشترک با مخاطبانتان برساند. در نتیجه برند شما در گروه محبوب‌ترین‌ها جای می‌گیرد و به هدف نهایی خود دست می‌یابید.

 

شما برای ما بنویسید

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

تا چه اندازه از اهمیت عناصر هویت بصری در کسب‌وکارها اگاهی دارید؟

چطور می‌توان هر یک از این عناصر را به بهترین شکل اجرا کرد؟

 

ما در آژانس تبلیغاتی پرمون طرح، مشتاقانه منتظر شنیدن نظرها، نکته‌ها و تجربه‌های ارزشمند شما درباره اقلام اصلی هویت بصری برند هستیم. آن را با ما به اشتراک بگذارید. این بار نوبت شماست که با ما صحبت کنید.

 

 

 

۱۵ بهمن ۱۳۹۹