اصطلاحات رایج IT و تخصصی کامپیوتر

اصطلاحات رایج و تخصصی کامپیوتر و IT

حتما تا به حال اصطلاحات زیادی در خصوص کار با سیستم‌های کامپیوتری به گوش‌تان خورده است و معنی بعضی را می‌دانید و بعضی را نه، در این مقاله در خصوص اصطلاحات IT معروف صحبت می‌کنیم و در خصوص آنها توضیحاتی می‌دهیم تا آنها را به خوبی بشناسید و وقتی که شنیدید بدانید که دقیقا در خصوص چه کاربردی از سیستم‌‌های کامپیوتری صحبت می‌کنید.

اصطلاحات IT و کامپیوتر

IP:

مخفف اینترنت پروتوکل هست و آدرسی است که هر کامپیوتر و هاست دارد،  در واقع هر سیستمی که به شبکه متصل است این آدرس را دارد، در حال حاضر IP ورژن۴  مورد استفاده قرار می‌گیرد، این آی پی یک عدد ۳۲ بیتی هست و از ۴ عدد ۸ بیتی تشکیل شده است.

آی پی ۱۹۲.۱۶۲.۱.۱ برای همه آشنا است. هر بخش این آی پی می‌تواند از صفر تا ۲۵۵ عدد بگیرد، یعنی دو به توان ۳۲ حالت ممکن دارد و چیزی نزدیک ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دستگاه را می‌تواند پوشش دهد. با رشد زیاد سیستم‌های کامپیوتری دیگر این آی پی پاسخگوی کاربران نبود و اکنون IP ورژن۶  ایجاد شد که ۱۲۸ بیتی است یعنی ۲ به توان ۱۲۸ است که تا زمان زیادی پاسخگوی نیاز کاربران خواهد بود.

البته باید این نکته را در مورد  IP ورژن ۴ بگوییم که حدود ۱۹ میلیارد آن بدون استفاده است چرا که آنها IPهای خصوصی هستند و در شبکه‌های داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند و مابقی عمومی هستند.

PING:

پینگ دستوری است که به ما کمک می‌کند متوجه شویم که ارتباط بین دو سیستم برقرار هست یا خیر . پینگ همچنین سرعت  ارتباط بین دو سیستم را به ما نشان می‌دهد. این سرعت بر حسب میلی ثانیه محاسبه می‌شود. کمترین عددپینگ کمتر از یک میلی ثانیه است اما طبق قوانین فیزیک پینگ صفر نداریم.

پینگ شبکه داخلی باید کمتر از ۱ میلی ثانیه باشد اما پینگ معرف گوگل ping 8.8.8.8 -t را اگر از سیستم‌تان سرچ کنید معمولا برای یک سرعت مناسب باید زیر ۱۰۰ باشد. PING  در واقع یک دستور است مانند سیستم‌های داس که با هر کد معنایی پیدا می‌کند و خروجی مختص خود را تحویل می‌دهد.

Host & Domain :

دامین اسم سایتی است که شما تهیه می‌کنید که با دات به یک TLD (پسوند) خاتمه پیدا می‌کند مثل دات کام . هاست فضای ذخیره سازی اطلاعات هست که همه‌ی اطلاعات یک سایت روی آن ذخیره می‌شود.

هاست‌ها به غیر از میزان فضای ذخیره سازی که در اختیار کاربران قرار می‌دهند خصوصیات دیگری نیز دارند که در زیر به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم

۱- نوع هاست می‌تواند ویندوزی یا لینوکسی باشد. هاست ویندوزی با زبان برنامه نویسی ASP و هاست لینوکسی با PHP نوشته می‌شود.

۲- پهنای باند نیز یکی دیگر از ویژگی‌های مهم هاست است که به صورت ماهانه  امکان آپلود و دانلود وجود دارد.

۳- تعداد اکانت و ایمیلی که می‌توان روی هاست ساخت از دیگر ویژگی‌های هاست است.

HTML & CSS:

پایه‌ی همه‌ی زبان‌های نشانه گذاری html است و به اصطلاح مادر زبان نشانه گذاری وب و وب اپلیکیشن است. CSS زبان برنامه نویسی است که برای بهبود ظاهر برنامه نویسی در کنار HTML  قرار می‌گیرد، مثلا رنگ و اندازه‌ی متن‌ها را با CSS مشخص می‌کنند.

CMS:

سیستم مدیریت محتوا مثل وردپرس است. که شبیه موتوری است که در سایت صفحه ایجاد می‌کند و تغییرات سایت را به کمک آن انجام می‌دهیم.

اصطلاحات در شبکه های کامپیوتری:

شنیدن اصطلاحاتی مثل شبکه، سرور، شبکهLAN  و غیره نیز جز اصلاحات پر کاربرد استکه در یک مقاله‌ی جداگانه به تفسیر به آنها پرداخته‌ایم. با خواندن مقاله‌ی «شبکه ی کامپیوتری چیست؟» می‌توانید با مفاهیم این اصطلاحات به خوبی آشنا شوید.

اصطلاحات تخصصی کامپیوتر و it

کلام آخر:

در مورد پر کاربردترین اصطلاحات IT که در  دنیای کامپیوتر و دیجیتال می‌شنوید صحبت کردیم و توضیحاتی کلی برای آشنایی شما با این مفاهیم ارائه کردیم، اگر اصطلاحات دیگر می‌تواند به مقاله اضافه شود با ما بیان کنید و یا سوالات خود را ر مورد یگر اصطلاحات مطرح کنید.

آژانس تبلیغاتی پرمون طرح ارائه کننده خدمات برندسازی آنلاین و آفلاین با تجربه ۱۳ ساله

۱۱ اسفند ۱۳۹۸