دیجیتال مارکتینگ و اهمیت آن در دنیای امروز

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ و نقش آن در دنیای تبلیغات امروزه بر کسی پوشیده نیست و به جرات می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین تغییرات در دنیای مدرن امروز است. دنیای دیجیتال، آنقدر پر پیچ و خم و بی‌انتها است که با هر قدمی که به سمتش برمی‌داریم، راه جدیدی پیش پایمان نمایان می‌شود. در این میان، دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال نقش مهم و پررنگی در زندگی ما دارد. روشی که در چند ساله اخیر آنقدر رشد کرده که بسیاری از آدم‌ها را به خود مشغول کرده است. اگر نمی‌دانید که دیجیتال مارکتینگ چیست باید به طور خلاصه بگوییم که بازاریابی دیجیتال، در حقیقت مجموعه‌ای از ابزارها و فعالیت‌هایی است که برای بازاریابی محصولات و خدمات در فضاهای دیجیتال از جمله فضای وب، اینترنت، موبایل و… اتفاق می‌افتد.

اما دیجیتال مارکتینگ تنها به این مفهوم ساده و کلی، محدود نمی‌شود. بازاریابی دیجیتال اهمیت فوق‌العاده‌ای در کسب‌وکارها و میان افراد دارد که دانستن آن‌ها شما را برای انجام فعالیت‌های روزانه کمک می‌کند.

چانچه قصد بگزاری کمپین‌ دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارتان را دارید به وبسایت شرکت تبلیغاتی پرمون‌طرح مراجعه کنید و یا با شماره 88623092 تماس بگیرید

برای آن‌‌که با دلایل اهمیت دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید و درباره آن‌ها بیشتر بدانید، در ادامه با ما در ادامه همراه باشید:

e7e40f5e4b23710643ec7531218dfebc - دیجیتال مارکتینگ و اهمیت آن در دنیای امروز

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را بشناسیم

پیش از آن که درباره دلایل اهمیت دیجیتال مارکتینگ صحبت کنیم، خوب است که ابزارهای آن‌ را بشناسیم. شناختن ابزارهای بازاریابی دیجیتال به ما می‌کند که هر چه بهتر و ملموس‌تر درباره این بخش از فعالیت‌های دیجیتال اطلاعات به دست آوریم.

از جمله ابزارهای کاربردی در بازاریابی دیجیتال می‌توان به چند مورد زیر اشاره کرد که در سال‌های اخیر اهمیت ویژه‌ای در دریای تکنولوژی داشته‌اند:

 • بازاریابی به وسیله موتورهای جست‌وجو (SEM)
 • بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌وجو ( SEO)
 • بازاریابی محتوا ( Content Marketing)
 • بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)
 • استراتژی محتوا (Content strategy)
 • تبلیغات بر اساس کلیک (PPC)
 • اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)
 • تبلیغات بنری (Banner Advertising)
 • ایمیل مارکتینگ
 • بازاریابی موبایلی یا تبلیغات موبایلی
 • بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing)
 • تولید محتوا

Chapter0 1024x576 1 - دیجیتال مارکتینگ و اهمیت آن در دنیای امروز

چرا دیجیتال مارکتینگ مهم است؟

بازاریابی دیجیتال، در سال‌های اخیر جایگاه ویژه‌ای در میان انواع مشاغل دیجیتال پیدا کرده است. این نوع از مارکتینگ توانست در مدت زمان کوتاهی جای تبلیغات سنتی را بگیرد و هر روزه حجم زیادی از افراد از محتوای این فعالیت به راحتی استفاده می‌کنند.
در واقع می‌توان گفت، انسان‌ها به عصر جدیدی قدم گذاشته‌اند که سرعت و حجم بالای اطلاعات در آن حرف اول و اساسی را می‌زند و این سرعت و حجم زیاد نیز وام گرفته از دیجیتال مارکتینگ است.
دلایل اهمیت این نوع بازاریابی را می‌توان در چندین مورد جمع کرد که هر یک نقش موثری در استقبال عمومی افراد از آن دارند.

۱. صرفه‌جویی مالی و مقرون به صرفه بودن

یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت دیجیتال مارکتینگ مقرون به صرفه بودن آن است. این نوع مارکتینگ در مقایسه با روش‌های سنتی، با منابع مالی کمتری قابل راه‌اندازی است و از این نظر برای کسب و کارهای کوچک بسیار مفید شمرده می‌شود.

هزینه تبلیغات و کانال‌های بازاریابی بسیار کمتر و مناسب‌تر از روش‌های سنتی است. بنابراین صرفه‌جویی در سرمایه یکی از دلایل اصلی روی آوردن به بازاریابی دیجیتالی شناخته می‌شود.

۲. ارتباط با مشتریان از طریق محتوا و مطالب در دیجیتال مارکتینگ

اگر بخواهیم یک دلیل موثر برای استفاده از دیجیتال مارکتینگ را بیان کنیم، باید از ارتباط با مشتریان نام ببریم. در دنیای امروز که ارتباطات حرف اول را می‌زند، مهم‌ترین بخش درباره مشتریان، ارتباط با آن‌هاست. اتفاقی که در راه‌های سنتی و استفاده از بیلبوردها و تبلیغات اینچنینی بسیار کمتر می‌افتد. در نتیجه به دلیل ایجاد فضای تعاملی و ارتباط با مخاطب، استفاده از دیجیتال مارکتینگ اهمیت قابل توجهی دارد.

ed2bdb728c4bd9aa7984ca37644f7557 - دیجیتال مارکتینگ و اهمیت آن در دنیای امروز

۳. قابلیت استفاده در گوشی‌های هوشمند تلفن همراه

می‌توان گفت امروزه شکوفایی تکنولوژی به اندازه‌ای است که تمام فعالیت‌ها از جمله وب‌گردی، با یک گوشی هوشمند تلفن همراه قابل انجام است. وب‌گردی با موبایل را می‌توان در هر زمان و مکانی بدون محدودیت انجام داد و از محتوای دیجیتال به راحتی استفاده کرد.

۴. شناخت سلیقه مخاطبان

بازاریابی دیجیتالی به شما کمک می‌کند که اطلاعات بسیار بیشتری از سلیقه مخاطبان خود به دست آورید. در واقع در این سیستم شما می‌توانید گشت‌و‌گذارهای مخاطبان را رصد کنید و تمایل آن‌ها را به سبک‌های مختلف بشناسید.

بنابراین می‌توان با اطمینان گفت که شناخت سلیقه مخاطبان یک مورد ویژه و کلیدی در میان دلایل اهمیت دیجیتال مارکتینگ است.

۵. بازخورد و کسب اعتماد افراد

از دیگر دلایل مهم در دیجیتال مارکتینگ فضای بازخورد و کسب اعتماد افراد است.

بازاریابی دیجیتال از طریق توصیف‌ها و بازخوردها و همچنین لایک‌ها و تعریف‌های واقعی مشتریان رشد می‌کند. بنابراین در کسب‌و‌کارها می‌توان از نوع بازخورد مشتریان در فضای دیجیتال، نسبت به یک کار اطمینان کسب کرد. معمولا افراد مایل به تهیه و خرید اجناسی هستند که درباره آن از مشتریان حقیقی بازخوردهای واقعی دریافت کنند.

بنابراین می‌توان گفت که عکس‌العمل‌ها و تبادل نظر در دیجیتال مارکتینگ فضا را برای رشد و پیشرفت و یا حتی شکست در کسب‌و‌کار فراهم می‌کند.

 

۵ شهریور ۱۳۹۹