استراتژی بازاریابی و راه‌های بهبود آن

استراتژی بازاریابی

استراتژی بازاریابی و راه‌های بهبود آن به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های هر مدیری تبدیل شده است. واقعیت اینجاست که جهان رو به پیشرفت است و اگر استراتژی بازاریابی همگام با این پیشرفت‌ها تغییر نکند راهی به جز شکست در پیش نخواهد داشت. اگرچه تصمیم هر شرکتی در مورد اینکه آیا از ابزار جدید بهره برد و حتی چگونگی استفاده از آن، همه به وضعیت و شرایط مشخص شرکت بستگی دارد، اما  همه شرکت‌ها باید شبکه های اجتماعی را در استراتژی های بازاریابی خود بگنجانند. حال بهترین روش چیست؟

اگر قصد دارید حال و هوایی تازه به استراتژی‌ بازاریابی و برندینگ خود وارد کنید، به سایت شرکت تبلیغاتی پرمون طرح مراجعه کنید و یا با شماره 88623092 تماس بگیرید.

تجزیه و تحلیل ما از استراتژی‌ها و عملکرد متنوع طیف وسیعی از شرکت‌ها نشان می دهد که برندهای بزرگ چهار ویژگی اساسی مشترک دارند:

  • ارائه تعهدات و وعده‌های روشن و واضح و مرتبط
  • ایجاد اعتماد با تحقق بخشیدن به وعده‌ها و تعهدات داده شده
  • هدایت و به پیش بردن بازار با بهبود مداوم تعهدات و وعده‌ها
  • در جست وجوی منافع بیشتر با نوآوری‌هایی فراتر از روال و معمول همیشگی

استراتژی بازاریابی

به نظر می رسد که این اصول بسیار ساده است و یا به اصطلاح موشک به هوا فرستادن نیست. اما متعجب خواهید شد اگر بدانید که چه تعداد شرکت از عهده انجام درست این اصول برنیامده‌اند. می‌توان از شبکه های اجتماعی برای تقویت این چهار اصل بهره برد و در عین حال فواید آن‌ها را ضروری‌تر و فوری‌تر جلوه داد. ببینید چگونه Virgin Atlantic Airways) VAA) با استفاده از شبکه های اجتماعی اقدام به تقویت و پشتیبانی اصول اولیه برندینگ نموده است.

استراتژی بازاریابی

ویژگی‌های استراتژی بازاریابی :

1. تعهدات و وعده‌های داده شده به مشتری

در این ویژگی از استراتژی بازاریابی می‌دانیم که مشتریان از شرکت VAA انتظار خلاقیت و نوآوری، فضای سرگرم کننده، صداقت، رفتار دوستانه و غیر رسمی، ارزش و همدلی دارند. این وعده در هر حوزه‌ای که با مشتری در تماس و ارتباط است، از کالاها و موارد مربوط به مارکتینگ گرفته تا مرکز تماس و ماموران آژانس‌های مسافرتی، مستحکم‌تر می شود.  VAA به دنبال آگاهی از خواسته‌ها و نظریات مردم است. به علاوه، VAA نیز مانند سایر شرکت‌ها از شبکه های اجتماعی جهت بررسی اینکه آیا وعده‌های برند برای مشتریان هم مناسب باشد و هم کاملا مفهوم، بهره می‌برد. همینطور تمام تلاش خود را می‌کند تا تمامی فعالیت‌های رسانه‌های اجتماعی خود را با صداقت تمام و در حمایت از ارزش‌های برند هم پیش برد. به طور مثال ، بیشترین بخش خوانده شده در صفحه فیس بوک شامل ذکر اطلاعات و نکات جالب سفر توسط خدمه است. ارتباطی که همراه با صداقت ، رفتار دوستانه  و همدلی است.

2. اعتماد

بدیهی است که در اینجا اعتماد بیشتر به اجرای عملیاتی خدمات حمل و نقل برمی‌گردد. اما اطلاع‌رسانی به مشتریان در هنگام بروز خطا و اشتباه، می‌تواند از تبدیل یک لغزش به بحران بی‌اعتمادی جلوگیری کند. مشتریان از سایت‌های خطوط هوایی انتظار دارند تا دقیق و به روز باشند. اما در هنگام بحران آتش فشان بهار گذشته، سایت VAA نتوانست همگام با میزان سرعت تغییرات پیش رود. بنابراین آن‌ها از فیسبوک و توییتر خود جهت ارتباط با مشتریان استفاده کردند. این مورد با استقبال خوبی رو به رو شد اما در عین حال VAA با توجه به نظریات بازدیدکنندگان سایت و تماس گیرندگان عصبانی این نکته را آموخت که در هنگام بحران و در زمینه ارائه اطلاعات باید بهتر از این‌ها عمل کند. آن‌ها در حال اصلاح سایت خود هستند که شامل ایجاد لینک « پاسخ سریع» سایت به آپدیت‌های سریع شرکت در توییتر و فیس بوک است.

استراتژی بازاریابی

3. استراتژی بازاریابی پیشرفت مداوم

برای VAA و برای اکثر شرکت‌ها بزرگترین فرصت به دست آمده از رسانه های اجتماعی، در بدست آوردن آگاهی و درک و فهم و دانش جهت پیش رفتن به سوی توسعه رو به رشد مداوم است. به عنوان نمونه، از زمان تاسیس شرکت در سال 1984، VAA برند خود را بر اساس تجربه تمام و کمال مشتری بنا کرده است. از جستجوی اولیه برای پروازگرفته تا سفر بازگشت امن به خانه. ازدیاد وبلاگ های سفر، اهمیت این نکته را دو چندان نموده است. هنگامی که شرکت متوجه شد که اعضای وفادار، به صورت آنلاین نسبت به درخواست‌های زیاده از حد و خسته کننده شرکت برای اطلاعات امنیتی اظهار شکایت کرده‌اند، برای از میان بردن مشکل، اقدام به ایجاد سرویس opt-in (اختیاری) امن نمود. همچنین در پاسخ به پیشنهادات انجمن آنلاین، آن‌ها اقدام به راه‌اندازی سیستمی کردند که ترتیبات لازم جهت گرفتن تاکسی مشترک در هنگام رسیدن به مقصد و برای مسافران آن پرواز را انجام می‌داد. هیچ یک از مثال‌های فوق نشان دهنده تغییر در استراتژی بازاریابی نیست، در واقع وعده و اهداف برند تغییری نکرده است، بلکه رسانه های اجتماعی با توانایی ایجاد گفتگو و ارتباط دو طرفه، VAA را قادر ساخته است تا همواره در ارائه پیشنهادات و خدمات بهتر، رو به پیشرفت باشد.

4. نوآوری‌هایی فراتر از روال و معمول همیشگی

VAA جوایز متعددی در ارتباط با نوآوری کسب کرده است چرا که این ویژگی را سرلوحه انتخاب استراتژی بازاریابی خود قرار داده است. مانند سیستم تفریحی درون پرواز و یا ایجاد صندلی‌های اکونومی پریمیوم کلاس. (معمولا هزینه این صندلی‌ها 65 در صد ارزان‌تر از بیزینس کلاس بوده و خدمات آن چیزی میان بیزینس کلاس و اکونومی کلاس است.) درک و فهم جدید و تازه از رسانه های اجتماعی این جنبه از برند را تقویت می کند. به عنوان مثال، تعاملات فیس بوکی به شرکت کمک کرد تا به بخش مهم اما تا حد زیادی ناشناخته از واقعیت دست یابند: برنامه‌ریزی مشتریان برای یک سفر بزرگ. برنامه‌ریزی آن‌ها از پیش و به خوبی آغاز می‌شود که شامل بحث‌ها و گفت و گوی گسترده با دیگر مسافران است. بنابر این، VAA اقدام به راه‌اندازی سایت Vtravelled نمود که به سفرهای الهام بخش اختصاص داده شده است. مشتریان خود مکالمات و مباحث را مدیریت و داستان‌ها، اطلاعات و توصیه‌های خود را با یکدیگر رد و بدل می‌کنند. آن‌ها می‌توانند صفحه سفر ایجاد کنند که به معنای داشتن مجموعه‌ای شخصی از ایده‌ها برای یک سفر رویایی است. همچنین VAA به عنوان یک مشتری وارد مباحث می‌شود اما نه به قصد تحمیل یک محصول بلکه جهت ارائه توصیه و پیشنهاد. و در نهایت اینکه، سایت منجر به فروش خواهد شد اما اصلی‌ترین مزیت آن برای VAA تقویت برند و رسیدن به درک و فهم بدیع و تازه از مشتریان است.

استراتژی بازاریابی

در یک ابتکار عمل نوآورانه آزاد در سال 2008، VAA با بنیاد خیریه انگلیسی به نام NESTA) National Endowment for Science Technology and the Arts) برای راه اندازی VJAM ( سرویسی جهت به مشارکت‌گذاری ایده‌ها توسط استفاده کنندگان سایت) مشارکت کرد. در یک کارگاه یک روزه و با حضور طیف متنوعی از مشتریان VAA، توسعه دهندگان IT، و متخصصان اجتماعی و با این دستور کار برگزار گردید: « جادوی سفر هنگام دیدارها و نشست‌های شبکه اجتماعی»

ایده‌های بسیاری در کارگاه مطرح شد و بسیاری دیگر نیز به طور خصوصی ارائه گردید. از میان آن‌ها،  9 ایده انتخاب شد که به 6 تای آن‌ها هزینه و بودجه جهت اثبات عملی مفاهیم و سه ایده دیگر تبدیل به محصول نهایی شدند که عبارتند از:

  • باشگاه پرواز(flight club) و اپلیکیشن وضعیت پرواز Facebook Flight Status برای اولین در خطوط هوایی
  • Taxi2، سرویس استفاده از تاکسی مشترک که در بالا ذکر شد.
  • اولین اپلیکیشن آیفون VAA به نام Flight Tracker که موقعیت های قرارگیری هواپیما در زمان واقعی را نشان می دهد. این مورد هم برای اولین بار در خطوط هوایی

 

۶ مرداد ۱۳۹۹